Za nejvýznamnější období ve vývoji mozaiky je považován přelom 7. a 8. století. Tehdy se v benátském Torcellu začaly vyrábět skleněné mozaikové kolíčky. Po dlouhou dobu sloužila mozaika jako interiérový dekorační prvek, teprve v 19. století se začala objevovat také v exteriérech. Mozaiky jsou stále „in“ a stávají se středem zájmu mnoha designérů, architektů i výrobců keramiky. Výzdoba koupelny mozaikou sestavenou z drobných kostiček, obdélníků či víceúhelníků je čím dál oblíbenější.
Mozaiky a obklady Lazio a Concept Plus, RAKO
Snad žádný typ obkladu se netěší takové dlouhodobé oblibě a stabilitě, jako právě mozaiková dekorace. V minulosti byl v módě zejména obklad s dlaždicemi s rozměry 30 x 30 cm nebo 45 x 45 cm. Tyto dvě varianty se i dnes velmi dobře prodávají. Před několika lety byl v popředí ještě velkoformátový obklad, který byl kompaktní a vynikal optickou plynulostí. Dnes je kladen důraz na maximální optický efekt, kterého lze dosáhnout především technikou dekorování mozaikou. Kromě klasických rovných ploch můžete mozaikou dekorovat také plochy atypické, obloukové prvky, místa pro usazení umyvadel, niky a různé prostory, které jsou tvarově nějak limitované.
Mozaika Litera, RAKO
Mozaiky různých materiálů
Keramická mozaika – jde o nejpoužívanější typ mozaiky, vyrábí se lisováním a výsledkem jsou dokonale oblé hrany. Tato mozaika je po aplikaci kompaktní a příjemná na dotek.
Skleněná mozaika – k výhodám tohoto typu mozaiky patří nulová nasákavost, protiskluznost, mrazuvzdornost i odolnost proti chemikáliím. Skvěle se hodí jak do exteriéru, tak i do interiéru. Skleněné mozaiky mohou být barevné, ale také z čirého skla – v takovém případě je nutné použít k pokládce transparentní lepidlo, aby byl zachován efekt průhlednosti.
Kamenná mozaika – kamennou mozaiku je vzhledem k její všestrannosti možné využít v exteriéru i interiéru (stěny, podlahy, stropy), její výhodou je především dlouhá životnost. Opravdu luxusní a tedy i podstatně dražší jsou mozaiky z mramoru. Mramor se nesnadno opracovává a před použitím je nutné ho povrchově ošetřit. Tím se výrazně prodlouží jeho životnost.
Obklady italského výrobce Casadolcecasa
Aplikace mozaiky
Kdysi se jednotlivé dílky mozaiky o straně 2 cm kladly přímo do cementu, obložit tímto způsobem precizně koupelnu zvládl opravdu jen profík a bylo to považováno za téměř nadlidský výkon. Dnes se mozaika většinou prodává jako lepenec složený z jednotlivých dílků na papírové podložce nebo silikonovém vláknu ve čtvercích s rozměry běžného obkladu. S pláty mozaiky je tak snadná manipulace. Jednotlivé díly mozaiky je navíc možné oddělit a vytvořit si vlastní originální vzor, obrazec či geometrický tvar. V nejnovějších kolekcích se začínají objevovat velkoformátové mozaiky, které mají tloušťku několika málo milimetrů. Jsou lepeny na síti tak, aby bylo možné docílit naprosto přesné pokládky s minimální spárou – to navíc usnadňuje samotnou pokládku.
Nabídka mozaiky je opravdu pestrá
Když jste si třeba před dvaceti lety chtěli vyzdobit koupelnu mozaikou, měli jste na výběr pouze ze dvou barev – bledě modré a bílé. Barvy jsou to pěkné, což o to, ale vykouzlit s nimi něco originálního chce opravdovou fantazii. Dnes je na trhu nepřeberné množství barev, kombinací a nabízí se i opravdu luxusní vzory. Při výběru vhodné mozaiky hraje důležitou roli kromě barvy také povrchová úprava. V nabídce jsou mozaiky matné, lesklé, s glazovaným i neglazovaným povrchem. Každý z těchto jmenovaných druhů je oblíbený a nejde říct, který se více využívá. Stejně tak jsou oblíbené všechny materiály, ať jde o keramické, skleněné nebo kamenné obklady. Každý typ si zkrátka najde svého příznivce.
Obklady italského výrobce Casadolcecasa
Skvěle vypadají dokonce kombinace velkoformátových obkladů, keramických dlaždic klasického rozměru a nepravidelně tvarovaných mozaikových lepenců. Díky této variabilitě vzorů, barev a velikostí si můžete z mozaiky vytvořit originální a jedinečnou dekoraci na zeď nejen do koupelny, ale do jakékoliv místnosti. Při pokládání mozaiky se nemusíte spoléhat jen na tovární výrobu, nádherných efektů dosáhnete také v případě, že se sami pustíte do skládání keramických střepů. Tímto odvážným krokem se však dobrovolně posunete od prostého pokládání téměř až do oblasti umění. Můžete nechat průchod své fantazii a osobnímu vkusu. Pokud se tedy chcete dokonale kreativně vyřádit, zapomeňte na malování a tapety a místo toho pokryjte stěny mozaikou!
Kdo touží po zlatě a luxusu, může sáhnout po obkladech italského výrobce Casadolcecasa
Imitace mozaiky
Mozaika je velmi oblíbeným obkladem, čehož jsou si vědomi i výrobci klasických keramických obkladů a začali vyrábět její napodobeniny. Povrch běžného obkladu vytvarovali tak, že napodobuje drobnou strukturu a barevnost mozaiky. Tyto výrobky jsou podstatně levnější než klasická mozaika, což je podstatná výhoda. Nevýhodou této technologie je však fakt, že pokud se trochu lépe na dlaždici zadíváte, poznáte rozdíl mezi skutečnou a falešnou spárou. Matné spáry pak opticky vytvářejí čtverce a tím jsou falešné mozaiky odhaleny. Pokud byste tedy chtěli zvolit mozaiku v podobě klasického formátu obkladu, vyberte si takový výrobek, který nemá podglazované spáry. Při spárování se spáry zanesou spárovací hmotou a vy tak získáte stěnu odpovídající vzhledu klasické mozaiky.
Zahoďte předsudky
Řada lidí neměla o mozaiku zájem z důvodu její nesnadné údržby. Tyto starosti je možné v dnešní době klidně hodit za hlavu. Díky použití vhodných spárovacích hmot je údržba spár mezi jednotlivými mozaikovými dílky naprosto nenáročná. Existují také různé typy antibakteriálních hmot a pěn, které mají dlouhou životnost a přitom jsou cenově dostupné. Také existují různé formy impregnací, které jsou speciálně určeny k napouštění nasákavých i nenasákavých materiálů. Tyto impregnace pokryjí dlaždičky i spáry ochrannou vrstvou, která zabrání pronikání vody, olejů i vzniku nečistot a skvrn. Údržba takto opatřené mozaiky je pak velmi jednoduchá, stačí povrch přetřít mokrým hadrem.
- jpa -
Foto: archiv firem