Hydromasážní vany už nejsou v českých domovech ničím neobvyklým, stávají se nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí. Uznávány jsou pro své ozdravné účinky, dokážou totiž čelit spoustě negativ a zdravotních rizik. Hydromasáž je relaxací nejen těla, ale také duše a jako úspěšná léčebná metoda je známá již po více než tři tisíce let.

Jak hydromasáž funguje?

Relaxačních a ozdravných efektů se dosahuje pomocí přírodních zdrojů, kterými jsou voda a vzduch. Směs vody a vzduchu dopadající na povrch těla působí blahodárně na lidský organismus. Výsledkem je kompletní uvolnění a relaxace. Voda a vzduch působí na člověka hned třemi způsoby: mechanicky, tepelně a psychicky. Vodní masáž zpravidla působí do hloubky a je vhodná k léčení složitějších problémů, zatímco masáž vzduchová je spíše povrchová a slouží k uvolnění těla a mysli. Uvolnění je dáno stavem beztíže, odpočinou si tak nejen klouby, ale také vnitřní orgány, kterým se vlivem termálního efektu hydroterapie zpomalí jejich činnost.

Blahodárné účinky

Vzduchové bublinky společně s vodou nejenže masírují měkké tkáně, ale také podporují látkovou výměnu a zvyšují prokrvení kůže i kosterního svalstva. Při správném nasměrování proudu navíc přispívají ke správnému krevnímu oběhu a činnosti srdce. Voda je navíc známá pro své čistící účinky a vzduch je důležitý proto, aby naše kůže mohla dýchat. Při masáži se tak tělo očišťuje od všech škodlivin a je mu dodáván tolik potřebný kyslík. Hydromasáž je doporučována zejména při chronických obtížích pohybového aparátu a nervového systému.

Pomáhá však odstraňovat také další obtíže, jako jsou:
• bolesti hlavy, nespavost, neuróza, deprese, úzkost
• chronická zácpa
• revmatismus, artritida, křečové žíly, otoky nohou
• pomáhá regeneraci poúrazových stavů a rehabilitaci

Během koupele získá člověk skvělý pocit pohody doprovázený uvolněním celého těla. S narůstající fyzickou pohodou se začnou dostavovat pocity uvolnění psychického. S vodou jakoby odtékal veškerý stres, nahromaděná negativní energie a neklid. Postupně tak získáváte novou energii a dosahujete rovnováhy. Hydromasážní lázeň vám napomůže také ke klidnému a osvěžujícímu spánku. Vaše pokožka bude mít po koupeli díky opakovaným pulzům hydromasážních proudů zdravý a lesklý vzhled a bude krásně tonizovaná.

Po koupeli jako po dovolené

Hydroterapií jsou podporovány fyziologické procesy v lidském organismu. U nemocných lidí dochází k rychlejšímu hojení ran, u zdravých je zase podporována odolnost organismu a dochází k prevenci patologických stavů. Jakmile je tělo ponořeno do hydrotermické lázně o teplotě 37 – 43 stupňů Celsia, získává z proudící vody teplo podstatně rychleji než při statické koupeli ve vaně. Proudění na principu tepelného výměníku neustále obměňuje jen tenkou vrstvu vody, která je v přímém kontaktu s pokožkou. Obíhající zahřátá krev zajišťuje zvýšený přísun tepla a tím rozšiřuje cévy a zlepšuje periferní prokrvení.

Do celého těla je následně odváděn zvětšený objem krve z kožních kapilár, čímž se zrychluje tepová frekvence. Zvýšení teploty se nakonec projeví rychlejší látkovou výměnou a lepším odbouráváním metabolitů v těle, což znamená, že dochází i k lepšímu spalování tuků. Během koupele dochází ke zvýšené spotřebě dusíku, což se projevuje zrychlením dechové frekvence a celkovým prohloubením dýchání.

Význam teploty

Teplota vody, kterou si do vany napustíte, má velký význam. Jestliže bude mít voda stejnou teplotu, jako teplota lidského těla, tedy mezi 36 až 37˚C, je ideální pro léčbu neuróz, poruch hybnosti či obezity. Pokud si napustíte vanu například o 4 stupně chladnější (tedy do 34 ˚C) bude mít povzbudivý účinek. Oproti tomu teplota vyšší (do 43 ˚C) je vhodná pří léčbě revmatických syndromů, svalových spasmů a nemocí kloubů. V případě, že trpíte chronickými formami nemoci, je pro vás vhodná teplota vyšší, u akutních stavů se naopak doporučuje o něco nižší.

Lidé, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami, by měli využívat střídání teplé a chladné koupele, která má pro ně velmi příznivé účinky. Začíná se většinou vodou teplou a končí chladnou. Bez konzultace s lékařem byste se ovšem neměli koupat ve vodě teplejší než 40˚C! Hydroterapie má velmi příznivé účinky a proto je jí možné praktikovat klidně každý den. Důležité je to nepřehánět s délkou pobytu ve vodě, dvacet minut je naprosto dostačujících.

Výhodou hydromasáží je, že je můžete praktikovat i doma ve vlastní koupelně. Výrobci koupelnových pomůcek se dnes předhání v nabízeném sortimentu nejrůznějších masážních, perličkových a vířivých van. Tyto vany mají speciální ergonomický tvar a jsou vybaveny množstvím vodních trysek.

- jap -

Foto: archiv firmy Potten a Dejsimasaz.cz