Energie, kterou vynaložíme na ohřev teplé vody, představuje v průměrné české domácnosti až čtvrtinu z celkové roční spotřeby energie. Spotřebu samozřejmě ovlivňuje způsob, jakým vodu ohříváme. Možností, jak si můžeme zajistit teplou vodu, je celá řada, ale asi nejoblíbenější jsou v současnosti elektrické bojlery neboli zásobníkové ohřívače, které se hodí do každé domácnosti. Tyto tlakové nádoby fungují tak, že v jejich horní části dochází k akumulaci vody, která byla ohřátá pomocí elektrického topného tělesa a tak je teplá voda vždy připravena k odběru. Elektrické bojlery jsou schopny ohřát mnohem větší množství vody a tak jsou nejčastěji používány v místech, kde již průtokové ohřívače spotřebu teplé vody nestíhají pokrýt.
Jak velký bojler potřebujeme?
Elektrické bojlery v současnosti patří ke špičce v oblasti ohřevu vody. Jejich účinnost je závislá na velikosti nádrže. Efektivně tak mohou ohřívat nejen vodu v domácnostech, ale také ve větších budovách či hotelích a v zařízeních, kde je potřeba zajistit více odběrných míst teplé vody. Jak velký elektrický bojler tedy zvolit? Nejčastěji jsou v domácnostech používány zásobníkové ohřívače s kapacitou 50 – 200 litrů. Přístroje do velikosti 30 litrů byly dříve označovány pouze jako malé zásobníky na ohřev teplé vody, zatímco přístroje větších objemů dostaly název bojler. Tento název však zlidověl a tak jsou dnes zásobníky všech objemů nazývány bojlery. Malé zásobníky mohou být tlakové a beztlaké. Tlakové jsou určeny pro zásobování více odběrných míst teplou vodou a beztlaké k odběru teplé vody na jednom místě. Při výběru bojleru je vždy třeba se řídit počtem osob, které ji obývají, uděláme si tak alespoň orientační představu.
Denní spotřeba vody:
1 osoba = 50 l
2 osoby = 80 – 100 l
3 osoby = 100 – 150 l
4 osoby – 150 – 200 l
Menší 20-ti litrový bojler Dražice určený pro jednočlenou domácnost.
Smart bojler (vpravo) nabízí výhody elektronického termostatu ve spojení s možností připojení na HDO (snížená sazba elektřiny). Smart bojlery zaznamenávají odběr teplé vody a tomu dále přizpůsobují průběh ohřevu. Např. během dne, kdy nikdo není doma, bojler témeř nenahřívá a větší výkon spustí až v podvečer, kdy ví, že přichází čas koupání, vaření, mytí nádobí apod.
Druhy a provedení bojlerů
Nové elektrické ohřívače vynikají jak kvalitou, tak i provozními vlastnostmi. V současnosti jsou k dostání elektrické bojlery mnoha zahraničních i tuzemských firem, které se kromě velikosti liší ještě provedením, materiálem, technologií ohřevu a dalšími parametry. Vždy je však dobré výběr elektrického bojleru neuspěchat a raději si připlatit za skutečně kvalitní přístroj.
Provedení bojlerů:
• Závěsné – bojlery s objemem 30 – 200 litrů, které se hodí pro centrální zásobování domácnosti teplou vodou. Objem je určován v závislosti na počtu členů domácnosti.
• Vodorovné, ležaté – bojlery s objemem 30 – 200 litrů, nejčastěji v kombinaci se závěsnými modely.
• Stojaté (stacionární) – bojlery s objemem 100 – 2000 litrů určené pro přípravu velkého množství teplé vody, nejčastěji průmyslové použití.
Nastavení provozu podle potřeby:
• Jednookruhový provoz – ohřev teplé vody pouze v době nízkého tarifu
• Dvouokruhový provoz – základní ohřev teplé vody v době nízkého tarifu + možnost aktivace rychloohřevu kdykoliv během dne (za 1h se ohřeje 120 l vody)
• Jednorázový ohřev – možnost aktivace stisknutím tlačítka
Kam bojler umístit?
