Dobře se vyspat je základem pro to, abychom měli příjemný den. Pokud je však naše matrace již stará a proleželá, poštěstí se nám to málokdy. Většinou se budíme s bolestí v zádech, oteklýma nohama či ucpaným nosem a místo toho, abychom byli odpočatí a usměvaví, si připadáme, jako bychom snad ani nespali. Možná je to i váš případ. Pokud byste mohli sami sebe ve spánku pozorovat, zjistili byste, že se neustále převalujete, házíte s sebou a vzbudí vás každý pohyb partnera vedle vás. Ráno pak nepomůže ani silná káva a celý den chodíte jak mátohy, jste podráždění a bez nálady. Právě to jsou jasné signály toho, že nutně potřebujete novou matraci. Že matrace potřebuje vyměnit, poznáte také podle toho, že se na jejím povrchu tvoří boule a nerovnosti. Každá matrace má také nějakou životnost, standardem je 7 až 10 let. Pokud je tedy vaše matrace ještě starší, není co řešit.

Správná a kvalitní matrace je tedy základem dobrého spánku. Jenže jak matraci vybírat? Přinášíme pár tipů, na co se při výběru zaměřit:

1. Dejte na doporučení

Pokud sami nemáte již osvědčenou značku či typ matrace, dejte na rady známých či rodiny – třeba právě oni si novou matraci před nějakou dobou koupili a jsou s ní velice spokojení. Dobré je si o matracích přečíst něco na internetu. Ten je plný nejrůznějších recenzí, kde lidé hodnotí nakoupené výrobky. Případně není od věci si přečíst nějaký odborný článek o matracích.

2. Zjistěte si, na čem jste spali

Pokud jste byli někde na služební cestě, nebo na dovolené a zjistili jste, že jste se dlouho tak krásně nevyspali, jako právě v hotelové posteli, pak neváhejte a zaznamenejte si typ, případně výrobce konkrétní matrace. Stejně tak, pokud jste se u kamarádky či u tchýně vyspali doslova dorůžova, pak je dobré si zjistit, na jaké matraci jste spali. Danou matraci si pak vyhledáte na internetu a najdete si její prodejce.

3. Ujasněte si cenu

Před nákupem nové matrace si ujasněte, kolik jste vlastně ochotni do ní investovat. Nezapomínejte přitom, že nákup matrace je dlouhodobá investice, příštích 7 a více let na ní strávíte každý den 7 až 8 hodin a od toho, jak kvalitní matraci zvolíte, se bude odvíjet i kvalita vašeho spánku. Proto není nejlepší chtít na matraci nějak výrazně ušetřit. Než se vydáte do obchodu, zjistěte si na internetu, za kolik se vámi vybraná matrace prodává a poté cenu porovnejte s realitou v kamenném obchodě. Pokud je v něm cena podstatně vyšší, není důvod si matraci neobjednat v nějakém e-shopu.

4. Nevybírejte matraci sami

Jestliže má matrace sloužit nejen vám, ale také vašemu partnerovi, rozhodně by měl jít do prodejny s vámi. To, že daná matrace vyhovuje vám, ještě nemusí znamenat, že stejně nadšená z ní bude i vaše drahá polovička. Přeci jen má jinou stavbu těla a možná pro ni bude vhodnější něco jiného. Navíc to, jaký tlak váš partner na matraci vytváří, ovlivní to, jak pohodlně se na ní bude ležet vám. V sázce je tedy zdravý spánek obou partnerů, proto by si měli matrace oba v prodejně bez ostychu vyzkoušet.

5. Výběr neuspěchejte

Jak již bylo řečeno, je nákup matrace investicí, která ovlivní na několik dalších let kvalitu vašeho spánku, proto je dobré nic neuspěchat a na návštěvu obchodu si rezervovat dostatek času. Není nic horšího, než vběhnout do prodejny a ukvapeně vybrat matraci, která je zrovna ve „výhodné“ akci. Svého rozhodnutí byste mohli zanedlouho litovat. Vybírejte vždy v klidu a s rozmyslem, na místě totiž bude velké množství nejrůznějších matrací, z nichž každá bude mít své plusy a mínusy. A s těmi se musíte seznámit. Nebojte se oslovit prodavače, ten je v obchodě od toho, aby vám s výběrem pomohl a objasnil vám některé nejasnosti, případně doporučil výběr. Rozhodně mu řekněte, jaké jsou vaše požadavky, o kterých matracích uvažujete, případně s jakými neduhy se během spánku potýkáte (bolesti zad, hlavy, otoky nohou apod.). Jeho úkolem je pomoci vám vybrat tu nejlepší matraci právě pro vás.

6. Otestujte všechny druhy

Jakmile si mezi nabízenými matracemi najdete nějaké favority a nebudete se moci rozhodnout, je nejlepším řešením si na každou z nich alespoň na 5 minut lehnout a zkusit si poležet ve své oblíbené poloze, případně polohách, ve kterých nejčastěji spíte – na zádech, na břichu, na boku. Během té doby zjistíte, jestli vám daná matrace poskytuje takovou oporu, jakou potřebujete. Možná se vám někde bude zdát nepříjemně tvrdá, jinde naopak příliš měkká, možná se vám na ní bude špatně otáčet, nebo se z ní bude špatně vstávat. Na matraci je dobré strávit rozhodně déle než minutu, protože některé druhy pěn se postupně zahřívají a trvá jim déle, než se přizpůsobí tělu. Vždy je tedy třeba si vyhradit dostatek času a vyzkoušet více nabízených druhů matrací.

7. Pozor na finty výrobců

V dnešní době je třeba se mít neustále na pozoru před nekvalitními výrobky a nesolidními prodejci. Může se vám například stát, že vám výrobce bude u vámi vybrané matrace garantovat až 25 letou záruku. To zní samozřejmě velice slibně, ale vždy si dobře prostudujte, na co se vlastně daná záruka konkrétně vztahuje. Možná se v záručních podmínkách ke svému údivu dočtete, že jde pouze o záruku na zip apod. Také je třeba si zjistit, jakým způsobem se případně vyřizuje reklamace – někde musíte matraci dovézt do obchodu, kde vám ji bez náhrady na 30 dní zabaví, a vy budete čekat na verdikt výrobce. Jenomže na čem budete po tu dobu spát? Vybírejte proto takové výrobce, kteří vám po dobu vyřizování reklamace poskytnou náhradní výrobek.

- jpa -

Foto: Dormeo