Jednou z nejrozšířenějších variant koupelnového topení jsou tzv. žebříky. Topná tělesa, umístěná zpravidla v blízkosti umyvadla či vstupu do sprchového koutu, jsou nejen elegantní, ale i velmi praktická. Vedle své základní funkce slouží zároveň jako sušák vlhkých ručníků a případně dalšího oblečení. Při tom všem nezabírají příliš mnoho místa, a tak se vejdou i do prostor skromnějších rozměrů. Není divu, že v našich koupelnách postupně nahradily klasické radiátory.
Na trhu je v současné době k dostání nepřeberné množství jejich typů, velikostí i barev, a tak si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Toužíte-li i vy, aby podobný chromový či nerezový kousek zdobil i vaši koupelnu, zvažte vedle výkonu, výšky a tvaru i náročnost na údržbu. Možná pak dáte zavděk i bílé klasice. Žebříky se mohou napojit na stávající potrubí ústředního topení nebo se jednoduše strčí do zásuvky. V druhém případě jsou sice znatelně výkonnější, ale jejich provoz je samozřejmě dražší. Elektrický ohřev však umožňuje jejich provoz i mimo topnou sezonu. Nejlevnější žebříky lze na našem trhu pořídit již od 1500 korun.
V prostorných a velmi studených koupelnách však někdy jedno těleso nestačí. Je pak třeba použít i elektrické ventilátory, které umožňují rychlé proudění teplého vzduchu v koupelně. Bohužel ani tento způsob nepatří zrovna k nejelegantnějším a nejúspornějším řešením.
Stále více lidí proto upřednostňuje možnost podlahového vytápění. Ani sebelepší a kvalitnější dlažba totiž nikdy zcela nezabrání chladnému pocitu od nohou a mnohdy nepomůže ani malý kobereček. Jedná se sice o poměrně náročný stavební zásah, plánujeme-li však rekonstrukci koupelny, určitě jeho zvážení není zcela od věci. Při realizaci se nám nabízí dvě možnosti. Jednak může být podlahové vytápění napojeno na centrální systém, přičemž dlažba je ohřívána teplou vodou kolující v trubkách, které jsou umístěny pod podlahou, druhým řešením je umístění topné elektrické rohože. Tato varianta je sice dražší, ale stavebně méně náročná a navíc navýší podlahu o pouhých 2,5 mm. Proto je vhodná i pro koupelny panelových bytů, ve kterých se s podlahovým vytápěním původně nepočítalo. Vždyť není nic příjemnějšího, než si po vydařené koupeli stoupnout na vyhřátou podlahu.
Více v článku Výhody podlahového vytápění.
Autor: Ing. Kateřina Maňasová
Foto: archiv firem P.H.M. a Devi