Zdroj teplé vody by měl být umístěn co nejblíže odběrovému místu, aby nedocházelo k tepelným ztrátám v propojovacím potrubí. Tím by bojler přišel o svou hlavní výhodu, kterou je okamžitá dostupnost teplé vody. Bojler tak může být umístěn třeba v komoře či ve sklepě, ale vždy do vzdálenosti 4 metrů od místa spotřeby. Pokud bude umístěn dále, je vhodné jej kombinovat ještě s menším zařízením přímo na místě odběru – vhodné je si pořídit malý beztlaký ohřívač vody (do 30 l), který se umisťuje k umyvadlu, dřezu či sprše.
Zásobníkový ohřívač Ariston nepokazí vzhled ani nové designové koupelně.
S nedostatkem místa si poradí bojlery, které je možné umístit např. vodorovně nad dveře. Foto: Ariston
Materiály bojlerů
Je jasné, že čím je bojler kvalitnější, tím vyšší je jeho cena. Jako velmi kvalitní jsou označovány bojlery se smaltovanou nerezovou nádobou, která má dlouhou životnost. Neméně důležité je ovšem i provedení dalších částí – výměníku, topného tělesa, hořčíkové (magneziové) anody, izolace, čidla a termostatu. Kvalitní bojlery mají keramická topná tělesa odolávající tvrdé a agresivní vodě, čímž se výrazně prodlužuje životnost bojleru. Také hořčíková anoda výrazně přispívá k prodloužení životnosti, protože chrání nádobu proti korozi. Nesmí chybět ani tepelná polyuretanová izolace, která zamezuje úniku tepla skrze povrch nádrže. Kvalita izolace má vliv na úsporný provoz bojleru - posuzuje se hodnotou koeficientu měrných tepelných ztrát (Wh/24 hodin/litr), tedy ve spotřebě v průběhu 24 hodin na jeden litr objemu nádrže. Čím menší je číslo, tím jsou menší i tepelné ztráty ohřívače a jeho provoz je úspornější. Aby byla zajištěna bezpečnost, jsou elektrické bojlery vybaveny bezpečnostním termostatem, pojistkou proti zamrznutí vody či přehřátí ohřívače s funkcí resetu a jsou vybaveny pojistným ventilem se zpětnou klapkou.
Inteligentní bojlery
V dnešní době jsou na trhu chytré neboli smart bojlery, v nichž se spojují výhody elektronických termostatů a možnosti připojení na HDO (snížená sazba elektřiny). Zajišťují znatelnou úsporu spotřeby elektrické energie (až o 10%), protože zaznamenávají odběr teplé vody a tomu přizpůsobují průběh ohřevu. Pokud tedy každý víkend trávíte mimo domov, můžete tomu ohřívač naučit a bude vám na tyto dny ohřívat jen nutnou rezervu, pro výjimečné případy. Naopak pokud některý den počítáte s větším odběrem vody, bojler na to bude připraven. Smart bojlery vybavené touto funkcí však vyžadují po 24 hodin připojení k elektrické síti a tak se na českém trhu můžeme setkat s modely, které jsou využitelné i pro připojení na HDO. Mají elektronický termostat a řídící jednotka je vybavena LCD displejem.
Výhody bojlerů
• levný provoz – ohřev vody výhradně v době nízkého elektrického tarifu
• nízký tarif lze využívat pro celou domácnost (osvětlení…)
• standardní malý příkon – není třeba zvyšovat hodnotu hlavního jističe
• možnost využití vyššího příkonu (až do výše 6 kW)
• možnost rychloohřevu
• okamžitá dostupnost teplé vody
• jednoduchá instalace
Nevýhody bojlerů
• velké rozměry – velikost je třeba přizpůsobit počtu členů v domácnosti
• velká hmotnost
• nároky na umístění – instalace na nosné konstrukci
• nutný ohřev vody s větším předstihem (doba ohřevu 4 - 6 h)
• možnost vyčerpání teplé vody při zvýšeném odběru
- jpa -