Technika mozaiky poskytuje nejen rozmanité materiály, ale také pestrou škálu barev. V současnosti plní mozaika nejen dekorační účely, ale také ochranu stěn v prostorách vystavených působení nepříznivých vlivů. Materiály jsou odolné vůči různým vlivům prostředí, ať už jde o mozaiky keramické, kamenné nebo skleněné.

 

Interiérová výzdoba sestavená z malých plošných kostek je stále pokládána za jednu z nejmodernějších možností obkladu. Pro mozaikovou skládačku nalézáme uplatnění zejména v koupelnách, kuchyních, soukromých bazénech, ale i ve veřejných lázních a koupalištích. Mozaikové kostičky mohou být keramické s glazurou, skleněné i z jiných materiálů. Nejrozšířenější a finančně nejdostupnější jsou mozaiky keramické , které jsou mrazuvzdorné, velmi pevné a odolné a lze je proto použít i v místech s velkou zátěží. Jejich cena se pohybuje od 800 Kč/m2. Poměrně běžně se mozaika využívá také ve formě dekorativních pruhů (listel) , zakomponovaných do běžného obkladu.

Trendy veletrhu Cersaie v italské Bologne

Díky stálé, neupadající oblibě mozaiky přicházejí výrobci stále s novými nápady, jak dovést výsledný efekt k dokonalosti. Mezi základní materiály, ze kterých se mozaikové obklady vyrábí, patří keramika, sklo, méně obvyklé a dražší jsou kamenné.

Veletrh Cersaie prozrazuje každým rokem očekávané trendy. Poslední novinkou je kovová mozaika, která je vyrobena z nerezového plechu povrchově upraveného v mnoha barevných odstínech. Při údržbě takové mozaiky je důležité volit takový čisticí prostředek, který kov nepoškodí škrábanci.

 

Mezi žhavé typy nadcházejícího období patří mozaika a všeobecně veškeré obkladové materiály s vysokým leskem. Dalším směrem, kam se svět obkladových hmot přiklání, jsou imitace. Chcete-li mít mozaiku podle současných trendů, zkuste skleněné kostky se zapuštěným plátem metalického materiálu.

Inspirace pro mozaiku

Isaiah Zagar patří k velmi osobitým umělcům. Jeho jméno je spojeno především s mozaikovým labyrintem Magic Garden, který patří k chloubám města Filadelfie. Magic Garden představuje urbanistický projekt, přispívající ke kultivaci veřejných prostor. Kromě toho nabízí otevřenou příležitost pro každého, kdo se chce naučit technice mozaiky a brikoláže.

Každý se může stát umělcem a vytvořit si byt nebo kancelář podle svých představ. Práce s mozaikou přináší širokou řadu možností. Umístění mozaiky na stěnu kamkoliv v bytě není nic těžkého a zvládnete to sami. Do mozaiky můžeme klidně zakomponovat i skleněné střípky, ulity, kousky zrcadla aj.

Zatímco běžná mozaika se klade ve větších formátech (mozaikové kostičky jsou připevněny na podložku, která se lepí na stěnu v celku), obrazec podle individuálního přání se musí skládat kostičku po kostičce. Levnější mohou být vzory, které má výrobce připraveny jako standardní nabídku. V obchodech se můžeme setkat s klasickými obklady, které imitují vzhled mozaiky. Přestože mají na svém povrchu strukturu připomínající skutečnou mozaiku, snadno poznáme, že se jedná o napodobeninu.

Velkou výhodou mozaiky oproti klasickým obkladům a dlažbě je její dokonalá přizpůsobivost nerovnostem a atypickým tvarům podkladového povrchu. Zatímco dlaždice byste museli složitě řezat, mozaikou obložíme obloukové a vlnité stěny, členité sloupky, zaoblené okraje nebo rohy velmi snadno a efektně.

Obložit si moderním způsobem stěnu v obývacím pokoji může být nejen hezké, ale i praktické a hlavně - budete mít radost z vytvoření neopakovatelné a originální varianty. Použití střepů z dlaždic a jiných drobných materiálů, které zasadíte do spárovací hmoty, dává vaší fantazii téměř neomezené možnosti. Pak už zbývá jenom pozvat přátele k sobě domů a uspořádat tak malou vernisáž na počest vašeho uměleckého dílka.

Autor: Alexandra Rohanová