Kombinace a kontrasty

Co se dnes v oblasti koupelen nosí nejvíce? Dá se říct, že téměř vše. Chybu neuděláte, když zvolíte jednoduché barevné obklady, výrazné vzory nebo decetní mozaiky. Koupelně budou slušet imitace přírodních materiálů či rustikální styl, stejně jako moderní lesklé či skleněné prvky. Dle slov Libora Koutníka z koupelnového studia Los Kachlos však určitě neprohloupíte, když materiály či barvy trochu zkombinujete. Dnešní trendy totiž asi nejvíce charakterizuje slovo kontrast. Proto návrháři koupelen často sahají ke kombinaci matu a lesku či velkoformátových obkladů a drobných mozaiek.


Foto: Velké i menší formáty, dekory i hladké plochy – série London z nabídky Los Kachlos

Konec výrazných barev

Asi nejoblíbenější je pak kombinace přírodní podlahy (nejčastěji keramické dlažby imitující dřevo či kámen, například série Escandinavia, Tanzania, Orsa či Tavola z nabídky Los Kachlos) s lesklými skleněnými obklady, které se drží spíše v jemnějších a tlumenějších odstínech. Obzvlášť zajímavě vyzní, když tyto imitace použijete i jako obklad na stěnu. Populární jsou i odstíny přírodních barev, především hnědé a krémové či smetanové. Již tradičně se také prosazují kombinace bílé a černé. Z výrazných barev se na pomyslném trůnu drží jen červená, která se hodí do mnoha kombinací, ale je radno s ní zacházet jen opatrně. Nevypadá dobře na velkých plochách, ale jako doplňková barva udělá zázraky.


Foto: Kompletní koupelna v imitaci dřeva. Série Orsa z nabídky Los Kachlos

Jako v zrcadle

Skleněné obklady bývají obvykle velkoformátové a kalibrované, což umožňuje pokládku s minimální spárou tak, aby stěna působila kompaktně a čistá plocha nebyla ničím narušená. O to více si pak člověk v koupelně připadá jak v zrcadlovém sále. Velké formáty je pak vhodné doplnit obklady menších rozměrů. Ideální doplnění velkých hladkých ploch představuje mozaika, ale i s tou je lepší neplýtvat. Vypadá skvěle například jako pruh na exponovaných místech kolem zracadla, umyvadla, ve sprchovém koutě nebo na obložení vany. Mozaiky bývají obvykle vyrobeny z čirého skla, které může být i speciálně povrchově upraveno, čímž se docílí nevšedního vzhledu, jako například třpytu, duhového zbarvení nebo kontrastního matu. Jednotlivé dílky jsou lepeny na armovací mřížky, které formují finální tvar, nejčastěji o rozměru 20 x 30 nebo 30 x 30 cm.

Výhodou skleněných obkladů je vedle moderního designu i snadná údržba. Sklo se lehce čistí a navíc je odolné vůči nejrůznějším čisticím prostředkům. Obklad z velkých formátů navíc zcela eliminuje problém zanesených a špatně čistitelných spár.

Levnější alternativou celoskleněných obkladů mohou být keramické obklady potažené milimetrovou vrstvou skla reprezentované například sérií Crystal z nabídky koupelnových studií Los Kachlos (www.loskachlos.cz). Vizuální rozdíl téměř nerozeznáte, finanční však ano. Tento typ obkladů se navíc snadněji pokládá a nehrozí při něm praskání či štěpení tolik blízké pravému sklu. Navíc nabízí mnohem širší variabilitu tvarů, což při troše fantazie umožní vkusné kombinace.


Foto: Keramické obklady Crystal Moka s dlažbou Tavola imitující dřevo - z nabídky Los Kachlos

Pokud vaše koupelna vypadá jinak, nepropadejte panice. Přece kvůli vizím koupelnových designérů nebudete bourat pár let starou koupelnu. Navíc si můžete být téměř jisti, že při rychlosti, s jakou se dnes trendy mění, se styl právě vaší koupelny vrátí brzy opět do módy.

- PR článek -