Ruční sprcha s hadicí
Nespornou výhodou ruční sprchy s hadicí je její relativní neomezenost v pohybu. Je-li potřeba, můžeme jí tak využít k očistě i jen některých částí těla, přičemž základním předpokladem je dostatečná délka sprchové hadice. Ta by měla být minimálně jeden a půl metru. Na obou koncích bývá zpravidla otočný systém, který během používání brání jejímu překrucování. To alespoň částečně prodlužuje i její životnost. Hadice jsou vyráběny tak, abychom na ně mohli upevnit různé typy hlavic. Nemusíme se proto obávat, že bychom si při tomto řešení nemohli dopřát například vícefunkční masážní sprchu.
Na druhou stranu musíme uznat, že mnohem pohodlnější sprchování je pod pevnou sprchou, při kterém se můžeme s volnýma rukama plně oddávat volně dopadajícím kapkám. Volně visící hadice navíc příliš nedodá naší koupelně na estetičnosti, zvláště když na ní dochází k usazování vodního kamene. Byť jsou na našem trhu k dostání už i sprchové tyče, do nichž je hadici možno upevnit, aby nepřekážela, přesto zabírá ve sprchovém koutu mnohem více místa než pevně zabudovaná hlavice. Mezi další argumenty odpůrců této varianty patří i fakt, že ruční sprchové hlavice bývají zpravidla mnohem menší než zabudované, což mnohdy neumožňuje dostatečně si vychutnat jemně padající déšť na naše tělo.
Napevno zabudovaná hlavice
I přes menší flexibilitu upřednostňuje stále mnoho lidí sprchový kout s napevno zabudovanou hlavicí tak, jak jej známe z plováren, ale i luxusních hotelů. Požitek ze sprchování, při kterém máme volné ruce a nemusíme se trápit tím, kam zrovna vodní proud směřuje, je neodmyslitelnou součástí relaxace po náročném dni. Většina zabudovaných hlavic je vybavena pohyblivým kloubem, pomocí kterého můžeme regulovat směr proudu vody. Další výhodou je jejich poměrně velký průměr , což celkový požitek z jemně perličkové lázně ještě umocňuje. V neposlední řadě je nezbytné podtrhnout i estetický dojem, a to zvláště máme-li moderní sprchový kout se skleněnou zástěnou. Pak zajisté nechceme, aby jej kazila volně visící hadice. Snad proto úplnou výjimkou už nejsou ani instalace zabudované hlavice nad vanu.
Pokud stále ještě váháte mezi jednotlivými řešeními, můžete si pořídit i sprchový sloup, který v sobě skýtá obě dvě varianty – pevnou i ruční sprchu.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem Grohe, Hansa