Feng-šuej je založeno na teorii proudící energie, která má v každém prostoru a místě svůj charakter. Pokud tedy zařízení koupelny přizpůsobíte jistým zásadám a budete vnímat pozitivní energii, budete se také zde cítit spokojeně a šťastně.
První zásada zní – pořádek. Není žádným překvapením, že chcete-li mít klid ve svém nitru, začněte úklidem svého domova. Nepořádek a chaos nikoho příliš štěstím nenaplňuje a možná budete sami překvapeni, že přestože uklízení moc rádi nemáte, s jeho výsledkem budete spokojeni.
Základem filozofie feng-šuej je univerzální energie, neboli čchi, přesněji řečeno její proudění. Tam, kde proudí přiměřeně rychle a kde se zdržuje stále čerstvá a oživovaná, se cítíte dobře. Naopak tam, kde stagnuje, jste unaveni. V domě a bytě se energie rozlévá a stagnuje podle tvarů a orientace místnosti. Jejímu prodění bychom tedy neměli klást překážky v podobě nábytku, ani třeba zrcadla naproti dveřím..
Nábytek ani vybavení koupelny by nemělo mít ostré hrany, při nákupu se tedy poohlédněte spíše po oválných tvarech. Pravděpodobně se vám nepodaří sehnat moc koupelnového nábytku s oblými hranami, a pokud ano, bude zcela jistě ve vyšší cenové kategorii. Oblé tvary si však můžete vybrat v oddělení sanitární keramiky, vodovodních baterií, svítidel a zrcadel. Uspořádání koupelny by mělo být co nejjednodušší a přehledné. Dostatek denního světla je také velmi důležitý.
Pokud již máte koupelnu zařízenou a kvůli feng-šuej ji rozhodně nehodláte bourat, stačí, když část jejího zařízení přizpůsobíte nebo doplníte dodatečně. Pomoci Vám mohou například:
- květiny, akvárium, obrazy nebo kameny,
- dřevěný nábytek, přírodní tkaniny, bavlna, juta,
- přírodní barvy – zelená, béžová,
- více světla, teplo nebo doplňky v červené barvě.
Foto: archiv firmy Lasselsberger