Dopřejte si dostatek prostoru
Pokud jste se dosud nemuseli s nikým o své lože dělit, může ve vás přítomnost partnera vyvolat pocit určité stísněnosti. Proto jedna z prvních rad zní - nešetřete na velikosti rámu. Ačkoliv jako minimální šíře jednolůžka se všeobecně udává 80 centimetrů, pro pohodlí manželského lože doporučujeme rám o šířce alespoň 180 centimetrů, a pokud váš spánek nepatří zrovna k nejklidnějším, nebojte se ani dvou metrů.
Design a materiál, ze kterého je rám vyroben, by měl být v souladu s ostatním zařízením ložnice. Nejlevnější rámy na našem trhu můžete pořídit již od třech tisíc korun, ty zpravidla bývají z lamina. Velké popularitě se pro svou přirozenost stále těší postele z masivního dřeva, přičemž rámy z borovice a smrku jsou cenově dostupnější než rámy z tvrdého dřeva, jejichž cena se může vyšplhat až na 20 tisíc korun. Působivě však vypadají i kovové rámy, zvláště ty, které se mohou pochlubit důsledným řemeslným zpracováním. Bez ohledu na neotřelý design je třeba však počítat s tím, že se jedná o studený materiál, který nemusí citlivějším povahám zcela vyhovovat.
Kvalitní matrace a rošt jako základ dobrého spánku
O postel se dělit můžete, matraci a rošt by však měl mít každý svou, a to z ryze praktických důvodů. Nejen, že se nebudete budit při každém partnerově pohybu, ale zároveň si vyberete takovou matraci, která se optimálně přizpůsobí vašemu tělu a zajistí vám tak dostatek pohodlí. Ideální oporu páteře dnes zaručují zejména pěnové matrace sendvičového typu, které i přes svou vyšší cenu (pořídíte ji v průměru okolo 8 tisíc korun) postupně vytlačují své pružinové konkurenty z trhu. Jejich dovozem a výrobou se u nás zabývá celá řada firem, za všechny jmenujme alespoň H & T Matex, MABO, Kopeko či Tropico Plus CZ. Posledně jmenovaná má ve své nabídce i tzv. partnerské matrace, u kterých je každá polovina uzpůsobena svému uživateli - měkčí strana je určena pro ženy, tužší pak pro muže.
Optimální polohu matrace zajišťuje lamelový rošt. Pevným deskám, které neumožnily její dostatečné odvětrávání, již naštěstí téměř odzvonilo. Rošty můžeme zvolit pevné či polohovatelné, a to jak manuálně, tak elektricky. Zásadním vodítkem při jejich výběru by pro nás měla být informace o nosnosti. Ta je determinována počtem lamel, kterých by mělo být alespoň 28. Většina roštů střední kategorie umožňuje i další nastavení tuhosti. Jednotlivé lamely by měly být uloženy v pouzdrech, aby tak byla zajištěna dostatečná pružnost. Někdy bývají lamely nahrazeny tzv. talířky, které zaručují dokonalejší přizpůsobení roštu vašemu tělu. Ceny jednotlivých roštů se pohybují v závislosti na vlastnostech od 2 do 15 tisíc korun.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Hästens, Jitona