Již před vstupem do specializovaného koupelnového studia byste měli mít jasno v několika ohledech - do jakého prostoru budete zařízení umísťovat (paneláková koupelna nebo terasa rodinného domu), chcete pouze relaxovat ve vodní lázni nebo řešíte zdravotní problémy, a neposlední řadě také…jaké jsou vaše finanční možnosti.

Pro instalaci masážního boxu budete potřebovat prostor zhruba o velikosti 1x1 metr, pro klasickou obdélníkovou vanu 1x1,7 metru a rohová vana si vyžádá prostor o velikosti 1,5x1,5 metru. Ti z vás, kteří jsou příznivci relaxace takříkajíc v poklusu, dají pravděpodobně přednost masážnímu boxu. Nemusíte čekat než se vám napustí vana, rychle vklouznete do boxu a masáž přijímáte ve stoje nebo v sedě. Na druhou stranu ti z vás, kteří ztrátu deseti minut při napouštění vany oželí, mohou se na dlouhé minuty položit do tělo uvolňující a duši omlazující lázně. Cenový rozdíl mezi masážní vanou a boxem zde zcela jistě je – hydromasážní vanu pořídíte přibližně od 25 000 korun, zatímco ceny boxů ve stejné kvalitě začínají na 50 000 korun.

Do menší koupelny, kam se vana vlastně ani nevejde, a vy se přesto nechcete masáží vzdát, dejte přednost raději sprchovému panelu. Standardní sprchové panely jsou vybaveny dvěma až čtyřmi bočními tryskami, jednou ruční a jednou horní hlavovou tryskou. Instalace panelu je jednoduchá (zavěsí se na stěnu a připojí ke zdroji vody) a jeho cena se v kvalitním provedení pohybuje kolem 20 000 korun. Pokud se i takového investici do relaxace chcete vyhnout, můžete zvolit jednu z kvalitních masážních sprchových hlavic, kterých je trhu dostatek, jsou cenově dostupné pro všechny a s výsledkem masáže budete i tak spokojeni.

Význam vodní terapie
Vzduchové bublinky spolu s teplou vodou dokáží zázraky – masírují, čistí, podporují prokrvení organismu, látkovou výměnu, napomáhají krevnímu oběhu, činnosti srdce i celkové regeneraci těla. Teplota vody by měla být zvolena individuálně, avšak nejlépe v  rozmezí 37 až 43 stupňů Celsia.

Hydromasážní vany
Princip vodní masáže spočívá v tom, že je tryskami do vody ve vaně vháněna směs vody a vzduchu. Trysek bývá obvykle pět nebo šest, ovšem nezáleží ani tak na jejich počtu, jako spíše na správném nasměrování trysek. Intenzitu masáže regulujete tzv, perlátorem, který reguluje množství vzduchu ve vodním proudu. K dalším funkcím masážních van patří také možnost ovládat průtok tryskami, jejich uzavření a nastavitelnost směru. Ze zdravotního hlediska je ideální kombinace hydromasážní a perličkové lázně. Perličková koupel funguje na principu vhánění vzduchových bublin do vody, které „tancují“ po povrchu těla, poklepávají na něj, a tím jemně masírují. Náročnější uživatelé jistě ocení příslušenství jako je osvětlení, udržování teploty vody nebo dálkové ovládání.

Hydromasážní boxy
Základní verze masážního boxu obsahuje šest až osm zádových trysek, ruční a horní sprchu. Pro vertikální masáž se instalují trysky po obou stranách boxu. K nadstandardnímu vybavení patří například střídání teplé a studené vody (skotské střiky), parní lázeň nebo oblíbená kaskáda, kdy voda padá svrchu na krk,ramena a část zad.   Masážní kabiny zpravidla pracují bez čerpadla a využívají pouze tlaku v potrubí.  

Vířivým vanám a bazénům budeme věnovat samostatný článek.