Je libo dřevěnou vanu?

16.4.2008

Do domů a bytů na jednu stranu pronikají stále nové a nové technologie, ale na druhou stranu u některých lidí sílí odpor k přetechnizované a často odlidštěné společnosti. Proto je možné pozorovat i opačný trend v podobě návratu k tradičním materiálům. Jedním z nich je určitě dřevo.

Je libo dřevěnou vanu?

Dřevěný masivní nábytek, dřevěné schody, celé dřevěné domy, to vše se znovu začíná používat. Ale co třeba dřevěná vana? Že je dřevo do vlhka nevhodné? Je i není… Nezapomeňme na to, že dřevo se po dlouhé tisíce let používalo a do určité míry stále používá třeba na stavbu lodí, a že ještě naše babičky mívaly dřevěné kádě a necky. Životnost těchto výrobků přitom byla a je natolik vysoká, že mnohé moderní materiály ještě tak dlouho ani neexistují, a tudíž prohlášení o jejich neuvěřitelné trvanlivosti jsou veskrze teoretická.

Jinými slovy, dřevo se může s úspěchem používat i ve vlhkém prostředí, musí být však dodrženy určité podmínky. Zejména jde o druh dřeva, způsob jeho zpracování a ošetření.

Současné dřevěné vany bývají zpravidla zhotoveny těsným sesazením a sklížením jednotlivých dílů k sobě. Často mívají retro-podobu kádě s kovovými obručemi, nebo vypadají jako obrovské dřevěné mísy. Vany však mohou být také vydlabány z jednoho kusu masivu. Tvary jsou k dispozici různé – klasické, oválné, kulaté…

Jako materiál pro nejlevnější (relativně…) typy většinou slouží  modřínové dřevo, případně buk, dub či cedr, u dražších modelů se nabízí třeba ořech, dekorativní třešeň a různé exotické druhy dřeva (teak apod.). Klíčem k úspěchu je správná příprava materiálu (zejména přiměřené proschnutí) a dokonalá impregnace. Ta se provádí nejčastěji speciálním voskem s přídavkem ochranných prostředků a rostlinnými oleji.

Jaké jsou výhody dřevěné vany? Co si budeme povídat, většina lidí si ji pořídí kvůli vzhledu. Cena navíc není zrovna malá a pohybuje se v oblasti desítek tisíc korun (u běžné velikosti cca od dvaceti tisíc, luxusní výrobky pak i o řád více), takže jde tak trochu i o image majitele. Ovšem dřevo je bezpochyby příjemné nejen na pohled, ale i na dotek. Je to teplý, přírodní a přirozený materiál, který na člověka působí velmi dobře. Poležení v dřevěné vaně je proto určitě příjemné. Dřevo navíc není příliš tepelně vodivé, a tak voda ve vaně pomalu chládne. Dřevěná vana ve srovnání s jinými materiály ani neklouže a její povrch má antiseptické účinky.

Taková vana má nicméně rovněž své nevýhody, kromě ceny především o něco složitější údržbu. Ta se zase liší dle druhu dřeva a typu vany. U některých výrobků bývá například doporučováno vytírání vany po každém použití, aby se zamezilo tvorbě kalu na dně. Občas je vhodné vanu vyčistit rostlinným mýdlem a jednou za čas také přeimpregnovat tvrdým voskovým olejem. Rozhodně se předem poraďte s prodavačem, nebo lépe sami prostudujte návod. Stejně tak ověřte kompatibilitu armatur a způsob instalace. Při správné péči se vana odvděčí dlouhou životností a trvanlivostí.

Autor: Michal Hamšík

Foto: retrostyl.cz