Akrylátové vany

Hlavní předností akrylátu je jeho tvarovatelnost, díky které bylo výrobcům umožněno znatelně rozšířit nabídku tvarů a originálních designů van. Atraktivní je také možnost mnoha barevných provedení, akrylát se totiž lehce probarvuje. Můžete si tak prakticky nechat vyrobit vanu v jakémkoliv odstínu. Akrylátové vany jsou teplé a příjemné na dotek, oproti smaltovaným vanám mají lepší tepelně izolační schopnosti. Můžete si v nich proto déle užívat teplé koupele. Také z hlediska zvukové izolace je lepší než ocel. Tento materiál odolává běžným chemikáliím používaným v domácnostech a snadno se udržuje v čistotě. Vyhnout byste se měli akorát abrazivním čisticím pískům, alkoholu a koncentrovaným kyselinám.

Akrylát se vyznačuje nízkou pórovitostí, což zajišťuje vanám dobrý hygienický provoz. Po koupeli stačí vanu přetřít mokrou houbou s použitím nějakého tekutého čisticího prostředku. Díky svým vlastnostem umožňuje akrylát také snadnou instalaci madel a podhlavníků, baterií a nejrůznějšího dalšího příslušenství, pro které je nutné navrtat do vany otvory. Oproti dřívějším letům, kdy býval akrylát vyztužen sklolaminátovou tkaninou, se dnešní akrylátové vany vyrábí již v lepší tvrzené variantě. Materiál je vyztužen tvrdou polyuretanovou pěnou. Drobná poškození na vaně je možné snadno odstranit pomocí prostředků na čištění kovů (např. čistič na měď). Případné vrypy je možné až do hloubky jednoho milimetru přebrousit.


Akrylátová retro vana Polysan Charleston, 41 000 Kč

Jednou z hlavních výhod akrylátových van, je jejich technologicky méně náročná výroba. Mějte však na paměti, že mezi jednotlivými typy akrylátů jsou velké rozdíly, které se projeví jak v kvalitě, tak i v ceně. Akrylátovou vanu tak můžete pořídit za několik tisíc korun, ale i za několik desítek tisíc korun. Rozhodujícím faktorem pro kvalitu akrylátové vany jsou desky, které se při vysoké teplotě vytvarují ve formách. Aby byla vana dostatečně trvanlivá a odolná, měla by mít akrylátová deska tloušťku minimálně 4 až 5 mm. Po vyjmutí z formy se na desku nastříká sklolaminát, který celou konstrukci zpevní.

Litinové vany

Vany z litiny se hodně vyráběly v minulosti a vyrábí se i dnes – mají totiž dlouhou životnost, dobré tepelně-izolační vlastnosti a jsou tvarově stálé. Šlo o jeden z prvních materiálu, který se k výrobě van začal používat. I dnes si litina u některých výrobců udržuje své stále místo. Voda, kterou do litinové vany napustíme, zůstává dlouho teplá. Jedinou nevýhodou litinových van je jejich velká hmotnost, která často komplikuje převoz a samotnou instalaci vany. Jelikož jde o pevný materiál, v nabídce je jen omezené množství tvarů, které je možné z litiny vyrábět.

Vany ze smaltované oceli

Smaltovaná ocel nahradila vlastně litinu, díky čemuž se snížila hmotnost vyráběných van a také rozšířila nabídka nejrůznějších tvarů. Ocelové vany se lisují z hlubokotažného ocelového plechu a vnitřní část se za vysoké teploty opatřuje smaltem. Z vnějšku jsou tyto vany také smaltované, nikoliv barvené. Tyto vany jsou ekologické, barevně stálé a snadno udržovatelné. Pro mnohé může být nevýhodou vany ze smaltované oceli fakt, že je na dotek studená, přitom ovšem dokáže udržet vodu dlouho teplou. Ocelová vana se totiž může zapustit do polystyrenového nosiče, který zabraňuje rychlému ochlazování vody a rovněž odstraňuje hlučnost při napouštění. Obvykle jsou vany vyráběny s tloušťkou 2 mm, ale ty opravdu kvalitní vany bývají vyrobeny z ocelového plátu o tloušťce až 3,5 mm, což vaně zajišťuje tvarovou stálost a stabilitu.


