Proč se nám v horku špatně spí?

Jelikož my lidé patříme mezi teplokrevné živočichy, máme přísně regulovánu vnitřní teplotu, aby se nenarušily naše životní funkce. V případě, že je příliš chladno, nebo naopak příliš horko, naše tělo spustí regulační mechanismy, které tělesnou teplotu udržují na cca 37 stupních Celsia. Pokud se tedy nacházíme ve velkém horku, tělo se začíná ochlazovat rozšířením povrchových cév a pocením. Jenomže tyto procesy jsou během spánku o něco méně účinné a tak tělo na vysokou teplotu během spánku reaguje tak, že se probudíme. Zejména malé děti a starší osoby reagují velmi citlivě na tyto podněty a jejich spánek je při vysokých teplotách dosti narušen.

Jak si pomoci, aby se nám lépe spalo? Zde je několik rad:

Zamezte slunci, aby se dostalo do ložnice

Pokud máte ložnici situovánu na jih či západ a podstatnou část dne vám do ní svítí slunce, měli byste raději zvážit, jestli není lepší v těchto dnech vybrat pro spaní jinou místnost. Protože aby se člověk dobře vyspal, nesmí teplota kůže překročit 30 stupňů Celsia. Pro příjemný spánek je tak vhodná chladnější místnost, která je dobře větratelná a po poledni už do ní nesvítí slunce. V případě, že nemůžete spát jinde než v ložnici, do které svítí přes den slunce, pokuste se do ní co nejméně pouštět slunce a teplo. Mějte stažené žaluzie či rolety, a jakmile přestanou do místnosti pronikat přímé paprsky, vyvětrejte ji. Teplý vzduch tak alespoň částečně vyženete.

Větrejte lůžkoviny

Dobré je, pokud máte v ložnici postel, která je zespodu volná. Vzduch tak může proudit přes rošt a matraci. Během horkých letních dní byste měli právě matrace, ale i polštáře, peřiny a další lůžkoviny před spaním vždy dobře vyvětrat. Také je třeba v tomto období častěji měnit povlečení, které rychleji propotíme. Ideální je, pokud máte na spaní nějakou tenkou letní peřinu a nemusíte se v létě potit pod stejnou, kterou používáte i v zimě. Povlečení je také třeba vybírat z co nejlehčího materiálu, rozhodně zapomeňte například na flanel. Při větrání však dávejte pozor na průvan – děti a starší lidé by na něj mohli doplatit. Přehřáté tělo i na jemný průvan může reagovat následnou zdravotní komplikací. Během spánku by měl být každý z důvodu možného nachlazení přikrytý alespoň v oblasti ledvin a beder.

Vlhký vzduch pomáhá

Tak jako dáváme v zimě na topení mokré ručníky, nádobky s vodou, nebo používáme vodní rozprašovače, abychom zvlhčili vzduch, měli bychom se o totéž snažit i v létě. Samozřejmě v létě se netopí a tak nám pomohou právě jen automatické vodní rozprašovače, nebo když do místnosti dáme sušit vyprané prádlo. Vzduch se zvlhčí a o něco klesne i teplota v místnosti.


Zvlhčovač Bionaire BWM 5251 vytváří viditelnou teplou mlhu, která usnadní dýchání v suchém prostředí během chladných zimních i horkých letních měsíců. Pro ještě lepší komfort nabízí možnost použití esenciálních látek.

Otevřít či zavřít okna?

V bytě je určitě dobré větrat, ale v případě, že vedou okna například do dvora, kde se během dne naakumuloval horký vzduch, je lepší je nechat přivřená. Alespoň tak nebude do ložnice pronikat příliš tepla zvenčí. V případě, že máte ložnici situovánu na východ, nezapomeňte stáhnout žaluzie, jinak vás teplé sluneční paprsky budou budit již velmi brzy ráno.

Zakažte si televizi i počítač

Rozhodně není dobré se před spaním vystavovat příliš světlu – to platí především o světle vycházející z televizoru a monitoru počítače. Během tropických nocí je lepší, když si odpustíte sledování televize a zapomenete i na používání počítače, tabletu či herní konzole, zejména tedy, pokud je máte v ložnici. Všechny tyto přístroje totiž produkují teplo, které z nich sálá do místnosti.

Před spánkem se nenamáhejte

Aby byl váš spánek kvalitní, měli byste se předtím, než se uložíte do postele, vyhnout všemu, co vede ke zvýšení vnitřní tělesné teploty. Po 20 hodině by tak tělo mělo už jen odpočívat a zapomenout na jakoukoliv fyzickou aktivitu. Stejně tak je dobré se vyhnout jídlu bohatému na tuky nebo pití alkoholických nápojů.

- jap -