Pokud i vy patříte mezi milovníky sprchování, pak jste možná neváhali a do koupelny si pořídili sprchový kout. Ale celá řada z nás nedá dopustit ani na horkou koupel s voňavou pěnou a koupelna většiny z nás, bohužel, nedisponuje takovými rozměry, které by umožňovaly umístit do ní jak sprchový kout, tak i vanu. Ale řešení přesto existuje a je docela snadné. Jednoduše si pořiďte vanovou zástěnu. Ta vám umožní užít si dlouhou horkou koupel nebo sprchu beztoho, aniž byste nutně museli vyplavit tři patra pod sebou vystříkanou vodou. Vanové zástěny jsou praktické, nenáročné na prostor a hlavně cenově dostupné pro každého.

Jednoduché závěsy

Takovou úplně nejlevnější a nejsnadnější variantou na montáž i údržbu jsou asi klasické vanové závěsy. K dostání jsou v různých šířích i délkách. Pro vlhké koupelnové prostředí se nejlépe hodí závěsy vyrobené z PVC, nebo z polyesteru a bavlny s povrchovým ošetřením vrstvou impregnace, díky níž závěs zachytí všechnu vodu, aniž by jí do sebe nasákl a odvede jí zpět do vany. Pokud by nebyly závěsy naimpregnovány, pak se jim rozhodně vyhněte obloukem. Látkové závěsy se do koupelny v žádném případě nehodí. Voda po nich nestéká, ale nasákne se do nich a při špatné cirkulaci vzduchu, se kterým se ve většině koupelen potýkáme, hrozí napadení plísněmi nehledě na délku schnutí i nepříjemný odér, který může po čase závěs vydávat. Impregnované závěsy nebo závěsy z PVC se snadno udržují, můžete je pohodlně vyprat v pračce a nechat uschnout. Jejich nespornou výhodou je možnost barevného sladění s koupelnou a již zmíněná nízká cena, pořídíte je podle velikosti od zhruba 300 korun. Nevýhodou je však poměrně krátká životnost.

Pevné vanové zástěny

Pevné vanové zástěny jsou na našem trhu k dostání buď z tvrzeného plastu, nebo z tvrzeného skla. Plastové zástěny jsou oproti skleněným cenově dostupnější, ovšem nedosahují také úplně jejich kvalit. Snadno se mechanicky poškodí i poškrábají, po nějakém čase také můžete s nelibostí zjistit, že plast mírně zažloutnul, navzdory dokonalé péči a pravidelnému čištění. Přesto vám i plastové zástěny mohou dlouhé roky dobře sloužit.

Dodávají se v různém provedení, ze kterého si vybere skutečně každý, ať už jde o barevné ladění rámů, druhy výplně (seženete zástěny s výplní hladkou, nebo vzorovanou, průhlednou nebo mléčnou, s dekorem i bez něj) nebo způsob otvírání. Zástěny mohou být jednodílné, dvoudílné, trojdílné, nebo i vícedílné určené pro vany s půlkruhovým tvarem. Pokud se však rozhodnete za vanovou zástěnu připlatit a pořídit si jí z tvrzeného skla, pak rozhodně neprohloupíte. Vaše investice se vám vrátí a skla jako takového se vůbec nemusíte bát. Vanové zástěny se totiž vyrábějí ze speciálně tvrzeného skla, které je jednak hodně silné (vyrábí se o síle tři až deset milimetrů) a také velmi odolné vůči mechanickému poškození včetně poškrábání.

Rozhodně se vám vyplatí porozhlédnout se po skle se speciální povrchovou úpravou anti-plaque, díky níž se sklo tolik nešpiní, a nemusíte bojovat se zaschlými kapkami vody, mýdel nebo šamponů. V případě, že máte hodně tvrdou vodu a vápenec z ní se vám usazuje prakticky kdekoliv, investujte do skla s úpravou anticalc. Nechcete-li aby vaše peníze přišly v niveč, pak se při údržbě těchto typů skel vždy držte radami a doporučením výrobce. Obvykle postačí k setření navlhčený hadr, chemické přípravky by mohly spolu s nečistotami poničit, v horším případě i definitivně odstranit také speciální povrchovou vrstvu.

