Koupelnové předložky jsou velmi důležitou, ale někdy také opomíjenou výbavou koupelny. Ve velké míře se přitom podílejí na tom, jaký máme z této místnosti výsledný pocit. Je podstatný rozdíl stoupnout bosou nohou na měkký a hřejivý povrch koupelnové předložky, nebo na chladnou a kluzkou podlahu. Navíc se podílí také na bezpečnosti prostoru, protože zamezují případným pádům a uklouznutí, které by mohly vést k neštěstí. Proto je dobré tento koupelnový doplněk pořídit i do místnosti, v níž máme nainstalováno podlahové vytápění a zima od noh nám tak nehrozí. Díky koupelnovým předložkám se i poté, co opustíte teplou sprchu, budete cítit příjemně. Jsou měkké, pohodlné a mnohé mají protiskluzovou úpravu.

Jak vybírat koupelnovou předložku?

Možná si říkáte, že vybrat koupelnovou předložku přeci není žádná věda. Zkrátka jdete a koupíte takovou, která vám padne do oka. Přesto bychom se však měli řídit určitými parametry, jako je:
- bezpečnost
- materiál
- údržba


Foto: Ikea

Bezpečnost

Je dobré, když jsou koupelnové předložky vybaveny protiskluzovou úpravou, která bývá většinou řešena pogumováním rubové strany, případně doplněním o silikonové pásky. Předložka tak neklouže, nepohne se z místa a zůstane přesně tam, kde ji rozložíte. Dodá vám tak pocit jistoty a bezpečí při vylézání z vany či sprchového koutu.

Materiál předložek

Co se týče materiálu, jsou k dostání koupelnové předložky mnoha druhů – může jít o tkané koberečky, froté předložky, měkké a huňaté předložky z polyamidu, polyakrylu, nebo z bavlny. Právě tento typ předložek patří mezi nejoblíbenější, protože není problém je vyprat a jsou příjemné na dotek. Bavlněné i froté předložky vynikají savostí, předložky z dutých polyamidových vláken zase mají tu schopnost se po zátěži vrátit do původního stavu. Jemné a zároveň pružné jsou také výrobky z polyakrylového vlákna. Za vůbec nejluxusnější materiál je považována polyakrylová mikropříze, protože předložka je tak jemná, hebká a pyšní se hedvábným vzhledem. Tyto předložky mohou mít různou výšku vlasu.


Luxusní předložka do luxusní koupelny. Foto: Grund

Další možností je zvolit předložku z některého z přírodních materiálů, jako je sisal, bambus apod., předložku dřevěnou (např. luxusní teakové dřevo) či plastovou. Mnoha lidem však nevyhovuje jejich tvrdost. Záleží tedy na tom, který materiál je vám milejší. Nejlepší je volit takový, který si dokáže uchovat své unikátní vlastnosti i po delší době používání.

Údržba

Údržba koupelnové předložky je velmi důležitá, protože se v ní zachytávají roztoči, vlasy, chlupy a další nečistoty a vytvářejí se plísně. Kvalitní výrobek by tak měl jít snadno prát i sušit. To, jak se bude konkrétní koupelnová předložka udržovat, záleží právě na materiálu, z něhož je vyrobena. Froté předložky, předložky polyamidu, polyakrylátu i bavlny jsou velmi praktické v tom, že se dají prát v pračce. Jsou tedy po každém vyprání stále jako nové. Plastové předložky, které jsou prodávány na metry v prodejnách koberců a bytového vybavení, mají porézní povrch, v němž se prach a nečistoty drží. Jejich životnost tak není nijak velká, ale zase je kompenzována nízkou cenou. Dřevěné rošty jsou oproti nim hygieničtější, protože se v nich špína nezachycuje a lze je snadno vyčistit. Pokud jste se však rozhodli pro koupelnovou předložku z některého z přírodních materiálů, pak budete jistě bojovat s tím, jak ji udržet co nejdéle čistou. Například sisalová předložka se dá maximálně vytřepat či povysávat.

Designy koupelnových předložek

Přestože mají koupelnové předložky především praktickou funkci, je důležitý samozřejmě i jejich vzhled – zaujímají totiž v koupelně také funkci estetickou. Dokáží koupelnu zútulnit a doladit její design. Koupelnová předložka by měla barevně ladit s ostatními koupelnovými doplňky. Dnes už se naštěstí dají sehnat v pestré škále barev, tvarů, materiálů i vzorů, a tak si každý může vybrat takový styl koupelnové předložky, který bude v souladu se vzhledem celé místnosti.


Stejná koupelna, různé předložky a ručníky. Foto: Grund

Co se týče tvarů, tak si dnes můžete vybrat, co vás napadne – od klasických oválů či obdélníků až po tvary půlkulaté, či dokonce tvar květiny, hvězdy či mušle. Pokud máte malé děti, jistě je potěšíte koupelnovou předložkou ve tvaru různých zvířátek. Nejčastěji jde o zvířátka, která mají nějaké spojení s vodou, obvyklá je tedy kachnička, žába, ryba, nebo třeba slon.

Výběr barev také závisí na vašem vkusu. Sytější a nápadnější koupelnové předložky obecně volíme do prostorů, které jsou na pohled obyčejné a nudné a naopak koupelnové předložky jemnějších a pastelových odstínů zase skvěle doplní koupelnu, v níž převládají výrazné barvy. Často se dnes setkáme s předložkami v jemných pastelových barvách, které navozují pocit klidu a čistoty. Současným módním trendem jsou pak předložky se vzory a barvami sledující trend návratu k přírodě. Nemusí jít jen o zvířecí motivy, ale o motivy přírodnin, jako jsou kamínky, mušle, listy apod. Stále oblíbená je ale také univerzální černobílá kombinace. Narazíte i na motivy květin, abstraktní a retro motivy či grafické vzory.


Koupelna ve venkovském stylu si žádá také stylové předložky. Právě do takovéto koupelny se hodí přírodní materiály a dřevo. Foto: Ikea

- jpa -