Dispozice koupelny

Vnitřní dispozici koupelny určuje poloha oken, dveří a stoupaček, vybavení se pak odvíjí od pohlaví uživatelů, jejich počtu a také věku. Zatímco ve starších domech byla koupelna jedna společná pro celou rodinu často i o třech generacích, v novostavbách nejsou výjimkou 3 koupelny, kdy rodiče, děti, návštěvy nebo domácí mazlíčci mají svoji samostatnou koupelnu. V takových koupelnách je myšleno na to, aby uživatel mohl po sprchování bezpečně vystoupit z vany, pohodlně se osušit, nebo si bez pocitu stísněného prostoru vyčistit zuby před umyvadlem. Moderní koupelny respektují jisté dispoziční zásady, je v nich dodržována minimální vzdálenost mezi jednotlivými zařizovacími předměty, průchozí uličky i vzdálenost vybavení od stěn.

Menší koupelna, do které se vešla vana, sprcha i WC
Menší koupelna, do které se vešla vana, dvojumyvaldo, sprcha i WC.

Zařizování koupelny s výhledem do budoucna

To, jak koupelna vypadá a jak je vybavena, je dáno estetickým cítěním každého z nás. Vzhled by však měl být řízen také ergonomií. Při vybavování koupelny je třeba myslet na to, že nám mnohé zařízení bude sloužit po mnoho let. Pokud tedy řešíte dilema, jestli raději vanu, nebo sprchový kout, zkuste se zamyslet, co pro vás bude pohodlnější za takových 10 let. Zestárnete, pokud máte děti, tak ty už budou odrostlé, nebo dospělé a možná se do vašeho domu či bytu nastěhuje váš potomek s vlastní rodinou. Při výběru tohoto vybavení bychom se tak neměli zaměřovat jen na design či cenu, ale především na funkčnost a praktičnost výrobku. Případné předělání koupelny je finančně náročně, proto je lepší zvolit nadčasovou eleganci a univerzální vybavení.

Menší koupelna s vanou a dvoj umyvadlem
Je-li vás doma více než dva, je dvojumyvadlo určitě dobrou volbou. 

Stálé dilema – vana nebo sprchový kout?

Jestliže se snažíte v koupelně ušetřit centimetry, rozhodně pro vás bude vhodnější sprchový kout. Mnoho lidí mu tak zejména v malých panelákových bytech dává přednost. Pokud však toužíte po vaně, která přináší pravý požitek z koupele, ale nemáte na ni dostatek místa, existuje jedno řešení. Kompromisem mezi vanou a sprchovým koutem mohou být vany se zástěnou z bezpečnostního skla. V nich si můžete dopřát jak pohodlnou koupel, tak i příjemnou sprchu a ušetříte s nimi dostatek místa.

Vana s dvířky - tzv. vana se sprchou 2v1
Vana s dvířky Trojan Style je vlastně vanou se sprchovým koutem 2v1.

Vana se sprchovou zástěnou kolem celé vany.
Vana se sprchovou zástěnou Roth kolem celé vany.

Vana s luxusní sprchovou zástěnou.
Vana s luxusní sprchovou zástěnou EVIKA se zlatými prvky.

Kolik prostoru v koupelně potřebujete?

Při vybavování koupelny se můžeme držet určitých norem, které odpovídají ergonomickým pravidlům. Před umyvadlem by mělo být 70 cm volného místa, na šířku by měl mít prostor alespoň 80 cm. Pokud máte koupelnu spojenou s toaletou, platí stejné parametry i pro bidet. Prostor pro záchodovou mísu by měl být alespoň 80 cm a před ní by měl také zůstat prostor mezi 60 až 80 cm. Před pisoárem pak postačí 50 cm v šířce 70 cm. Výška prkénka klozetu by měla mít cca 40 cm. Pro vysoké, či méně mobilní osoby se doporučuje toaleta vyšší, mezi 45 – 50 cm. Úklid usnadní závěsná toaleta.

Menší koupelna, do které se vešla i pračka a WC
Před umyvadlem i toaletou by měl být dostatek místa. Zejména ženy pak ocení odkládací a úložný prostor pro kosmetiku a líčidla.

