Základním pravidlem v podkrovní koupelně, stejně jako v jiných místnostech pod střechou, je striktní dodržení bezpečných výšek pro pohyb. Dispozici ovlivňuje zešikmení jedné nebo více stěn. V žádném případě by ani tady nemělo hrozit, že se při pohybu udeříme do hlavy nebo že se budeme muset nepřirozeně krčit a hrbit. Zákon předepisuje světlou výšku podkroví minimálně 260 cm, v místech zkosení pak 110 cm. Své „centimetry“ ovšem potřebuje i sanita, úložné prostory apod.

BEZPEČNÝ POHYB

Při plánování rozmístění sanity v podkrovní koupelně musíme vždy myslet na minimální podchozí výšku vmístě, kde ten který kus stojí a bude používán. Ta je 210 cm, při ní je zaručeno pohodlí při vstávání z vany, při používání toalety, bidetu, pisoáru nebo umyvadla.
Zda zvolíme vanu nebo sprchový kout, to opravdu záleží jen na nás a na prostoru, který máme k dispozici. Opět ale pozor, aby používání v obou případech bylo pohodlné. Je-li to možné, nejefektivnější bude umístit vanu pod střešní okno - pak si můžeme užívat zmíněné relaxace v horké lázni pod hvězdami.
Pokud ale prostor nedovolí se ve vaně vzpřímit, lze tuto situaci řešit umístěním vany do prostoru nebo jejím předsunutím a v místech přímo pod zkosenou střechou vybudovat odkládací prostor. Sklon střechy by měl rozhodně směřovat k nohám. Pokud se týká sprchového koutu (i tady je při jeho umístění nutné dodržet výšku 210 cm v jeho vertikální ose), na trhu už jsou výrobky se sešikmenou zástěnou. Sprchový kout postavený tak, že se nedotýká šikmé stěny, má také své výhody. Vzniklé místo lze využít na vybudování úložných prostor.
Jednou z nejužívanějších věcí v koupelně je umyvadlo, které se zpravidla osazuje ve výšce 70 až 90 cm s tím, že nad ním by měl být ještě prostor na zrcadlo. Cesta k němu navíc musí být bezpečná - bez překážek, a opět je třeba se u něj pohodlně vzpřímit. Stejně jako u toalety, bidetu, případně pisoáru. Pokud to sešikmení stěn nedovoluje, je možné pomoci si přizdívkou a tyto zařizovací předměty posunout směrem do středu místnosti. Je-li WC v blízkosti okna, získáme tím výhodu přímého větrání.

KRÁSA DŘEVA

Jestliže v koupelně zůstaly trámy, nesmíme zapomenout na podmínku podchodné výšky minimálně 210 cm. Trámy stojí za to přiznat a sladit je barevně, ale i materiálově například s podlahovou krytinou. Je možná ponechat na očích ale jen konstrukci včetně sloupku, vaznice a krokví a místnost pak doplnit malbou a obkladem. „Dřevěný efekt“ lze naopak ještě více podtrhnout tím, že v prostoru použijeme dřevěné obklady (může být i imitace dřeva) stěny nebo stropu, nakonec i dřevěný nábytek dojem z koupelny ještě více podtrhne. Pokud nechceme dřevěnou konstrukci zakrývat, ale obáváme se, že místnost vyzní příliš rustikálně, světlý nátěr dřeva docílí spíše elegantnějšího vzezření.
Co ještě podkrovní koupelna nabízí kromě pohledu na slunečnou oblohu nebo hvězdy? Pokud jsou dostatečně velká střešní okna, je možné tu pěstovat živé květiny, což stejná místnost, ovšem bez denního světla, neumožňuje. Máme také šanci netradičně pojmout úložné prostory (standardní koupelnové skříňky lze totiž použít jen do určité výšky), je pro ně místo jednak po obvodu atypické místnosti, v prostorách vzniklých předsazením vany, sprchového koutu nebo toalety a bidetu, konečně se nabízí využít horní prostor pod střechou. To už ovšem znamená přizvat šikovného truhláře. Podkrovní koupelnu je vůbec dobré konzultovat s odborníky. Ti totiž navrhnou řešení s ohledem na rozvody vody, elektriky apod. a ušetří investory omylů a nevratných zásahů.

Autor: Kateřina Nová, Časopisy pro volný čas