Nedostatek spánku je příčinou mnoha problémů, jako jsou například bolesti hlavy, migrény, nevýkonnost a nízká aktivita během dne. Také může mít dopad na imunitní systém a srdce člověka. Pokud se špatně vyspíme, máme následující den nekonečně dlouhý, jsme unavení a podráždění. Pokud se těmto stavům chcete vyhnout, zkuste se na vaši ložnici trochu detailněji zaměřit. Ložnice by měla být vždy oázou klidu a harmonie, místem kde relaxujeme, odpočíváme a spíme. Proto by se měla nacházet v klidové zóně a měla by být dostatečně oddělená od obývací části.
Na kvalitě spánku se projeví také dobře zvolé povlečení - povlečení Autum bordo, bavlna deluxe, zipový uzávěr (Matějovský)
Orientace ložnice ke světovým stranám
Pokud máme na výběr, nejčastěji volíme orientaci ložnice na východ, ale ne každému to musí vyhovovat. Potěší to jistě všechny „skřivany“, kteří vstávají brzy, ale ti, kdo se řadí mezi „sovy“ a rádi si pospí, upřednostní spíše umístění ložnice na západ. Pokud ovšem ložnici vybavíte kvalitním zastíněním oken, nemusíte její orientaci až tak řešit. V takovém případě totiž ani do ložnice orientované na východ nebude ráno svítit slunce. Pokud se na to podíváme ještě z jiného hlediska, tak například ložnice umístěná na jihozápad bude určitě teplejší než ta, orientovaná na sever, nebo východ. Zásadní ovšem bude orientace ložnice vzhledem k okolí. Zásadní totiž je, abychom měli na spánek klid, proto raději volíme orientaci do zahrady než do ulice.
Prostorové uspořádání ložnice
Rozmístění nábytku a postele vždy záleží na konkrétním prostoru, odvíjí se od jeho velikosti a uspořádání. Obecně se však dá říct, že postel by nikdy neměla být umístěna v průvanu, především pak ta část, kde máme během spánku hlavu. Ideální však je, aby celé lůžko leželo mimo proudění vzduchu. Průvan totiž může působit velmi rušivě a hlavně může být také příčinou mnoha zdravotních problémů. Postel tedy nikdy neumisťujte přímo pod okno, ani ke zdroji topení nebo na pomyslnou spojnici mezi oknem a dveřmi.
Postel by neměla být umístěna pod oknem, u topení ani na spojnici okna a dveří, Foto: Ikea
Podkrovní ložnice
V mnoha rodinných domech, ale i půdních bytech, se nevyhneme umístění ložnice do podkroví. Lůžko tak často bývá položeno pod šikmým stropem a navíc ještě pod střešním oknem, což není pro spánek nejvhodnější. Pro ložnici je určitě mnohem lepší prostor bez šikmého stropu, ale i podkrovní ložnici je možné uspořádat tak, aby vyhovovala potřebám obyvatel.
Pryč s rádiem a televizí!
Věci, které nesouvisí se spánkem, by se v ložnici neměly nacházet. Proto věci, jako je rádio, televize, reproduktory, ale i pracovní stůl s počítačem, by měly být umístěny v jiné místnosti. Působí totiž rušivě a výrazně ovlivňují kvalitu spánku. Pokud vám z prostorových důvodů nezbývá nic jiného, než je v ložnici mít, pokuste se je alespoň opticky oddělit. Někdo může tvrdit, že mu sledování televize nebo poslech rádia s usínáním pomáhá, ale při usínání je důležitý klid a tma – bylo prokázáno, že pouze za tmy si tělo vytváří hormon melatonin, který má blahodárný vliv na kvalitu spánku.
Pečlivě vybraná postel
Při výběru postele se často necháváme řídit našim vkusem a samozřejmě také financemi. Pokud vybíráme rám postele, musíme se zaměřit na funkčnost. Zásadní je délka postele, která by měla být minimálně o 20 až 25 cm větší, než je výška naší postavy. Stejně tak důležitá je i šířka, protože čím je postel širší, tím poskytuje větší pohodlí. Velmi podstatným parametrem je rovněž výška lehací plochy a svou roli hraje také materiál, z něhož je postel vyrobena. Pokud jsme koupili pouze rám postele, musíme do něj vybrat také kvalitní lamelový rošt a matraci, která bude dobře sedět.