Pokud máme v koupelně sprchový kout, musíme počítat s plochou minimálně 80 – 100 cm do šířky a se vzdáleností 90 – 110 cm od vaničky. Pro pohodlný přístup do vany by měl zůstat prostor široký 100 – 120 cm a vzdálenost 80 – 100 cm od vany. Výška umyvadla se běžně pohybuje okolo 85 cm, ale je možné ji přizpůsobit výšce obyvatel domu. Pozornost je třeba věnovat i umyvadlové baterii, aby byla dostatečně vysoká a umožňovala například napuštění vody do kyblíku. Výška koupelny je podle norem 230 cm. Pokud však máme koupelnu malou, je možné strop snížit, u velkých koupelen vypadá dobře strop vyšší.

Koupelna pro imobilní a velikány

Bezbariérová koupelna není jen módním trendem, ale v určitých případech i nutností. Mnohdy je třeba ji přizpůsobit tak, aby se v ní otočil invalidní vozík. Ten při otočení o 360 stupňů vytvoří kružnici s průměrem 150 cm. Pro člověka špatně pohyblivého se hodí prostorný a široký bezbariérový sprchový kout se zapuštěnou vaničkou. Pokud však touží po vaně, měl by si vybrat takovou, která bude pohodlná a bezpečná. Čím hůře je člověk mobilní, tím nižší by měla být vana (hloubka asi 37 cm), může být také mírně zapuštěná, nebo vybavena profilovaným sedátkem.

Menší ale velmi vzdušná a bezbariérová koupelna
Dostatečně velký sprchový kout bez bariér je základem koupelny pro osoby se sníženou pohyblivostí. Z hlediska hygieny není umístění WC vedle umyvadla ideální - před spláchnutím vždy zavřete poklop a vše pravidelně desinfikujte. 

Stavební normy určují, že minimální šířka koupelnových dveří je 60 cm, ale do těch by se invalidní vozík nedostal. Stejně tak by mohly být problémem pro člověka robustnější postavy a radost bychom z nich neměli ani v případě, že bychom chtěli do koupelny instalovat velkoprostorovou vanu, kterou dveřmi zkrátka neprotlačíme. Proto je lépe mít koupelnové vstupní dveře o šířce minimálně 70 cm. Stejně tak bychom se měli zamyslet nad tím, že pokud má některý z členů rodiny třeba 2 metry, nebude pro něj nejvhodnější vana o rozměrech například 70 x 150 cm.

Zónování koupelny

Aby byla koupelna dokonale funkční, je třeba se zaměřit i další věci. Umístění zásuvek, vypínačů, svítidel a dalších elektrických zařízení vymezuje norma ČSN 33 2000-7-701. Koupelna je tak rozdělena do čtyř zón z hlediska bezpečnosti ve vlhkém prostředí:

Zóna 0 – vnitřní koupací prostor vany či sprchového koutu
Zóna 1 – do výšky 2,25 m nad podlahou, od horního okraje vany. V tomto prostoru nad vanou, vaničkou či umyvadlem nesmí být za žádných okolností umístěn žádný elektrický spotřebič (kromě bojleru s krytím IP X7).
Zóna 2 – ve vzdálenosti do 0,6 m od okraje vany či sprchového koutu a do výšky 2,25 m je možné montovat jen svítidla s krytím IP44 a IP45 (chráněné proti vlhkosti)
Zóna 3 – 2,4 metru od hranice zóny 2 a do výšky 2,25 m nad podlahou. Pokud je vzdálenost od okraje vany větší než 60 cm, mohou zde být instalována svítidla v jakémkoliv provedení. Je však doporučeno, aby byla svítidla vyrobena z izolantu.

Obecně pro koupelnu platí:
- svítidla musí být instalována do výšky alespoň 180 cm nad podlahou
- zásuvky musí být instalovány ve výšce min. 120 cm nad podlahou (v případě, že mají speciální víčko, mohou být až min. 20 cm nad zemí.
- zásuvky lze umístit min. 20 cm od vnějšího okraje umyvadla (od vany či sprchového koutu min. 60 cm od kraje)

Rozvody vody a odpady

Bezproblémové fungování koupelny hodně závisí také na správné instalaci rozvodů vody a odpadního potrubí. Rozvody vody a odpadní potrubí by mělo vést co nejkratší a nejpřímější cestou. Rohy jsou problémovým místem, kde se tvoří usazeniny vodního kamene a další ucpávky bránící plynulému odtoku odpadní vody. Všude, kde dochází k odběru vody, nesmí chybět i funkční kanalizace. Vodorovná vzdálenost mezi odpadním potrubím a zařizovacím předmětem (WC, sprcha, vana, pračka…) by neměla být větší než 3 metry, v případě, že se jedná o WC, by měla být vzdálenost jen 1,5 m. Sklon by měl být minimálně 3%.

- jpa -