Běžná toaleta na jedno spláchnutí spotřebuje přibližně 6 až 8 litrů vody. V současné době výrobci splachovacích systémů usilují o co nejmenší spotřebu. Snížení spotřeby vody by však rozhodně nemělo vést k nekvalitnímu splachování. Klozetová mísa by měla být po spláchnutí zbavená všech nečistot.

Rozhodně se vyplatí, pokud je splachovací systém opatřený STOP tlačítkem, kterým je možné ovlivnit délku splachování, případně pokud má dvoupolohové splachovací tlačítko, kde si sami můžeme zvolit objem vody. U splachování pro dvě varianty množství vody se volí mezi velkým a malým tlačítkem pro velké či malé spláchnutí. Takto je možné snížit roční náklady domácnosti spojené se spotřebou vody až o několik tisíc korun.

Splachovací systémy se dělí podle druhu toalety. Závěsné WC má systém splachování obvykle zabudovaný v předstěně. Nespornou výhodou zavěšeného WC je jednoduché čištění podlahy, kterou lze pod ním bez problémů vytřít. Klozetová mísa stojící může mít systém splachování rovněž zabudovaný v předstěně, případně může být opatřena nástěnnou nádržkou. Zvláštním druhem toalety je kombi mísa, která má splachovací nádržku jako součást mísy.

Předstěnovými instalacemi rozumíme nosné rámové konstrukce pro montáž závěsných WC, umyvadel, bidetů a pisoárů. Součástí montážních prvků pro WC je splachovací nádržka s ventily. Podle způsobu zabudování se člení na prvky pro zazdění do masivní konstrukce nebo pro montáž na lehkou sádrokartonovou příčku.


Splachovací nádržka Viega Mono

Podomítkové splachovače

Například podomítkové splachovače Geberit jsou součástí všech originál Geberit montážních prvků pro WC. Vyznačují se technologiemi umožňujícími šetrné hospodaření s vodou. Právě tento výrobce uvedl na trh splachovací techniky s funkcí Stop a se dvěma variantami množství vody. Takzvaná podmítková splachovací nádržka se instaluje do zděné nebo sádrokartonové stěny, bývají též zabudovány ve stěně pod obklady. Po instalaci Geberit nádržky je vidět už jen ovládací tlačítko splachování.


Geberit Set Samba chrom


Viega Set Visign For Style chrom

Nástěnné splachovací nádržky

Zabudovanou splachovací nádržku není vždy možné použít. Například když je zapotřebí vyměnit starou toaletu, zpravidla je nutné použít běžně dostupný model tradiční toalety s viditelnou nádržkou. Splachovací nádržky tzv. na omítku jsou takové, které nejsou skryty za stěnou. Jde o nádržky u kombi WC a nádržky starších typů umístěné ve výšce.


PRISMA WC combi a EDGE WC combi, Keramarque

Splachovací nádržky na omítku jsou opatřeny úsporným splachováním, které zajistí snížení spotřeby vody až o 60 procent. Například splachovací kombi nádržka Laguna 5-361 od firmy LIV je určena pro montáž na kombinovaný klozet. Ovládání splachovacího systému je tlačítkem s možností využití stop systému. Použití těchto nádržek je jednoduché a cenově dostupné řešení splachování.

Skvělou alternativou k toaletám s viditelnou splachovací nádržkou je model Geberit Monolith. Jde o model s elegantním vzhledem, jehož kompaktní a flexibilní konstrukce umožňuje široký prostor pro jeho využití. Tento systém lze zkombinovat se závěsnými toaletami stejně dobře jako se standardními toaletami, které stojí na podlaze. Tento typ je vhodný pro téměř každý druh kanalizačního potrubí a vůbec nezáleží na tom, zda je umeten v podlaze nebo ve stěně.


Geberit Monolith – kompatibilní sanitární modul pro WC

Systém UPpowerflush

Energie stlačeného vzduchu chytře využívá systém UPpowerflush. Pracuje tak, že při napouštění vody do splachovací nádržky dochází ke kompresi vzduchu v její horní části. Napouštění je zastaveno automaticky tehdy, když tlak vzduchu docílí určité hodnoty. Uživatel WC pak stlačením ovládacího tlačítka uvolní energetický potenciál stlačeného vzduchu, který do klozetové mísy vstříkne dva proudy vody pod velkým tlakem. Jeden průvody obtéká okraje WC mísy a čistí její stěny. Druhý proud tryská ze spodní části a obsah mísy vytlačuje do kanalizačního potrubí. Tlak vody je asi takový jako, když spláchnete nádržku umístěnou 20 metrů vysoko. Razantnost takového splachování se uplatní zejména ve veřejnému sektoru jako jsou nemocnice, restaurační zařízení, školy, letiště apod.

V budovách veřejných institucí se v současné době používají přímé splachovací instalace, v nichž je nainstalován senzorový systém, který automaticky spláchne, jakmile uživatel opustí místnost toalety. Tento systém využívá infračervený senzor, který detekuje příchozího a posléze vyčkává na jeho odchod. Na spuštění splachování je použit elektromagnet ze šestivoltové baterie v jednotce, která napájí rovněž senzorový obvod.

- ar -

Foto: archiv firem