Nabídka elektrických bojlerů na našem trhu je obrovská. Najdeme tu výrobky mnoha firem, a to nejen zahraničních, ale i tuzemských, které se liší v mnoha parametrech. Bojler je vlastně nádoba, ve které se udržuje zásoba teplé vody. Už z podstaty jsou proto požadavky při koupi bojleru poněkud protichůdné. Většina lidí chce totiž zařízení malé, aby koupelna nepřipomínala přečerpávací stanici s obrovským tankem na vodu, zabírajícím spoustu místa. Ovšem na druhou stranu, malá nádoba se dříve vyčerpá a pak vám poteče studená voda.

Tyto protichůdné parametry je proto potřeba skloubit s ohledem na počet členů domácnosti, jejich spotřebu vody (orientačně počítejte pro 1 osobu cca 50 litrů, pro 2 osoby 80 - 100 litrů, pro 3 osoby 100 - 120 litrů a pro 4 osoby 150 - 200 litrů vody) a velikost koupelny, respektive místa, kde bude bojler umístěn. Ten totiž samozřejmě může být i jinde, třeba v komoře nebo ve sklepě, ale pokud možno co nejblíže odběrného místa (nejlépe do 4 metrů). V opačném případě vzniknou tepelné ztráty a omezí se jedna z výhod bojleru, totiž prakticky okamžitá dostupnost teplé vody ihned po otočení kohoutku (na rozdíl např. od průtokových ohřívačů, kterým zpravidla chvilinku trvá, než „naběhnou“). Z hlediska tvaru a potažmo umístění si ještě můžeme vybrat mezi provedením stojatým nebo ležatým.

Hlavní nevýhody bojleru již byly zmíněny - jsou to větší instalační rozměry a hlavně to, že při zvýšeném odběru (např. početná rodina, návštěva apod.) se může veškerá teplá voda v zásobníku vyčerpat a je proto nutné počkat, než ji bojler opět ohřeje. Tím se dostáváme k dalšímu sledovanému parametru bojleru, tedy době trvání ohřevu daného množství vody.

Důležité je ovšem také dílenské zpracování a technické provedení ohřívače, včetně použitých materiálů. To vše totiž má vliv na jeho funkci a životnost. Dražší jsou bojlery s nerezovou nádobou, která ovšem vydrží takřka navěky, alespoň z lidského pohledu. Nádoba samozřejmě není vše, díváme se i na provedení ostatních částí. Tady se ale zase dostávají požadavky trochu do rozporu, neboť čím je bojler kvalitnější, tím také stoupá jeho cena. Obecně je výhodou zásobníkových ohřívačů poměrně příznivá cena, ovšem ceny špičkových modelů dosahují naopak dosti vysokých cifer.

Kromě počáteční investice nás budou zajímat i provozní náklady. Ty záleží na více faktorech, zejména na výkonu vlastní spirály používané pro ohřev, na řízení jejího provozu a na účinnosti izolace, udržující stálou teplotu v nádobě. Ještě nižších nákladů na provoz dosahují zásobníkové ohřívače pracující na nízký tarif, tzv. noční proud.

Až dosud jsme mluvili o klasických bojlerech, odborně zvaných tlakové zásobníkové ohřívače. Kromě nich ještě existují ohřívače beztlakové, používané však výhradně pro lokální ohřev vody na jednom místě (kuchyňský dřez, jedno umyvadlo), tedy z jedné baterie, která navíc musí být ve speciálním beztlakovém provedení. Mají malé zásobníky o objemu 5 až 15 litrů a používají se především v „odlehlejších“ místnostech, kam by byla doprava teplé vody dlouhým potrubím nehospodárná (tepelné ztráty), nebo třeba na chalupě apod. Jejich výhodou je relativně nízká pořizovací cena.

Autor: Michal Hamšík

Foto: Inmagine