Důležitá je gramáž i způsob praní
Možná si říkáte, že vybírání ručníků není žádná věda. Jenže když pak doma zjistíte, že vás ručník při sušení dře, že se při praní srazil nebo že byste udělali lépe, kdybyste se usušili venku na vzduchu, tak si příští nákup pořádně rozmyslíte.
Při nákupu je třeba hledět hned na několik základních hledisek:
Gramáž
Materiál
Způsob praní
Délka vlákna
Proč by měla být důležitá gramáž? Obecně totiž platí, že čím těžší ručník, tím lepší. Ideální je vybírat takové, které mají alespoň 450 g na metr čtvereční a vyšší. Materiál je samozřejmě také velice důležitý, každý typ vlákna má totiž odlišné vlastnosti. O jednotlivých materiálech si povíme níže.
Způsob praní je také jednou z proměnných, kterou byste se měli řídit. Pokud totiž koupíte krásně měkký ručník a po jednom vyprání se vám z něj stane smirkový papír, určitě to není dobře. Sledujte při nákupu štítek, kde je způsob praní popsán a tím se následně také řiďte.
O vláknu platí, že čím delší, tím lepší. Ručníky s delším vláknem jsou příjemnější na dotek a také obvykle lépe sají.
Design
Při nákupu samozřejmě nesmíte zapomínat ani na design. Slaďte barvy s barvami své koupelny. Jednoduché zemité tóny obkladů se nebojte doplnit kontrastními barvami a výraznějšími motivy, naopak barevné koupelny lze vyzdobit jednoduchými jednobarevnými ručníky.
Foto: Ikea
Hezky vypadá i kombinace ručníků v několika barvách nebo chromatické tónování. V motivech vítězí přírodní motivy jako například listy, květiny nebo i různá zvířata. Oblíbené jsou spíše ručníky s převládající jednotnou barvou a malými detailními motivy, velice efektivně však působí i sladění se stylem koupelny. Například námořnické prvky koupelně můžete doladit k ručníkům s výrazným námořnickým motivem.
Foto: Ikea
Nyní už se ale pojďme podívat na jednotlivé materiály a jejich hlavní vlastnosti.
Bambusové vlákno
Hned na začátek si uveďme jednu z nejlepších možností, kterou můžete zvolit. Tento přírodní materiál dodává ručníkům opravdu úžasnou měkkost, kterou si zamilujete hned na první dotek. Tento materiál je antibakteriální, hodí se pro alergiky a po několika použití nezapáchá tolik, jako ostatní materiály. Tyto ručníky se proto nemusejí tolik prát a když už ano, tak se nemusíte bát, že o svou měkkost přijdou. Je to totiž úplně naopak.
Foto: Matějovský
Bambusové vlákno má skvělou savost. Uvádí se, že až 4x lepší než bavlna. Měli byste si však dávat pozor na aviváže. Ta savost bambusových ručníků snižuje.
Froté ručníky
Froté ručníky patří mezi osvědčenou klasiku, která představuje dobrý poměr mezi cenou a kvalitou. I froté materiál je příjemný na dotek, vlákno bývá delší a díky tomu mají i dobrou savost. Froté matriál bývá tvořen z bavlny nebo ze směsi bavlny a bambusového vlákna a tudíž má něco od obou surovin.
Foto: Lidl
Materiál ze „smyčkové tkaniny“ je elastický, před prvním použitím se doporučuje ručníky vyprat, aby byly zbaveny molekul a prachových mikročástic z výroby. Nový nevypraný froté ručník by se mohl rychleji poškodit.
Bavlna
I samotná bavlna má skvělé vlastnosti, moc jí však neprospívají vlhké a málo větrané koupelny. Bavlna je příjemná na dotek, skvělá je i savost. Samozřejmostí je, že není bavlna jako bavlna a pokud hledáte kvalitnější bavlněné ručníky, pak sáhněte po těch, které byly vyrobeny z egyptské bavlny. Ta má vůbec nejlepší vlastnosti.
Foto: Matějovský
Mikrovlákno
V tomto případě se jedná o syntetiku, která má však výjimečné savé schopnosti a vyniká také rychlým schnutím. Ručníky z mikrovlákna mají jemný povrch a jsou velice skladné. Nemají totiž dlouhá vlákna, jak jsme zvyklý z klasických ručníků, ale připomínají spíše semiš nebo podobné materiály. Tyto syntetické ručníky a osušky se však spíše hodí pro sportovce, plavce nebo na cesty, právě kvůli skladnosti i velice rychlému schnutí.
Jak se o ručníky starat?
Jak jste jistě poznali, neexistuje plně univerzální způsob, jak o jednotlivé typy ručníků pečovat, Každý materiál má své vlastnosti a požadavky, a proto je třeba se plně přizpůsobit daným vlastnostem. Některé základní postupy se však dají vysledovat.
U každého ručníku platí, že byste jej měli vyprat ještě před prvním použitím, čímž zajistíte mimo jiné i jeho následnou lepší savost.
Ručníkům také vyhovují spíše gelové prací přípravky – spíše méně než moc. Ideální není ani aviváž, ač se to tak na první pohled může zdát. Aviváž totiž u ručníků může postupně snižovat jejich savost a dochází i ke ztrátě měkkosti.
Ručníky také mohou při prvních praních barvit, proto je vždy rozdělte dle barvy.
A jak sušit? Ideálně klasicky na vzduchu nebo v sušičce. Ručníkům neprospívají radiátory, a dokonce ani žehlení! Obojí totiž snižuje jejich savost.
Při výběru tedy hleďte na gramáž i délku vlákna a do kvalitních ručníků se nebojte investovat. Vydrží vám totiž opravdu dlouho a nebudete si připadat, jako kdybyste se utírali drátěnkou na nádobí. Jak je vidno, tak i praní není nijak složité a ručníky naopak vyžadují minimální péči. Stačí jim jen trocha pracího prášku či gelu, žádná aviváž a žehlení se rovněž vyhnete.
Autor: Eliška Střelková