Co je to vodní kámen a jak vzniká?
Vodní kámen je pevná usazenina, která vzniká při odpařování vody obsahující rozpuštěné minerály, zejména vápenaté a hořečnaté soli. Když se voda v podobě kapek na površích postupně odpařuje, minerály zůstanou, usadí se a vytvoří tzv. vodní kámen. Tvrdá voda je pak voda s vysokým obsahem těchto minerálů. S vodním kamenem se v domácnosti setkáme nejčastěji v koupelně, na WC a v kuchyni. Problémy dělá i v pračce - tam jeho účinky bohužel vidíme, až ve chvíli, kdy se objeví problém.
Nejúčinější je prevence
Prevence tvorby vodního kamene znamená pravidelné otírání kapek vody z povrchů. Ideálně bychom tedy po každém použití měli vytřít povrch dosucha. Ale ruku na srdce - kdo opravdu utírá po každém použití baterii a umyvadlo, sprchu, vanu nebo dokonce WC mísu dosucha? Pomocí při prevenci vodního kamene je i častější úklid. Zkrátka nečekat, až se vytvoří vrstva vodního kamene, která vyžaduje použití čistících prostředků.
Prevencí tvorby vodního kamene jsou i moderní materiály a nanotechnologie, díky kterým voda z povrchu steče a nevytváří kapky. Někteří výrobci již dodávají keramiku, spchové kouty a další vybavení s těmito povrchy, ostatní výrobky lze speciálními nanopřípravky ošetřit. Ideálně pokud takto ošetříte povrchy nové, ihned po jejich koupi.
Jak vyčistit vodní kámen v koupelně?
Existuje několik způsobů, jak se zbavit vodního kamene na bateriích, umyvadlech, sprchových koutech a WC mísách.
1. Ocet
Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. Namočte hadřík do této směsi a přiložte ho na postižené místo (např. kohoutek nebo sprchovou hlavici). Nechte působit alespoň 30 minut až hodinu. Poté plochu opláchněte vodou a otřete suchým hadříkem. Pokud je sprchová hlavice opravdu hodně zanesená, můžeme jí do směsi octa a vody na několik hodin přímo namočit.
2. Citronová šťáva
Citronová šťáva působí podobně jako ocet. Můžete aplikovat čerstvou citronovou šťávu na skvrny od vodního kamene a nechat ji chvíli působit. Následně otřete a opláchněte vodou.
3. Jedlá soda a ocet
Na vodní kámen naneste jedlou sodu. Poté na ni nalijte trochu octa. Vytvoří to šumivou reakci, která pomůže odstranit usazeniny. Nechte působit několik minut, následně vyčistěte houbičkou nebo kartáčkem a opláchněte.
4. Speciální čisticí prostředky
Existují produkty speciálně určené k odstraňování vodního kamene (např. na bázi kyseliny citrónové nebo octové), které koupíte v každé drogerii nebo supermarketu. Většinou se jmenují přímo odstraňovač vodního kamene. V redakci máme dobrou zkušenost s výrobky značek DM (Denkmit Kalkreiniger) i W5 z Lidlu, které stojí doslova pár desetikorun a opravdu fungují. Vyzkoušenou máme také "zázračnou ružovou pastu" The Pink Stuff, která je k dostání např. v řetězci Action a podařilo se s ní velmi snadno vyčistit rez a dříve "nevyčistitelné" usazeniny a skvrny na kachličkách a WC sedátku.
Vodní kámen v pračce
Buď můžete použít nějaký speciální odstraňovač vodního kamene (calgon, denkmit, antikalk apod.) a nebo opět sáhnout po octu. Celý litr octa nalijete přímo do bubnu pračky (samozřejmě bez prádla) a spustíte program ideálně s teplotou 90°C.
Mohlo by vás zajímat
Jak správně čistit pračku a zbavit jí zápachu?
Parní čističe zničí bez chemie zažrané nečistoty i bakterie
Text: redakce