Na posteli není nejdůležitější to, co vidíme na první pohled, ale naopak to, co je našim očím skryto - rošt a matrace. Na jejich kvalitě záleží, jestli budeme ráno vyskakovat z postele svěží, nebo se budeme zvedat celí rozlámaní a nevyspalí. Při výběru matrace je třeba brát v potaz několik důležitých faktorů, k nimž patří především podklad, což je rošt pod matraci, vaše váha, tuhost a výška matrace a v neposlední řadě výše předpokládané investice. U každého z nás jsou požadavky při výběru matrace jiné.

Rošt je základ

Je důležité si uvědomit, že kvalita roštu rozhoduje o kvalitě spánku asi z 20 %. Zbytek je na matraci a okolním prostředí. Zároveň je možné říci, že kvalitní matrace "vyrovná" nedokonalost roštu. Podklad pod matrací - tedy lamelový rošt, laťkový rošt, drátěný rošt, nebo pevná deska - je určitě to první, co ovlivní váš výběr. Máte-li již postel doma a nechcete investovat do nové, je třeba matraci vybírat na již instalované rošty.

Jedna z nejznámějších charakteristik matrace je bodová elasticita. Pod bodovou elasticitou se rozumí vlastnost představující to, jak dobře matrace přiléhá k tělu. Matrace s nízkou bodovou elasticitou vytváří prohlubiny a nedokážou dostatečně podporovat záda a tělo spícího člověka. Matrace by se měla přizpůsobit zónám vašeho těla a ne vaše tělo matraci. A když si k tomu ještě zvolíte ten správný ortopedický polštář a příslušnou tvrdost, tak vám vaše kvalitní spaní budou i medvědi závidět.

Volte matraci také podle toho, do jakého prostředí bude určena. Některé druhy matrací jsou určeny pro příležitostné spaní (chaty, ubytovny, hotely). Tady postačí matrace polyuretanové a některé sendvičové. Dobrou alternativou jsou i pružinové matrace. Jejich největší předností je jejich vzdušnost. Na každodenní spaní volíme typy matrací dle vašich požadavků.

Tuhost matrace

Při výběru správné matrace je velmi důležité vybrat podle jeho tvrdosti, protože pro každého z nás je jiná tvrdost optimální. Dále je důležité se dívat na nosnost matrace a hlavně na materiály použité v matraci. Také i cena se vyvíjí podle toho, jaké materiály jsou v matraci použité a či splňují všechny požadavky pro kvalitní a ničím nerušený spánek.

Většina výrobců dnes rozděluje matrace do 4 kategorií dle tuhosti.  Je na vás, abyste si vybrali, která tuhost je pro vás vhodná. Nicméně matraci si můžete vybrat starým dobrým selským rozumem. Pokud máte rádi měkkou matraci, vybírejte tuhost 1 či 2 v závislosti na vaší váze. Je logické, že pokud někdo váží 100 kg, bude mít z tuhosti 2 jiný pocit než člověk vážící 60 kg. Pokud rádi spíte na tvrdém, je třeba uvažovat obdobně. Pokud vážíte 50 kg, bude pro vás tuhost číslo 4 jako beton.

Z čeho je vyrobené jádro matrace?

Na trhu působí mnoho výrobců a prodejců, kteří nabízejí různé typy matrací. Od pěnových, polyuretanových, přes latexové a tzv. memory matrace až po pružinové a taštičkové matrace.

Jak se však správně rozhodnout mezi takovou škálou produktů? Pokud se rozhodnete pro pěnové jádro, měla by se další volba ubírat spíš k latexové nebo paměťové pěně, než k polyuretanové pěně.

Latexová pěna je v prvé řadě přírodní produkt a je zdravotně nezávadná. Latex se vyznačuje vysokou bodovou elasticitou, což znamená, že přesně podepírá a kopíruje ty části těla, které to potřebují. Neobsahuje žádné látky podporující karcinogenní onemocnění. Latex je antibakteriální, zabraňuje množení roztočů a tím se stává vhodným i pro alergiky. Latexová pěna je trvalejší než polyuretanová pěna. Nevýhodou vysokého podílu přírodního latexu v latexovém monolitu může být cena. Nejlepší řešení je najít kompromis mezi kvalitou a cenou, kde latexovou pěnu tvoří z 50 % přírodní latex a z 50 % syntetický latex.

HR pěna - používá se také název studená pěna - díky své nepravidelné buněčné struktuře má největší elasticitu. Tento materiál je bez zápachu a je plně recyklovatelný. K pozitivním vlastnostem patří také větší vzdušnost, pružnost a životnost. Studená pěna je antialergická a antibakteriální zaručující zdravotní nezávadnost.

Na výběr jsou také pružinové matrace (čím víc pružin, tím jsou kvalitnější), tzv. taštičkové matrace (mají větší množství pružin než "obyčejné" pružinové, každá pružina je uložena v látkovém pouzdru - taštičce, díky níž matrace nevrže). U taštičkové matrace je pružinami zajištěno výborné provzdušnění - proto je možné ji uložit i na pevnou desku. Výrobce však umožňuje u některých typů taštičkových matrací uložení na polohovací lamelový rošt. Oba typy matrací mají povrch zpevněný ještě vrstvami různých materiálů, například kokosovým vláknem, ovčím rounem, latexem, polyuretanem, atd. Zónové a profilové matrace svým složením nahrazují pružinové matrace. Jejich vzdušnost je zabezpečena příčnými průduchy.

V kategorii partnerských matrací jde o matrace s rozdílnou - dvojí tuhostí ložných ploch. Největší výhodou partnerské matrace je to, že koupí jednoho produktu získáte vlastnosti dvou matrací. Nedoporučujeme však kombinovat matrace do jedné postele od různých výrobců. Ačkoliv jsou výšky uváděné v centimetrech relativně přesné, občas se liší výška potahu a výsledný dojem nepůsobí příliš vhodně.

Jak drahou matraci koupit?

Vše opravdu závisí na vašich finančních možnostech. Je na vás, kolik budete chtít do matrací investovat. Každopádně se jedná o produkt za několik tisíc . Docela dobře se vyspíte i na matraci za 3 tisíce korun. Opravdu kvalitní matrace, co vydrží třeba i 15 let začínají přibližně na 5 000 Kč. Nicméně moderní materiály a konstrukce matrací jdou stále kupředu a požitek ze spánku roste s cenou matrace. Při výběru matrací ze studených a visco-elastických pěn nebo z latexu musíme počítat s vyšší částkou. Nakupujte jen ty matrace, do kterých se můžete podívat a prověřit si jejich složení. Matrace by měla mít snímatelný potah. Nejlepším řešením je zajít do specializované prodejny, kde personál většinou ochotně poradí.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem Marttan, Premio, Isifa