Když je méně místa
Praktické řešení v koupelnách, kde přece jen centimetry hrají důležitou roli, představuje dvojumyvadlo. Zde musíte počítat s tím, že jeho délka začíná přibližně na 110 centimetrech, ale podle vašich prostorových možností můžete mít i model dlouhý třeba dva metry. Standardní šíře dvojumyvadla se pohybuje mezi 130–150 cm, zvolíte-li umyvadlo menší, také uživatelský komfort bude o něco snížen. Nezapomeňte ani na to, že i okolo umyvadla je potřeba zajistit dostatečný volný prostor, abyste k němu mohli pohodlně přistupovat. Před umyvadlem by proto mělo zůstat volných nejméně 60 cm, po stranách se jako minimum uvádí 10 cm, ale pokud jsou jeho součástí i boční držáky na ručníky, počítejte raději s 30 cm.
Dvojité umyvadlo ILCO 1603–99 126 cm x 46 cm s otvory pro dvě stojánkové baterie, určeno k polozapuštění do desky či pověšení na zeď, 10 432 Kč
Jaký tvar
V případě dvojitých umyvadel máte na výběr více méně ze dvou možností. Pokud zvolíte umyvadlo s jedním mycím prostorem, které vám na první pohled může připomínat velký škopek nebo koryto, budete rozhodně „in“, neboť právě taková umyvadla jsou momentálně nejvíce v módě.
Je také důležité, bude-li mít velké umyvadlo se dvěma bateriemi také jeden nebo dva odtoky a dva odpady, nebo se rozhodnete pro úspornější variantu a umyvadlu dopřejete pouze jediný odtok s jedním odpadem. Ve druhém případě se rozhodně jedná také o pohlednější variantu, jen musíte dát pozor, aby umyvadlo nepřeteklo. V případě, že pustíte naplno obě baterie, jeden odtok totiž nemusí stihnout odvádět všechnu vodu pryč z umyvadlového prostoru.
Druhou možnost představují umyvadla se dvěma mycími částmi, které mohou být umístěny paralelně vedle sebe, anebo poněkud vytočeny z pravého úhlu, což vám umožní snazší přístup ke každému mycímu prostoru zvlášť. Pokud zvolíte variantu s vychýlenými mycími prostory, které naleznete zejména u umyvadel s menšími rozměry, nebudete stát při ranní hygieně těsně vedle sebe a navzájem se omezovat, ale užijete si každý více samostatného prostoru a možná na sebe s partnerem také lépe uvidíte.
Závěsné umyvadlo Kerasan Cento 120×45 cm s otvorem na baterii, 11 032 Kč
Dvě identická
Máte-li dostatečně prostornou koupelnu můžete si klidně dovolit umyvadla dvě. Záleží jen na vás, umístíte-li je těsně vedle sebe tak, že budou jednou stranou přiléhat k sobě, nebo si vymyslíte prostorově náročnější řešení, kdy upevníte umyvadla v místnosti na protilehlé stěny, či usadíte na samostatné skříňky dále od sebe. Mějte však na paměti, že i v tomto případě je potřeba dodržet ergonomická pravidla spojená se snadným a pohodlným přístupem k mycímu prostoru.
Při výběru dvou samostatných umyvadel můžete volit z téměř nekonečně mnoha velikostí a také tvarů, od hranatých přes klasická umyvadla se zaoblenými rohy nebo půlkruhovou přední stranou, či třeba úplně kulatá, která nejlépe vyniknou umístěná vedle sebe na nábytkové desce.
Závěsné umyvadlo Kerasan Cento 45×25 cm s otvorem na baterii, umyvadlo lze umístit na stěnu čelně nebo na šířku na obě strany, má předpřipravené otvory pro vyražení, 4 768 Kč
Správná volba materiálu
K atraktivním materiálům patří bezpochyby kámen, který je náročný na zpracování a je třeba počítat také s jeho velkou hmotností. V nadstandardních interiérech se nejčastěji uplatní nejen pro vany, ale také v podobě umyvadel a obkladů leštěná žula (granit), mramor, pískovec, někdy také travertin. Jeho nevýhodou je porézní povrch, jenž vyžaduje speciální úpravu.
Téměř bezproblémovou údržbu a dlouhou životnost slibují výrobky z tzv.
„umělého kamene“. Mají neporézní strukturu a podobně jako výrobky z kamene přírodního jsou odolné proti opotřebení, oděru, skvrnám i chemikáliím a snadno se udržují. Na trhu jsou známé pod různými obchodními názvy jako tzv. litý mramor, Corian, Technistone, Varicor a další. Jejich předností jsou jedinečné vlastnosti – nepórovitost, nekonečné možnosti bezespárového spojování, ohýbání a tvarování i probarvenost v celém objemu.
K často používaným materiálům náleží i dřevo, které je zcela ekologické a získá si vás zejména příjemně teplým dojmem s nevšedním nádechem a zajímavou neopakovatelnou texturou. K výrobě umyvadel a van se používá speciálně upravované dřevo nejen exotických rostlin, jako je mahagon, teak a wenge, ale také dřevo buku, třešně, ořechu, cedru a dalších. Při správném ošetření a pravidelné údržbě jsou tyto vany velmi trvanlivé.
K netradičním materiálům patří také sklo, které je sice křehké, ale atraktivního vzhledu a postupně získává na oblibě a stává se plnohodnotným soupeřem předchozím materiálům. Zpět se vrací také éra litinových van, které se stávají „pohledovou“ záležitostí zejména v interiérech zařízených v duchu některého z retro stylů. Litinové vany jsou těžké, odolné a stabilní, jejich povrch bývá potažen několika vrstvami smaltu, jenž je také trvanlivější a odolnější vůči nárazům než jeho „předchůdci“ známí zminulého a předminulého století.
Autor: Naděžda Vondrášková, časopis Domov
Foto: archiv firem