Koupelna je unikátní prostor, který se svým klimatem značně vymyká ostatním místnostem. Vysoká vlhkost a časté změny teplot dávají dveřním křídlům zabrat. Při výběru dveří do koupelny tak nestačí se zajímat pouze o design a barvu, ale zaměřit se musíme hlavně na materiál, z něhož jsou vyrobeny.

Někteří výrobci bez ohledu na to, z jakého materiálu jsou dveře vyrobeny, nabízí speciální úpravu dveřních křídel. Díky ní zvládnou pak dveře odolávat velkým teplotním rozdílům (až o 20˚C) a rozdílům vlhkosti (až o 50%). Cena takto opatřeného dveřního křídla se však navýší zhruba o 2000 Kč. Výhodou je však neomezený výběr dveřních materiálů.

Laminát a sklo vede

Naprosto nevhodné pro užití v koupelně jsou například dýhované dveře, u nichž v důsledku rozdílných a často se měnících teplot dochází ke kroucení a to jak na vnitřní, tak i vnější straně křídla. Jaké materiály tedy zvolit? Do koupelny jsou vhodné dveře s laminátovým povrchem, které jsou odolné jak proti vlhkosti, tak i mechanickému poškození. Ani těmto dveřím by však neměla chybět vespod odvětrávací mřížka, která dokáže celkovou vlhkost v koupelně výrazně snížit.

Skvělým řešením jsou také dveře ze skla. Sklo je materiálem, který snad nikdy nevyjde z módy a stalo se i trendem posledních let. Vlhké prostředí mu nedělá sebemenší problém, proto skleněné dveře ocení hlavně majitelé menších koupelen, v nichž chybí okna. Díky prosklení je možné do koupelny přivést určitou míru přirozeného denního světla. Při výběru částečně prosklených dveří je důležité zvážit dobře poměr prosklené a neprosklené části. Je třeba, aby dveře zaručovaly průchod dostatečného množství světla, ale zároveň, aby zachovávaly i dostatek soukromí. Prosklené dveře ocení také všichni zapomnětlivci, kteří v koupelně nechávají rozsvíceno – u neprůhledných dveří tak často nechají svítit celou noc.

Pokud si vyberete dveře celoskleněné, bude vám soukromí zajišťovat jejich povrchová úprava. Možné je zvolit si matné, mléčné i zabarvené sklo, nebo hit poslední doby, kterým je grafosklo. Při použití vhodného typu skla je tak průhlednost dveří víceméně nulová. Jsou lidé, kteří se nebojí prosklené dveře použít ani u samostatné toalety.

Otáčivé nebo posuvné dveře? Zvažte pro a proti

I u koupelnových dveří je možné si zvolit způsob jejich otevírání. Klasické otáčivé dveře pomalu, ale jistě ustupují do pozadí a na výsluní se dostávají dveře posuvné. Záleží však jen na vás, čemu dáte přednost – obě varianty mají své výhody i nevýhody. Posuvné dveře, zasouvající se do stěny, oceníme při nedostatku prostoru, který je problémem obzvláště u panelákových předsíní. Na velmi malém prostoru se mohou setkávat klidně i čtvery dveře – od koupelny, WC, vstupních dveří nebo dveří pro vstup do další místnosti. Tady se pořízení zasouvacích dveří jistě vyplatí.

Posuvné dveře sice šetří prostor, ale jejich slabinou je zvuková izolace – mají horší akustické vlastnosti, než dveře klasické. Otázkou také zůstává, jak dostatečné bude u dveří zasouvajících se do pouzdra odvětrávání. Vzhledem k tomu, že je v koupelně téměř neustále vlhko, hrozí, že by se v pouzdře mohly začít tvořit plísně. Přestože pára kondenzuje na studenějších částech koupelny, jako jsou obklady či dlažba, i tak mohou být dveře při zasunutí vlhké. Kapsu je tak třeba dostatečně provětrávat. Nepatrnou vadou na kráse posuvných dveří může být také fakt, že na ně není možné přidělat například háčky pro zavěšení ručníků. Navíc je třeba myslet také na to, že vybudování kapsy v příčce vyjde na několik tisíc korun.

- jpa -

Ilustrační foto: Porta Doors