Hydromasážní vany už dnes nejsou naštěstí jen výsadou zdravotnických a rehabilitačních center. Stávají se už téměř běžnou součástí koupelen v bytech i rodinných domech. Účinky hydromasážních van jednoznačně posilují zdraví a přinášejí uvolňující pocit lidem nejen nemocným a unaveným, ale i zdravým. Větší relaxace můžeme docílit pomocí aromaterapie, když do koupele použijeme nejrůznější bylinkové přísady nebo esenciální oleje.
Hydromasážní vany vůbec nemusí být náročné na prostor, takže se vejdou i do panelákových minikoupelen. Mohou být dokonce kombinované se sprchovým boxem či panelem. Bývají dimenzovány pro 1 až 2 osoby. Tvarově nejsou také nijak omezeny, mohou být klasické i rohové. Právě do menších koupelen se nabízí řešení v podobě asymetrické vany.
Čas strávený v hydromasážní vaně patří určitě k vyhledávaným a příjemným činnostem. Ve vanách, které jsou označovány, jako hydromasážní jsou používány dva masážní systémy – hydromasáž a perlička. Optimální masáže ve vlastní vaně dosáhnete kombinací obou systémů, ale samozřejmě je možné vanu osadit jen jedním z nich.
Každá vana společnosti Sapho Hydro & Air s. r. o. může mít zabudovány oba masážní systémy (Combipool). Je to optimální volba pro ty, kteří si chtějí dopřát kvalitní masáž celého těla a zároveň nechat ve vaně odplynout všední starosti a jen tak si odpočinout. Hydromasážní systémy se od sebe liší zejména výkonem motoru, velikostí a druhem trysek, jejich průtokem apod. Z těchto variant se pak odvíjí výkon a účinnost jednotlivých masážních systémů.
Masážní účinky hydromasážního (HM) systému budeme vyhledávat zejména pro regeneraci fyzických sil po nějakém náročném sportovním výkonu, při rehabilitaci po zranění nebo při revmatických potížích. Úspěch HM systémů spočívá v optimálním množství trysek, v dostatečné intenzitě vodního proudu a správném rozmístění trysek na stěnách vany. HM obstará pro vás kontaktní masáž proudem vody a vzduchu. K jejich namíchání dochází v těle trysky ještě před vstupem do vany. Vzduchové regulátory slouží k regulaci intenzity masáže a množství nasávaného vzduchu. Dochází tak k masáži svalů, kloubů a šlach, zároveň taky k prokrvení tkání. Tlak vodních paprsků působí i na řadu reflexních bodů na chodidlech a dlaních.
Relaxační účinky perličky působí především na psychiku. Podporují totiž činnost lymfatické soustavy. Výborně se také osvědčují při nespavosti, protože zklidní mysl a připraví tělo na spánek. Masáž působí na povrchové tkáně těla jemným masírováním pomocí milionů bublinek ohřátého vzduchu, vycházejícího z trysek ve dně vany. Podle velikosti vany je optimální zvolit asi 8 až 12 kusů trysek. Intenzitu proudění vzduchu je možné regulovat pouze elektronicky.
Do jaké vany hydromasážní systémy?
Firma POLYSAN má ve své nabídce možnost instalace masážního systému do všech svých van kromě volně stojících. Dodává také speciální vany, které je možné objednat jen s masážním systémem. Obsahují totiž navíc několik prvků, které ještě zvýší příjemný pocit z koupele v hydromasážní vaně. Střední třída výbavy zahrnuje elektronickou regulaci intenzity vzduchové masáže, mechanický regulátor přisávání vzduchu a pulzaci vzduchové i vodní masáže.
Hydromasážní vany upravené na přání přesně podle představ zákazníka ať už je to třeba změna počtu nebo rozmístění trysek – to je cílem firmy SANJET. Jestliže žádná z van do koupelny úplně nevyhovuje vašim představám ať už ve tvaru, rozměrech nebo ceně, rozhodně si z firemní nabídky vyberete. Každou akrylátovou vanu je možné osadit některým z hydromasážních systémů, které má společnost ve svém sortimentu.
Trysky – čištění a údržba
Proces čištění hydromasážní vany je zcela jednoduchý. Jde jen o to, věnovat údržbě trochu času. Asi jednou za tři měsíce je dobré napustit vanu vodou tak, aby byly trysky dostatečně ponořeny, a přidáme dezinfekční prostředek. Zapneme zhruba na 3 minuty hydro-masáž, až se na hladině utvoří pěna. Necháme ji opadnout a celý proces několikrát opakujeme. V konečné fázi napustíme vanu jen čistou vodou a celý systém necháme řádně propláchnout. Speciální dezinfekční prostředky určené pro údržbu hydromasážních van jsou dermatologicky testovány a neměly by pokožce škodit. Samotné trysky očistíme snadno kartáčkem. Z minitrysek nejdříve sejmeme krytku a pak trysku pořádně omyjeme a otřeme.
Vysoce kvalitní vany mohou celou práci výrazně ulehčit, protože mají v sobě zabudovaný systém elektronické údržby. Patří sice do finančně náročnějších kategorií, ale za pohodlí se obvykle připlácí. Součástí celého systému je speciální nádobka, která pracuje s přesnými dávkami dezinfekce. Celá údržba pak spočívá jen v doplnění dezinfekčního prostředku poté, co se na ovládacím panelu rozsvítí kontrolky.
Všeobecně je však doporučováno vykonávat očistu ve sprše mimo hydro-masážní vanu. Tu používejte pouze k relaxaci. Pokud budete v hydromasážní vaně používat mýdlo, může dojít k zanášení hydro i air rozvodů, kde se nečistoty ukládají. Pokud ve vaší koupelně nemáte možnost samostatného sprchování, bude nutné po každé koupeli vanu dobře propláchnout a jednou za čas důkladně pročistit rozvody trysek.
Ceny těch nejjednodušších typů van se pohybují mezi 28 až 40 tisíci korunami. Ceny van se samozřejmě liší podle vybavenosti HM systémů, rozmístěním a počtem trysek a dalšího nadstandardního vybavení. U komfortních a náročných typů počítejte s investicí minimálně sto padesát tisíc korun.
Autor: Alexandra Rohanová
Foto: archiv firem Potten a Dejsimasaz.cz