Dnešní díl věnujeme úklidu koupelny. Jak se zbavit plísně a co s vybavením po předchozích majitelích? Které si nechat a které naopak ihned vyhodit? V následujících devíti bodech naleznete podrobný návod na to, jak mít koupelnu jako ze škatulky.
1. Připravte si velké odpadkové pytle na odpad a nasaďte si vysoké gumové rukavice, abyste se nedostali do styku s bakteriemi.
2. Rozdělte si věci, které zde zůstaly po předchozích majitelích na dvě skupiny. Jedna hromada poputuje rovnou do koše. Jednoznačně sem patří záchodová štětka, veškeré textilie, protiskluzová podložka a závěs do vany. Plastové komponenty, jako sedák do sprchy, dávkovač mýdla, držák zubních kartáčků a držák toaletního papíru už můžou patřit do druhé skupiny věcí. V tom případě bude tyto věci čekat důkladná dezinfekce. Nezapomínejte, že koupelna je místem, kde se mimořádně daří bakteriím.
Přečtěte si také Domácí čistící prostředky – jak vyčistit domácnost levně a bez chemie?
3. Vezměte si k ruce ty nejlepší pomocníky. Kvůli vlhkosti a páře, která se v koupelně často vyskytuje, budete potřebovat především čisticí přípravky proti plísni. Pokud není plíseň na první pohled viditelná, neznamená to, že ve vaší nové koupelně žádná není. Nejrizikovějšími místy jsou rohy sprchových koutů, okolí umyvadel, kouty okolo vany a tmavé rohy místnosti.
4. Plíseň se v žádném případě nesnažte před použitím čisticího přípravku mechanicky odstranit. Došlo by tak k rozšíření nebezpečných sporů plísně a jejímu roznesení do okolí.
5. Na inkriminovaná místa i do jejich okolí naneste rovnoměrně dávku čistidla doporučovanou výrobcem. Jemnou vrstvu čistidla použijte pak i na zbytek místnosti, veškerou sanitu a obklady. Nezapomeňte také na podlahu. I kdyby byli původní majitelé pořádkumilovní, chcete přeci koupelnu jako novou.
6. Existují dezinfekční prostředky, které se poperou i s plísní na zdi. Příkladem univerzálního čističe, který lze použít na sanitu, obklady i stěny, je například Fixinela proti plísni nebo SAVO. Pokud byl byt dlouho neobývaný, nebo předchozí obyvatelé tmavý flek na zdi ignorovali, bude nejspíš plíseň zažraná velice hluboko. Aby ani po jejím odstranění a vymalování nebyl na bílé zdi znatelný tmavý flek, použijte speciální Fixinelu proti plísni bělící, která místo zasažené plísní zároveň pěkně vybělí.
7. Vaši pozornost si zaslouží především toaleta – „královské sídlo všech bakterií“. Použijte opravdu silný čisticí prostředek určený přímo k čištění wc a důkladně s ním nastříkejte nejen vnitřek toalety, prkénko zespodu i svrchu, ale i celý záchod, včetně často opomíjeného splachovadla.
8. Čisticí prostředky nechejte po nanesení působit asi 30 minut. Po uplynutí půl hodiny setřete povrch mokrým hadrem a opláchněte čistou vodou. Pokud je plíseň stále viditelná, celý proces opakujte. Hadry, které na tento úklid použijete, berte jako jednorázové. Při máchání v kýblu by se z nich pouze vyplavilo velké množství bakterií a dál by se roznášely po okolí.
9. Na závěr celou místnost vytřete důkladně do sucha, a pokud máte tu možnost, také pořádně vyvětrejte.
Přečtěte si také Vinylové podlahy v koupelnách – důležitá je správná pokládka
Nyní koupelna září čistotou, ale ještě není hotovo. V dalších dvou dílech našeho stěhovacího speciálu se zaměříme na hrubý úklid obývacích místností a kuchyňské linky. Dozvíte se například, jak si poradit se špinavými koberci i jak se zbavit staré špíny a mastnoty.
Autor: Lucie Paseková