Tedy ono se řekne drobnými detaily, ale jedná se vlastně o dosti podstatné drobnosti, lépe řečeno přímo nezbytnosti. Někam přece musíme pověsit ručník a župan, položit kosmetiku, mýdlo, hřeben. Umíte si představit, že by se vám zubní kartáčky válely jen tak po umyvadle, nebo snad byly ledabyle pohozené v skříňce?
Pořizování jednotlivých koupelnových doplňků má navíc tu výhodu, že s nimi můžete opravdu doladit výsledný dojem celé koupelny. Se zařizováním jednotlivých místností v bytě je to totiž jako s oblékáním. Stačí maličkost, šperk, pásek, šátek, kravata…a rázem vaše šaty získají naprosto jiný šmrnc, osobité kouzlo.
Někteří výrobci už svůj sortiment sanitární keramiky doplnili o výrobu koupelnových doplňků a vlastně je začlenili i do jednotlivých modelových řad tak, aby byly sladěné například s nábytkem, nebo bateriemi.
Touto cestou se vydala například firma Hansgrohe, která kromě koupelnových armatur vyrábí ve stejné linii i všechny další potřebné doplňky – od svítidel až po dávkovač mýdla. Společnost Ravak zase doplnila kolekci svých van, umyvadel a sprchových koutů o bezpečnou koupelnovou elektroniku (rádio v koupelně můžete bez obav pustit i mokrou rukou, právě vytaženou z vany).
Pokud patříte k zákazníkům, kteří mají koupelnu už vlastně hotovou a potřebují pouze doladit právě ony detaily, pak určitě stojí za to prohlédnout si katalogy výrobců specializujících se pouze na koupelnové doplňky jako je například firma Nimco, GOZ Metal, Dorana.
Koupelnový standard
Při výběru koupelnových doplňků u většiny spotřebitelů hraje roli především pořizovací cena. Zde je nutno říct, že cenové rozpětí jednotlivých produktů je velmi široké. Například dávkovač na mýdlo lze pořídit zhruba za čtyři stovky, ale i za dva tisíce. Stejné je to i v případě jako polic, háčků a různých držáků. Lze je pořídit za několik stovek, ale i za několik tisíc. V případě háčků jejich cena stoupá také podle toho, kolik věcí na ně můžeme pověsit – méně bude stát háček jednoduchý, dvojitý, více naopak panel s několika háčky v jedné řadě.
Cena se rovněž odvíjí od použitého materiálu. Velmi kvalitní výrobky jsou například z chromované oceli nebo mosazi, případně z nerezové oceli nebo hliníku. Pro luxusnější vzhled se používá kombinace s různobarevným sklem.
Mezi nejlevnější a zároveň nejodolnější, pro někoho však vzhledově naprosto nepřijatelné, materiály patří plast. Jeho vlastnosti ocení zejména v rodinách s malými dětmi. Naopak na ústupu je jednoznačně retrostyl, tedy porcelán a keramika.
Ušetřit lze i při samotném nákupu jednotlivých doplňků, jednoduše tím, že je prostě vynecháte. Kompletní sada koupelnových doplňků by měla obsahovat asi následující položky: dávkovač na tekuté mýdlo, držák pohárku, toaletního papíru, police, toaletní kartáč, háček (háčky), dózy (například na odličovací tampóny, kapesníky apod.), kosmetické zrcadlo a odpadkový koš, popřípadě svítidlo. Většinou ale na trhu najdete kolekce různě kombinované, kdy některá z uvedených věcí chybí.
Tady je vhodné připomenout zlatou radu bytových designérů. Před samotným nákupem si koupelnu nejprve postupně projděte s tužkou a papírem v ruce a zapište si, co vlastně doopravdy potřebujete a chcete.
Je třeba ještě dodat, že koupelnové doplňky se nerozlišují pouze podle funkčnosti, ale i podle způsobu upevnění. Zdali se musí přilepit či přišroubovat na zeď, nebo je stačí volně položit na zem, či na poličku. Většinou rozhoduje prostor v koupelně.
V současné době převažuje u českých domácností trend nadčasového vzhledu. Zájem je především o chromovanou a nerezovou ocel. V případě chromu, stejně jako v případě mosazi je třeba dát pozor, zda je výrobek opravdu celý z uvedených materiálů, zda z nich není pouze jeho povrch. Všeobecně na našem trhu převažuje design italských a německých návrhářů.
Vodotěsný luxus
Kromě ryze praktických doplňků si lze do koupelny pořídit také nejrůznější nadstandardní předměty, které klasickou koupel změní doslova v domácí lázeň.
Jde o nepříliš typické koupelnové doplňky, jako jsou polštáře do vany, sedáky do sprchových koutů (i když ty již začínají být součástí většiny modelů), hydromasážní panely (v tomto případě platí totéž co o sedácích), koupelnová rádia a spousta malých dalších drobných doplňků, jako jsou svícny, vázy s umělými, ale i živými květinami. Filmoví nadšenci určitě ocení největší hit posledních let, a tím je vodotěsná televize.
Koupelně je zkrátka stále více věnovaná stejná důležitost, jako například obývacímu pokoji, či ložnici. A pokud nepatříte k těm, kteří ji berou ryze jako praktickou místnost, kde si rychle odbudou nezbytné hygienické procesy, spojené s očistou těla, věřte, že s pomocí nejrůznějších doplňků si můžete i vy doma vytvořit relaxační ráj. Stačí si na ni jen udělat čas a připravit peníze.
Autor: Bronislava Supíková
Foto: archiv firem Nimco, Ravak