Zabalit se do příjemného měkkého ručníku po té, co vylezete z vany, to je asi to nejlepší završení voňavé koupele. Ne každý už ovšem ví, že čím je osuška na omak jemnější, tím bývá její vlákno méně kvalitní.

Froté

Kvalitní froté ručníky by se měly vyrábět pouze ze stoprocentní bavlny. Ani tehdy však spotřebiteli nemusí zajistit prvotřídní jakost. Chemickým zpracováním se vlákno sice ztenčuje, a působí pak opravdu měkce a hebce, ale zároveň ztrácí jednu z nejdůležitějších vlastností vůbec a tou je savost.

Vůbec tedy nevadí, pokud je materiál na první dotyk tvrdší. Častějším používáním a praním totiž postupně měkne. Ovšem pouhý dotyk pro zjištění té správné kvality pochopitelně nestačí. Je lépe, pokud výrobce hned u výrobku uvede, gramáž. Čím je totiž ručník těžší, tím více bavlny obsahuje a tím lépe saje.

Jako průměrná a dostačující hodnota hmotnosti froté materiálu se uvádí rozmezí od 350 g/m2 do 400 g/m2. Najdou se ovšem i firmy, které pro obzvlášť náročné zákazníky, dodávají gramáž až dvojnásobnou.

Podstatnou roli v kvalitě froté pak sehrává i počet smyček. Všeobecně je lepší dvousmyčkové froté, než jednosmyčkové. Kvalitní ručník by se neměl při praní srazit, naopak, měl by si udržet jak tvar, tak velikost. A samozřejmě i barvu.

Bambus

K novinkám poslední let bezpochyby patří ručníky z bambusu, respektive froté ručníky s přídavkem bambusového vlákna. Bambus je velmi příjemný na dotek a absorbuje vlhkost mnohem rychleji než čistá bavlna. Obsahuje také přirozené antibakteriální, protiplísňové a antistatické složky, a to i po vícečetném vyprání.

Gramáž ručníků z bambusové příze se pohybuje převážně kolem hodnoty 650 g/m2. Specifická je i výroba tkaním. Například ručníky značky Caress jsou tkány v tradičních žakárových tkalcovnách.

Na ručníky se nedoporučují avivážní prostředky, neboť vyplňují mezery v tkanině a tím snižují jejich savost.

Mikrovlákno

Dalším materiálem, z něhož se dnes ručníky vyrábějí, je mikrovlákno. Pravděpodobně je seženete spíše v prodejnách s outdoorovým zbožím, než-li v galanteriích.

Důvod je prostý. Jejich vlastnosti vyhledávají především milovníci adrenalinových outdoorových sportů, neboť jsou ideální na cesty - jsou lehčí a schnou dokonce třikrát rychleji než froté osušky.

Jak uvádí jeden z českých výrobců těchto ručníků, firma Jurek S+R, tajemství rychleschnoucích ručníků je ukryto právě v jejich speciálních mikrovláknech (100krát tenčích než lidský vlas), které jsou utkané v semišově jemnou tkaninu. Už samotným vyždímáním mohou ztratit až devadesát procent své vlhkosti. Navíc mívají antibakteriální úpravu, což podstatně prodlužuje délku jejich používání, aniž by bylo nutné je vyprat.

Módní trendy

Nejvíce „in“ jsou v posledních letech jednobarevné ručníky v pastelových odstínech zelené, meruňkové, fialové a růžové, zdobené maximálně nenápadnou bordurou  - tak říkajíc „tón v tónu“.

Podobně, jako v oblečení paní „Móda“ sahá pro inspiraci do minulosti, i design ručníků se vrací do doby našich babiček a tedy i květinových vzorů a mnohem výraznějších bordur, než tomu bylo doposud. Na trhu najdete ale i ručníky s geometrickými tvary.

Za kolik

A na závěr alespoň malé finanční srovnání. Cena froté ručníků ze stoprocentní bavlny se pohybuje zhruba od 30 korun nahoru za malou osušku na ruce, velikosti 30 x 50 cm. Za stejnou cenu pořídíte i ručník z mikrovlákna o velikosti 40 x 70 cm (s obalem o 40 korun dráž). Dobrá froté osuška v maxi velikosti 90 x 190 cm, s gramáží 400 g/m, stojí zhruba kolem tří stovek korun. Osuška podobné velikosti z mikrovláken může být dražší třeba jen o dvě stovky, ale také o dvojnásobek. U obou materiálů pak cena roste v závislosti na jejich hmotnosti - u froté přímo úměrně, u mikrovlákna platí úměra nepřímá.

Autor: Bronislava Supíková