Záchodovou mísu bychom měli čistit pokud možno pravidelně, zabraňujeme tak šíření bakterií, vzniku zápachu a usazování vodního kamene.
Vhodný čisticí prostředek – základ úspěchu
Důležité je vybrat ten správný čisticí prostředek – na českém trhu je jich dnes nepřeberné množství v různých vůních. Dávejte ovšem pozor na to, co do mísy lijete, je dobré si před nákupem přečíst etiketu. Čisticí prostředek by měl být ideálně bez chloru. Pokud byste do mísy nalili cokoliv, co by obsahovalo chlornan sodný nebo kyselinu chlorovodíkovou, pravděpodobně byste ji navrátili její krásnou bílou barvu, ale více byste jí ublížili, než pomohli. Chlornan působí sice jako bělidlo, ale zároveň dokáže naleptat keramický povrch mísy. V pórech by se poté začala usazovat močovina a dokonale vybělený záchod by mohl značně páchnout.
Přípravky pro čistění WC by měly mít hodnotu pH okolo 1 a měly by obsahovat kyseliny fosforečné, mravenčí, citronové či octové. Někdy stačí být pozornější a vybírat prostředky s označením „bez chloru“. V Evropě se tyto chemikálie už všeobecně pro čistění povrchů v domácnostech vůbec nepoužívají, protože jsou navíc i zdraví škodlivé. Při nákupu těchto pomocníků v boji s nečistotami není dobré se dívat na ceny, je důležité, aby toaleta byla vyčištěna důkladně a veškeré bakterie byly odstraněny. Velmi kvalitní jsou například výrobky Savo, Domestos, WC Net a další. Tyto gelové čistící a dezinfekční prostředky zaručí vašemu domovu dokonalou a hygienickou čistotu – odstraní bakterie, viry, pachy a špínu.
Důležitý pomocník – WC kartáč
Při údržbě toalety se neobejdeme bez kartáče či štětky, které se vyrábějí z nejrůznějších materiálů, od z nerezové oceli, přes plast, keramiku až po dřevo a vyznačující se vysokou odolností a životností. Jejich hlavním úkolem je odstraňování exkrementů, které se nespláchly a zbyly v míse. Mají tedy především hygienický účel, s jejich pomocí snadno odstraníte nečistoty z WC. Umožňují udržovat hygienu, ale také pěkný vzhled toalety. Vzhledem k tomu, že se dnes vyrábějí v různých designových provedeních, mohou potěšit také z estetického hlediska. WC kartáče a štětky jsou k dostání buďto samostatně, nebo se stojánkem. Čas od času je dobré toto náčiní vydesinfikovat, aby zůstalo hygienické. Není však dobré provádět čištění záchodové štětky tak, že do nádobky, do níž se ukládá, nalijete nějaký desinfekční prostředek. Jako dezinfekce totiž bude fungovat jen chvíli, poté se z tekutiny stane roztok, v němž se to bude bakteriemi doslova hemžit.
Postup při čištění WC
Pod límec mísy nejdříve naneste přiměřené množství účinného čistícího gelu a nechte ho po nějakou dobu působit. Mnohé z nich jsou vybaveny jakýmsi zahnutým „zobáčkem“, který je velmi praktický a umožňuje prostředek aplikovat až na samotný okraj mísy. Po uplynutí určité doby (doba působení prostředku je uváděna na obale výrobku) dojde ke zničení veškerých bakterií v míse a tak je možné přípravek spláchnout. Poté jej opětovně naneseme a pustíme se do manuálního čištění.
Na čištění mísy je ideální štětka s nástavcem, tzv. ouškem, s nímž vyčistíte i nečistotu pod límcem mísy. Na oušku se zachytí vodní kámen a další nečistoty, které prostředek uvolnil. Jakmile vyčistíte okraj mísy, pokračujte směrem dolů a vyčistěte i dno. Takto důkladně bychom měli toaletu umývat alespoň jednou za měsíc, jednou týdně je pak dobré čistotu podpořit aplikací a působením gelového čisticího prostředku. Nejvhodnější je, pokud si do domácnosti pořídíme dvě WC štětky – jednoduchá nám bude sloužit na každodenní úklid toalety a štětka s ouškem pak na důkladný úklid mísy. Po každém použití je dobré propláchnout štětku pod tekoucí vodou, například při spláchnutí. Ve finále je dobré otřít mísu čistou vodou a případně i vysušit utěrkou z mikrovlákna.
- jpa -
Foto: Brabantia