 
Vanové zástěny Aquaform Modern

Stejně jako u plastových zástěn můžete volit z různých typů povrchů, ovšem nejefektivněji asi vypadá čiré, hladké sklo bez rámu. Vyzkoušejte například vanovou zástěnu s možností sklopení od společnosti Hopa. Bezrámová zástěna je vyrobena z čirého bezpečnostního skla s povrchovou úpravou aquaclean pro snadnější údržbu. Vyrábí se v pravém i levém provedení a pořídíte jí za zhruba 24 000 korun. Máte-li však spojenou koupelnu s toaletou, pak asi budete raději volit zástěnu s neprůhlednou výplní. Většina výrobců nabízí vždy obě varianty.

Jak vanovou zástěnu otevírat?

Při výběru zástěny dobře promyslete, jakým způsob jí budete otevírat, zda máte dostatek prostoru na celoplošnou, nebo budete muset volit skládací, či sklápěcí. Do malých koupelen volte raději sklapovací nebo chcete-li zalamovací či zástěny posuvné, které nepotřebují téměř žádný prostor a přitom velmi dobře vypadají.

 
Pneumatická vanová zástěna Polysan Odessa, 16 100 Kč

Jestliže máte v koupelně místa dostatek, pak můžete s klidným srdcem sáhnout po zástěnách jednokřídlých, nebo ještě lépe dvoukřídlých, které lze otevírat ven i dovnitř. Tyto zástěny jsou otočné a před jejich instalací si dobře vyzkoušejte, jestli nebude volnému otočení nic překážet, především pak vanová baterie nebo na druhé straně umyvadlo. S tímto problémem si snadno poradí vanová zástěna pneumatická, která je umístěna na pneumatickém pístu a jednoduchou manipulací jí po koupeli bez problémů složíte ke stěně koupelny, což by nebylo nic tak převratného, ovšem pneumatické vanové zástěny lze právě díky zmíněnému pístu nadzvednout až o třicet centimetrů a efektně se tak vyhnout třeba právě překážející baterii. Pneumatické vanové zástěny vyrábí třeba firma Polysan. Taková zástěna Venus 2 z jejich produkce je dvoudílná z tvrzeného bezpečnostního skla o síle tři milimetry a určená pro klasické obdélníkové vany, nadzvednete jí až o osmadvacet centimetrů. Potěší vás také její příznivá cena, pořídíte jí od devíti tisíc korun.

 
Vanové zástěny Aquaform Novum

Než půjdete na nákupy

Předtím, než se vypravíte do obchodu, měli bystě vědět, jaké rozměry a tvar má vana, na níž hodláte zástěnu přichytit. Kde a v jaké výšce máte umístěnou vanovou baterii a v neposlední řadě také to, na jakou stranu budete zástěnu otevírat, pozornost věnujte rozmístění ostatního nábytku a doplňků v koupelně. Při samotném nákupu si vyzkoušejte, jak snadná nebo naopak obtížná je manipulace se zástěnou i jakým způsobem ji lze udržovat, aby zůstala plně funkční a hlavně bez nánosů vodního kamene a špíny po dlouhé roky. Nakupujte vždy od renomovaných výrobců, kteří vám na zástěnu dají několikaletou záruku. Kvalitu vyžaduje také těsnění, jen tak vám bude vanová zástěna dobře sloužit. Zástěnu si nemusíte odpírat, ani pokud máte koupelnu umístěnou třeba v podkroví. Dnes již není problém vyrobit zástěnu přímo na míru. Pokud si chcete ušetřit práci s úklidem, pak raději volte bezrámové typy.

 
Vanové zástěny Aquaform

Připravila: Petra Martišková

Foto: archiv firem Aquaform, Polysan, Jika