V panelákových koupelnách se to moc často nedaří, ve starých zástavbách se sice okna v koupelnách objevují, nicméně velmi často míří do tmavých koutů zadních dvorků, nebo jsou natolik malé, že o nějakém denním světle nemůže být ani řeč. V rodinných domech a novostavbách však již okna v koupelně bývají zcela automaticky a vy spíše řešíte čím je zastínit tak, aby koupelna vypadala hezky a zároveň vám stínění neubíralo tolik žádaného denního světla, aby chránilo vaše soukromí a přesto vám umožnilo kochat se výhledem do zahrady.
Foto: stineni.cz
Možnosti zastínění
Před tím, než se pustíte do výběru zastiňovací techniky, je nutné si nejprve uvědomit, jakou funkci od ní očekáváte. Zda je pro vás důležité a nutné zastínit okna kvůli intimitě a ochránit jí před pohledy zvenčí, nebo vám jde čistě o funkci estetickou, či chcete zmírnit působení slunečních paprsků.
Foto: stineni.cz
Žaluzie a rolety
V koupelnách se velmi dobře vyjímají všechny možné druhy a typy žaluzií a rolet. Využívají se jak klasické horizontální, které jsou oblíbené díky velmi široké barevné škále lamel i jednoduchému ovládání, tak i klasické rolety. V koupelnách se skvěle vyjímají ale také římské rolety, které jsou velmi dekorativní a hlavně variabilní. Oceníte docela jistě opravdu obrovský výběr barev, designů i materiálů, stejně tak i jejich dekorativnost, která dodá každé koupelné jedinečný vzhled. Z materiálu vyberte raději takové dekorační látky, které jsou odolné vůči vlhkosti, v opačném případě byste se mohli potýkat s nepříjemnou plísní. Velkou pozornost věnujte výběru potisku a barvě. Vždy by měla ladit s ostatním vybavením koupelny, obklady či malbou. Římské rolety můžete namontovat do stropu, pokud nechcete ničit okenní rámy, nebo přímo na okenní rámy. Další oblíbenou variantou jsou bambusové žaluzie, které se hodí především všude tam, kde dominuje v koupelnách dřevo a přírodní materiály. I ty už se dnes dají sehnat v různých barvách, které příjemně doladí vaší koupelnu. Bambusové žaluzie se hodí i do koupelen, které nemají tak dobrý systém odvětrávání, což by u žaluzií dřevěných byl skutečně velký problém. Ty sice vypadají ve stylově zařízených koupelnách velmi efektně, nicméně nesnášejí vlhkost bez patřičného odvětrávání. Proto se hodí do koupelen, které jej mají dobře vyřešený. Chcete-li zároveň vyřešit problém zastínění oken proti slunci, docela jistě se porozhlédněte po roletě s názvem Zebra. Ta v sobě snoubí funkčnost žaluzií a zároveň i krásu a dekorativnost látkových rolet. Je navržena a vyrobena z pruhů látky, které se pravidelně střídají, přičemž se střídá tkanina stínící a tkanina průsvitná, která propouští dostatek světla do místnosti. Roleta se ovládá jednoduše řetízkem nebo elektromotorem, to závisí na tom, jaký typ ovládání si vyberete. Snadná je i její údržba, můžete jí očistit na sucho, nebo také za pomoci navlhčeného hadříku.
Foto: Velux
Záclony a závěsy
Ač vám to možná přijde poněkud netradiční nebo zvláštní, vězte, že i v koupelnách vypadají okna se záclonami a závěsy skvěle a především vzdušně. Mohou doplňovat klasické žaluzie s hliníkovými lamelami, nebo se osvědčí i samostatně. Vyberete-li si záclony, které jsou velmi jemné, zpravidla ze stoprocentního polyesteru, pak se nemusíte obávat ani typické vlhkosti, která v koupelnách panuje, protože tyto záclony velmi rychle vysychají. Do koupelny se vůbec hodí spíše lehčí materiály, použité jak na záclonách, tak i na závěsech. Těžké místnost opticky zmenší, ztmaví a hlavně již nebude působit takovým lehkým a vzdušným dojmem, nemluvě o problémech se špatným vysycháním a plísněmi. Ideální je využití lehkých a vzdušných voálů, které seženete v nejrůznějších desénech a barevném provedení. Ceny se pohybují zhruba od 130 korun za metr látky šíře 150 cm. K zavěšení záclon i závěsů můžete využít klasické garnýže s kolejničkami i bez, anebo tyče, které dokonce nepotřebují žádné vrtání, jednoduše se umístí do okenního výklenku.
Připravila: Petra Martišková
Titulní foto: Rutes