Výhodou je okamžitý ohřev vody
Průtokový ohřívač je jednou z variant, jak si můžete zajistit teplou vodu. Vedle bojleru, tedy zásobníkového ohřívače, je další možností, jak teplou vodu získat. Tento typ ohřívače funguje tak, že vodu ohřívá průběžně, nikoliv jako bojler, který nahřeje určité množství vody do zásoby. Nevýhodou bojleru je to, že když teplou vodu vyčerpáte, musíte čekat, až se další znovu nahřeje. To je častým problémem například v početných rodinách, kde si každý klade nárok na teplou vanu a platí zde známé pořekadlo „kdo dřív přijde, ten dřív mele.“
Průtokový ohřívač ohřívá vodu okamžitě, ale je vhodný spíše k tvorbě menšího množství teplé vody. Je proto oblíbený například na chatách a chalupách, kam lidé jezdí spíše jen na víkendy a spotřeba teplé vody není tak velká, nebo v menších bytech. Teplá voda postačí na umytí rukou, nádobí nebo na osprchování. Výhodou je to, že teplá voda teče hned a můžete si ji nahřát na požadovanou teplotu, nevzniká tak zbytečný ohřev vody do zásoby. Výhodný je bezesporu i malý rozměr ohřívače a jeho jednoduché a elegantní provedení. Ohřívač lze umístit do kuchyně i koupelny, dokonce jej lze schovat například i pod umyvadlo či dřez.
Malý průtokový ohřívač pro jedno odběrové místo v kompletu s mísící armaturou, určený pro instalaci k umyvadlu. Foto: Clage CZ
Existuje několik druhů průtokových ohřívačů, každý má svá specifika
Rozdíly mezi jednotlivými typy ohřívačů panují především, co se týče principu napájení. V základě rozlišujeme dva typy, a to ohřívač elektrický a plynový. U elektrického se rozlišují dva způsoby provedení – tlakový a beztlakový. Každý uživatel si tak může vybrat variantu, která mu nejvíce vyhovuje.
Průtokový beztlakový ohřívač vody ELÍZ EL 42 v moderním štíhlém designu ve výhodném setu s pákovou baterií je úsporný systém ohřevu vody.
U nás je asi nejznámější variantou klasický plynový ohřívač, jinak nazývaný „karma“. Pro tuto variantu je však zapotřebí mít k dispozici vyvločkovaný komín, aby mohly z karmy unikat spaliny (výjimkou jsou plynové ohřívače do 10 kW, které neslouží pro ohřev vody do sprchy nebo vany.) Místnost musí být zároveň vytápěná a dobře větraná.
V dnešní době je ale oblíbenější spíše elektrický průtokový ohřívač. Funkční vlastnosti jsou sice podobné jako u plynového ohřívače, ale potřeby na jeho provoz nikoliv. Teplota vody lze regulovat mezi 30 až 60 stupni Celsia, záleží však na tom, jakou variantu tohoto ohřívače zvolíte. Jak už bylo řečeno, volba je mezi tlakovým a beztlakovým.
Beztlakové ohřívače slouží k odběru vody pouze z jedné baterie, tedy z jednoho místa. Před jeho instalováním si tak musíte dobře rozmyslet, kde bude tento ohřívač nejvhodnější. Tento typ se nejčastěji používá právě na chatách a chalupách, například nad umyvadlem v kuchyni, kde si můžete umýt ruce, nádobí, nebo si nabrat horkou vodu k dalším účelům. Tyto ohřívače často potřebují samostatné elektrické připojení, lze je ale také jen zasunout do zásuvky.
Proud v těchto ohřívačích je spíš slabší, jsou náročnější na příkon. Častý ohřev vody tímto způsobem by se tak právě kvůli vysokému příkonu mohl prodražit, proto se hodí spíše k rekreačnímu používání. Oproti tomu tlakové ohřívače jsou určeny k zásobování vícero odběrných míst. K těmto ohřívačům je možné připojit jakoukoliv baterii, na rozdíl od beztlakových.
Kompaktní průtokové ohřívače vody Clage pro spodní montáž s řídícím panelem pro úsporný a pohodlný ohřev vody. Předností je elektronická regulace, která řídí spotřebu energie automaticky podle okamžitého průtoku vody a zvolené teploty. Teplota vody je konstantní i při různém průtoku.
Hlavním heslem je úspora
Pokud se budete o pořízení průtokového ohřívače zajímat, určitě často u prodejců narazíte na slovo „úspora.“ Tím, že průtokový ohřívač ohřívá vodu jen v okamžiku, kdy má být spotřebována, dochází k úspoře energie. U beztlakových ohřívačů i díky přesnému místu ohřevu vody nedochází k energetickým ztrátám, které jsou způsobeny příliš dlouhým přívodem.
Energie se šetří i tím, že se voda ohřeje na přesně požadovanou teplotu, nikoliv na nejvyšší možnou teplotu, kvůli které se horká voda musí mísit se studenou (například na mytí rukou, nádobí apod.) Kromě energie šetří tento druh ohřívače i vodu. Například při sprchování odteče zbytečně velké množství do odpadu před tím, než si přesně nastavíte požadovanou teplotu vody. Při její přesném nastavení se tomuto vyvarujete a můžete se začít sprchovat okamžitě.
Při používání průtokového ohřívače tak uspoříte i peníze, díky úspoře energie, vody, ale i nižším nárokům na zařízení, či menším tepelným ztrátám.
Tlakový elektronicky řízený průtokový ohřívač pro ohřev vody pohodlným a ekonomickým způsobem. Foto: Clage
Kde lze průtokový ohřívač pořídit a kolik stojí?
Ceny základních průtokových ohřívačů se v průměru pohybují od 2 do 7 tisíc korun, ty vybavenější lze pořídit do 20 tisíc korun, záleží však na konkrétním typu i výrobci. V České republice existuje několikero výrobců průtokových ohřívačů, mezi ty nejznámější patří například firma Dražice, která se zabývá výrobou průtokových i zásobníkových ohřívačů. Základní průtokový beztlakový ohřívač zde můžete pořídit za cenu 2 100 Kč. Výhodou je malý rozměr i jednoduchý design.
Teplá voda z kohoutku kdekoli a okamžitě! Baterie s elektrickým ohřevem vody Instant Digital zahřeje vodu až na 60 stupňů pouhým stisknutím páčky.
Dalším vyhledávaným výrobcem průtokových ohřívačů je firma Clage, která se specializuje především na elektronicky řízené ohřívače. Ohřívače firmy Clage jsou opatřeny ovládacím panelem, na kterém si uživatel může nastavit potřebnou teplotu vody, a to i pomocí dálkového ovládání. Skvělou volbou je například Průtokový ohřívač DSX SERVOTRONIC MPS, který je vybaven elektronickým bezpečnostním systémem s teplotní a tlakovou pojistkou a možností propojení se solárním panelem. Tento ohřívač lze u firmy Clage pořídit za 18 100 Kč. Vysoce efektivního ohřevu vody dosahuje i průtokový ohřívač MCX, který je díky svému malému provedení dobře umístitelný. Pořídit jej můžete již za 5 990 Kč.
Výrobou průtokových ohřívačů se zabývá také zavedená česká firma ETA, která nabízí cenově výhodné průtokové ohřívače. Již za 2 499 Kč můžete pořídit ohřívač, který lze umístit nad i pod odběrné místo. Jedná se o elektrický ohřev s příkonem 3,50 kW.
Autor: Eliška Střelková