Každý jistě zná pohled na nemilosrdná čísla na pravidelném vyúčtování rodinné spotřeby vody. Ačkoliv se české domácnosti naučili kupovat k přírodě šetrné spotřebiče, především pračky, sušičky či myčky nádobí, lze šetření ještě zefektivnit. Při každodenních rutinních činnostech proteče trubkami více vody, než by bylo nutné. K tomu, abychom si tuto spotřebu dokázali ohlídat bez zbytečného stresu a neustálého přemýšlení, zda jste při mytí vlasů nespotřebovali příliš vody, existuje řada dobrých pomocníků, kteří protékající litry vzácné tekutiny sami ohlídají a především je účinně a beze ztrát využijí.

Asi nejvíce vody spotřebujeme v koupelně. Zkuste si někdy spočítat, kolikrát za den jste si umyli ruce či spláchli po malé potřebě na toaletě. Přitom na obě tyto činnosti je nutno určitě méně vody, než kolik ve skutečnosti spotřebovávají. V obou případech přitom známe snadné řešení – u toalety existuje v podobě duálních tlačítek ovládajících vypouštění vody z WC nádržky, které umožňují spláchnutí třemi nebo šesti litry vody namísto běžných devíti.

V koupelně i kuchyni pomohou vodovodní baterie se speciální kartuší ECO-STOP, zamezující zbytečnému plýtvání vodou díky dvěma zabudovaným zarážkám. P omocí první nastavíte nízký průtok vody, který postačí k umytí rukou. Až po překonání zarážky s cvaknutím pustíte silnější proud vody. To samé platí i pro její teplotu – pro běžné použití poteče vlažná voda, teplejší získáte až po překonání druhé zarážky, která je nastavena na přibližně 38 °C.

Také při sprchování se můžeme chovat ekologicky a ekonomicky. Například sprchy Aquamate mají integrovaný spořič vody, jejich maximální spotřeba vody tak činí pouhých 9,4 litrů za minutu. Pro opravdové milovníky sprchování jsou určeny hlavice Sapho Sandwich, zabudované ve stropě sprchového koutu. Jsou vyrobeny z ocelových plátů o síle 1 mm, celková tloušťka hlavice tak dosahuje pouhých čtyř milimetrů. Díky svým rozměrů až 30 x 43 cm vytváří osvěžující deštík jemných kapek. I přes tuto velkou plochu se nemusíte obávat zbytečného plýtvání – ve vrchní části sprchy je zabudovaný distributor, který zajišťuje úsporu vody jejím optimálním rozvodem do celé plochy hlavice a taktéž její funkčnost i při nízkém tlaku vody (již od 0,5 bar).

Ačkoliv by se to na první pohled nemuselo zdát, ani vany se zabudovanými hydromasážními tryskami nemusí být zbytečnými polykači litrů vody. Firma Sapho vyvinula systém Hydro & Air, který jako snad jediný na trhu disponuje možností regulace počtu otáček čerpadla a pracuje s uzavřeným oběhem. Tím můžete ovlivnit nejen spotřebu energie, ale také vody. Pokud se tedy právě rozhodujete, zda do své nové vany nechat či nenechat zabudovat relaxační masážní trysky, nemusíte mít obavy z nadbytečného plýtvání vodou, pokud se rozhodnete pro ten správný produkt. To samé platí pro celou koupelnu, toaletu či kuchyň – tam všude můžete svým správným rozhodnutím zlepšit stav vašeho vodoměru i elektroměru, tam všude vám jsou k dispozici pomocníci šetrní k přírodě i k vaší peněžence.

Autor: Miroslav Šlechta

Foto: archiv firmy Sapho

- Tisková zpráva -