Začněte přímo tam, kde alergik spí - u postele

Nejprve byste měli zatočit s roztoči, kteří vyvolávají alergii i astma. Nejčastěji se nacházejí v ložním prádle, tedy přesně v místě, kde alergik spí. Povlečte polštář i deku povlaky, které nepropouštějí prach a každý týden je vyperte v pračce na 60 stupňů. Poté je ideálně vysušte v horké sušičce. Roztoči často vyhledávají i koberce. Nejideálnější variantou je proto podlaha bez koberců - dřevěná nebo s linoleem.

Jestliže nemůžete takovou podlahu zajistit a máte koberec, použijte k jeho vysávání vysavač s HEPA filtrem, a to alespoň jednou až dvakrát týdně. Pokud jste vy sami alergičtí, používejte při vysávání ochranou masku. Zbavíte se tak roztočů i všudypřítomného prachu.

Právě prach je dalším problémem, kterého je třeba se zbavit. Nejlépe to provedete tím, že odstraníte z ložnice zbytečné lapače, jakými jsou například žaluzie na oknech, nebo těžké látkové závěsy. Ty lze vyměnit omyvatelnými závěsy či roletami. Pravidelně pak otírejte okenní sklo i rámy, kde by se při srážení vlhkosti mohla udržovat plíseň, která způsobuje problémy v horních cestách dýchacích.



Ideálním pomocníkem je čistička vzduchu

Vhodné je vyvarovat se také nadbytečným tkaninám, dekorativním předmětům, knihám i časopisům, na které sedá prach. V nejlepším případě by všechny tyto věci měly být v jiné místnosti, aby se prach nemusel utírat tak často. I když je to nejrychlejší druh „úklidu“ neměli byste u alergika shromažďovat věci pod postelí.

Alergikům také značně pomáhají čističky vzduchu s HEPA filtry, které dokážou polapit prachové částice, alergeny, viry i bakterie. Do ložnice by neměli mít přístup ani domácí mazlíčci, kteří jsou významným nositelem alergenů. Mazlit se s nimi můžete i jinde, ale ložnici alergika je lepší vynechat. Důležitá je i teplota v místnosti, pro alergiky je ideální noční teplotou 18 stupňů Celsia. K vytápění se pak nejlépe hodí podlahové vytápění, které nevíří prach tak jako to dělají běžné radiátory.

Autor: Eliška Střelková