Smaltovaná vana Kaldewai

Takovéto vany jsou velmi pevné a jejich tvrdý smaltovaný povrch je výjimečně odolný proti poškrábání, otěru i chemickým čisticím prostředkům. Pozor byste měli dávat na oprýsknutí smaltu v případě pádu těžkého předmětu do vany. Na čištění van ze smaltované oceli je dobré používat tekuté čisticí prostředky, pískům se raději vyhněte. Vrstva smaltu může být pokrytá ještě další speciální vrstvou, která zabraňuje usazování nečistot. Pro bezpečnost je možné vanu vybavit povrchovou protiskluzovou úpravou „antislip“, což je směs křemičitého písku, který je zataven při vysoké teplotě do smaltu. Další možností je použití protiskluzových podložek. Smaltovaná ocel je průkopníkem mezi nízkými a bezbariérovými vaničkami, díky své pevnosti totiž nepotřebuje tak vysokou konstrukci.

Nové revoluční materiály

Výrobci se v dnešní době předhání v tom, kdo vyrobí vanu z takového materiálu, který by byl schopen nabídnout co nejvyšší užitné vlastnosti. Kromě zlepšování již známých materiálu začali na výrobu van i umyvadel používat speciální směsi akrylátů a přírodních minerálů. Obě tyto hmoty v sobě spojují své přednosti, tedy pružnost a tvrdost. Jedním z takovýchto unikátních materiálu je Quaryl vyvinutý značkou Villeroy & Boch, který umožňuje kvalitativně vyšší standardy v oblasti vybavení koupelen. Poprvé byl představen veřejnosti v roce 2001 a jeho vynikající vlastnosti nebyly doposud ničím překonány.

Materiál Quaryl se zpracovává litím do formy, ve které se nechá ztvrdnout. Touto technologií je možné tvarovat velké rovné plochy, pravoúhlé hrany a rohy. Přesný tvar umožňuje usazení vany do nábytku nebo ke stěně, čímž je zamezeno vzniku nežádoucích škvír. Taková designová řešení jako hladké tvary, dokonale přesné úhly, hrany, zaoblení a přechody již nejsou ničím nemožným. Vany z této lité hmoty mají ve všech místech stejnou tloušťku stěny. Jejich výhodou je také to, že jsou samonosné, což znamená, že u nich odpadá nutnost vnější sklolaminátové výztuže i podpůrné laminátové desky pod dnem vany. Vany jsou pevné, dobře udržují teplotu vody a izolují hluk. Vyznačují se samozřejmě také vysokou odolností proti mechanickému namáhání, jsou otěruvzdorné a odolné proti všem běžně používaným chemickým čisticím prostředkům. Povrch je vybaven protiskluzovou úpravou, je snadno omyvatelný a dobře se udržuje.

Netradiční materiály

Kromě van z klasických a nových materiálů dnes existují také vany vyrobené z materiálů, které jsou pro koupelnové vybavení poněkud netradiční. Běžně se můžete setkat s vanami z keramiky, litého mramoru, přírodního kamene, skla nebo dřeva. Designéři mohou díky těmto materiálům popustit uzdu své fantazii a vytvářet nevšední typy van, které dodají interiéru koupelny opravdový šmrnc. V luxusně vybavených koupelnách se stávají vany ústředním a dominantním prvkem, který vyjadřuje postavení a životní styl majitele. Ovšem pořídit si vanu ze dřeva či kamene bývá velmi extravagantním a také drahým řešením. Jejich krásný vzhled a unikátnost je bohužel vyvážena nepříliš dobrými vlastnostmi. Kamenné vany budou vždy na omak nepříjemně studené a také budou hodně těžké. Jestliže toužíte po sanitě ze dřeva, myslete na to, že se vám bude špatně čistit. Její povrch není uzpůsoben na používání většiny čisticích prostředků a dřevěná vana je také značně náchylná na poškrábání.


Dřevěná vana Topimpex, Sapeka

- jap -

Foto: archiv firem