Vyvarujte se chyb
Výběru postele nebo matrace je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Pokud vybíráme dvoulůžko, může si každý z partnerů vyzkoušet a vybrat matraci, která bude jemu nejlépe vyhovovat. Každému může vyhovovat jiná tvrdost, proto není dobré, když se na dvoulůžko koupí takové matrace, které vyhovují pouze jednomu z partnerů. Nákup postele nikdy neuspěchejte a nenechte se nalákat první výhodnou akční nabídku – takových ještě bude. Někdy se také stane, že podceníme rozměry lůžka. Pokud postel vybírá žena, mnohdy zapomene, že partner měří o několik centimetrů více než ona a postel pro něj tak nebude dostatečně dlouhá. Často se také netrefíme do vhodné šířky nebo výšky lehací plochy.
Lůžko vyšší nebo nižší?
Obecně se doporučuje lidem všech věkových kategorií vybírat spíše vyšší lůžka, protože se z nich lépe vstává a jsou také pohodlnější na stlaní. U příliš nízké postele hrozí nebezpečí průvanu a také větší prašnost – přeci jen je blíže k zemi. Minimální výška lehací plochy by měla být 35 cm pro mladší generaci a 40 cm a více pro dospělé.
Luxusní spaní na luxusní posteli, Foto: Cessari
Podstatné parametry při výběru matrací
Jelikož v posteli a konkrétně na matraci strávíme podstatnou část svého života, není dobré na ní šetřit. Proto také výběru matrace věnujeme dostatečnou pozornost. Jde o dlouhodobou investici a navíc je to investice do nás samotných a do našeho zdraví. Vždy volíme kvalitnější matraci z kvalitních materiálů a to i za cenu vyšší počáteční investice. Pokud si koupíte matraci za 10 tisíc korun a počítáte s její minimálně 10letou životností, vyjde vám, že za ni zaplatíme necelé 3 koruny denně. A to za kvalitní spánek rozhodně stojí! Příliš levné matrace nejsou kvalitní, mohou nás z nich bolet záda a také u nich nemůžeme počítat s dlouhou životností.
Foto: Hilding Anders Česká republika a.s., výrobce matrací Tropico a Curem
Matraci vybírejte rovněž podle toho, komu má sloužit. Jiná se hodí pro dítě, jiná pro dospělého, seniora, zdravotně postiženého či alergika. Také lidé spadající do vysoké váhové kategorie budou potřebovat podstatně jinou matraci, než například žena vážící 60 kilogramů. Požadavky se tak u každého různí a je třeba vycházet z konkrétních individuálních parametrů. Co se týče výšky matrace, tak je možné říct, že vyšší matrace bývají pohodlnější než ty nižší. Pokud máte manželskou postel a rozhodujete se, jestli pořídit dvě samostatné matrace, nebo jednu velkou, doporučují se spíše dvě samostatné. Je s nimi totiž snadnější manipulace, oproti dvojmatraci se dají polohovat a navíc si každý partner může vybrat takovou, která bude nejlépe vyhovovat jeho požadavkům.
Nebojte se nových materiálů
Ložnicím vždy vévodily přírodní materiály, jako je bavlna a len, na matrace se pak používal převážně kokos, latex nebo žíně. V minulých letech však výrobci přišli na trh s řadou moderních materiálů, které mají velmi dobré ergonomické a hygienické vlastnosti. Jde například o kvalitní polyuretanové pěny, které nabízejí široké možnosti při konstrukci matracových jader. K nejprodávanějším u nás patří pěnové matrace, které se vyznačují dobrou elasticitou i prodyšností. Mezi moderní materiály patří tzv. líná pěna, která je dnes velmi žádaná. Jde o viskoelastickou pěnu s tvarovou pamětí, která reaguje na teplo a při ležení odlehčuje tlakové body. Tento materiál se začal používat na vrchní stranu matrací a zvyšuje tak jejich komfort. Mezi další moderní materiály patří polyuretanové pěny doplněné různými přísadami. Vznikla tak například pěna CELLPUR obsahující celulózu, jež na sebe váže vlhkost a tu rychle odpaří. Dokáže tak zajistit příjemné a suché klima, čímž se výrazně omezuje výskyt roztočů v lůžku. Právě tyto matrace ocení nejvíce alergici, kterým vadí domácí prach, ale také děti a zkrátka všichni, kdo mají vysoké nároky na hygienu.
- jpa -