Chrom, nikl, ocel a další kovy
Návštěva hobbymarketu či specializovaného koupelnového studia vás utvrdí v tom, že drtivá většina zákazníků má v oblibě chromové baterie. Důvod? Chrom je velmi snadný na údržbu a úklid a jeho vzhled se hodí prakticky do každé koupelny. Při pravidelné péči vydrží baterie po mnoho let krásná a čistá. Technologie nanášení chromu na armaturu je vlastně velmi jednoduchá a většina výrobců ji perfektně zvládá. Tělo armatury musí být dokonale odmaštěno, poté je na něj nanesena vrstva niklu chránící před korozí a teprve potom je nanášen chrom. I při tomto postupu lze ledacos pokazit zejména nedostatečnou čistotou pracovního prostředí i mosazného odlitku armatury. Zanedbání se samozřejmě projeví na kvalitě chromování většinou až při používání baterie.
Baterie s chromovým povrchem je však hezká, pouze když je čistá a leskne se. Na povrchu baterie je bohužel vidět každá kapka vody, každý otisk prstu, a tak nezbývá, než čistit a leštit …nebo si pořídit baterii s matným povrchem. Jedná se také o chromovou úpravu, ovšem prováděnou galvanickým nanášením. Někdy se také setkáte s označením velur chrom. Tato úprava stejné jako běžné pochromování odolává opotřebení a korozi. Kromě matného chromu se můžete setkat s povrchem s kartáčovaného niklu.
Velmi oblíbená je povrchová úprava satinox, která je velmi příjemná na pohled i na dotek. Barevný tón má mírně zlatavý nádech a působí jemně, vkusně a teple. Vynikající jsou také užitné vlastnosti – povrch výborně odolává opotřebení i korozi a například zaschlé kapky vody nezanechávají na tělese baterie téměř žádné stopy.
Další kovovou variantou je ušlechtilá ocel. Zpravidla se dodává v matné podobě. Ocelová baterie je téměř nesmrtelná, a tak ji doceníte zejména tam, kde bude vystavena velké zátěži a neustálému používání. Je odolná vůči korozi, mechanickému i chemickému poškození. Ač by se to na první pohled možná nezdálo, ocelová baterie je také díky dlouhé životnosti a stoprocentní recyklovatelnosti šetrná k přírodě.
Povrch, který zde ještě nebyl zmíněn je hliník. Přednosti má podobné jako matný chrom – snazší úklid a údržba.
Modrý kohoutek? Proč ne…
Samostatnou kapitolu tvoří baterie barevné. Z pohledu módních vlivů a trendů jsou již barevné armatury včetně bílé poněkud na ústupu, ale pokud jste jejich příznivci, tak proč si koupelnu trochu neozvláštnit. Barva je na armaturu nanášena až ve třech vrstvách, je proto velmi trvanlivá a chová se podobně jako barva na karoserii auta – je pružná, zároveň pevná a velmi odolná proti opotřebení. Kvalitní baterie by také měla být stálobarevná.
Nad zlato není?!
Zlato je z hlediska vkusu poněkud kontroverzní povrchová úprava. Jedni jej považují za vrchol luxusu a korunu své koupelny, jiní za vrchol kýče. Pro povrchovou úpravu se používá skutečné 24 karátové zlato. Tak jako bylo v úvodu článku řečeno, že chromem v podstatě není co zkazit, tak zlatem lze pokazit mnohé. Koupelna musí být opravdu ve stylu, který zlato snese, a i tak by ho nemělo být příliš. Při nákupu pozlacené baterie se připravte na částku kolem 20 tisíc korun.
Nezapomeňte také na to, že kvalitní baterie vám vydrží deset i dvacet let. Kupovat ji tedy jako módní výstřelek není příliš vhodné.
Foto: archiv firem Kludi a Axon