Smaltované vany se začaly v Evropě vyrábět ve 30. letech minulého století. Byly levnější a lehčí alternativou litinových van. Jedny z prvních smaltovaných van byly svařovány z několika dílů a procházely náročným procesem čtyř výpalů. Teprve v roce 1957 se v německé továrně Kaldewei podařilo pomocí hydraulického tažného lisu vyrobit první bezešvou vanu z jednoho kusu oceli. Litinové vany tak byly postupně nahrazeny vanami ocelovými, které se zhotovovaly touto novou technologií.

Materiál, ze kterého je vana vyrobena, výrazně ovlivňuje její kvalitu a také životnost. Výběr materiálu vany by se měl odvíjet od toho, co majitel od výrobku očekává. Kvalitní smaltované vany dnes vyrábí jen málo značek, většina výrobců van upřednostňuje méně náročné technologie. Smaltované vany se vyrábějí lisováním hlubokotažného ocelového plechu. Tvarovou stálost a stabilitu zaručuje těmto vanám ocel o síle 3,5 mm. Vnitřní strana vany je opatřena smaltem.

Co je vlastně smalt?

Smalt je křemičitá tavenina, která na kovu vytvoří celistvý ochranný povlak, jež má lesklý a hladký charakter. Teplota, při níž se smalt vypaluje, je mezi 750 až 850 stupni – tedy teplota přesně na rozhraní skla a porcelánu. Přestože je smalt křehký, dokáže bez toho, aniž by se změnila jeho barva nebo lesk, vydržet stovky let. Technologii smaltování znali v zemích Dálného východu už ve starověku. Jako povrchová úprava kovových užitných předmětů se začal smalt používat v polovině 19. století. Kromě různých nádob se postupem času začaly smaltovat i litinové vany na koupání.

Smalt je neporézní materiál a vyznačuje se vysokým stupněm tvrdosti. Novodobé druhy smaltů jsou odolné vůči kyselinám, alkáliím, otěru i nárazu. Luxusnější modely van mohou být smaltované i zvenku, nebo mohou být opatřeny speciální vrstvou, jež zabraňuje usazování nečistot. Renomovaní výrobci dnes dodávají na trh vany z dostatečně silné oceli opatřené kvalitním smaltem. Díky těmto použitým materiálům mohou na vany poskytovat až třicetiletou záruku.

Výhody a nevýhody smaltu

Smalt je sklovitě tvrdý, neporézní a hygienický materiál, s nímž zažijete to pravé potěšení z koupele. K výhodám patří zejména to, že se smaltovaný povrch nemusí po každém koupání umývat - má samočisticí vlastnosti. Smalt se však potýká také s nedostatky, které mohou leckoho od koupě odradit. Tím hlavním je fakt, že smaltovaná vana studí a trvá nějaký čas, než ji voda zahřeje. Méně kvalitní smaltované vany jsou opatřeny jen velmi tenkou vrstvou smaltu, která je dosti křehká. V případě, že vám něco spadne na vanu, můžete v místě nárazu očekávat prasklinku. Tyto estetické nedostatky jsou sice opravit, ale opravované místo bude vždy znatelné.

Klasické vany i designové kousky

Smaltované vany dnes už dávno nejsou tím, co jsme měli v panelákových bytech před několika desítkami let. Přestože je výroba ocelových van v porovnání s vanami zhotovenými z jiných materiálů náročnější, díky moderním technologiím výroby je jejich nabídka stejně pestrá. Narazíte na vany klasické, ale také na luxusní a designové modely. Jsou dílem špičkových designérů a setkat se u nich můžete s tvary prolamovanými, ostrými i kulatými. V nabídce smaltovaných van jistě narazíte na vhodný kousek, který vás osloví.

Pokud však požadujete nějaký atypický tvar vany, budete muset asi sáhnout hluboko do kapsy. Taková atypická smaltovaná vana je poměrně drahým artiklem. Tyto vany se však vyznačují opravdu dlouhou životností. Mezi nejrozšířenější značky van ze smaltované oceli v Evropě patří Kaldewei. Tato firma spolupracuje s renomovanými designovými studii, stejně tak jako německá značka Bette. V České republice se výrobě ocelových van věnuje v omezenějším množství také JIKA.

- jap -

Foto: Kaldewai a Bette