Způsoby poškození

V zásadě existují dva – přirozené poškození a mechanické. Přirozeným poškozením je myšleno stárnutí, únava materiálu nebo mráz. Mechanickým poškozením je míněno to, když při drobných či rozsáhlejších rekonstrukcích vodovodní trubky nechtěně navrtáte nebo hůř – pokud u vás před domem potrubí poškodí třeba bagr při výkopových pracích.

1. Zjistěte, kde je problém

Samozřejmě, že se nebudete montovat do práce profesionálům. Pokud bude problém s přívodem vody a víte, že se u vás v ulici „něco kopalo“, pouze oznamte problém. U vás doma je to však jiná. Pokud protéká trubka u radiátoru ústředního topení, problém je ihned vidět. Je-li však problém ve zdi, musíte odkrýt to místo, odkud prosakuje mokrá skvrna. Abyste si byli jisti, kudy trubky a tvarovky vlastně vedou, existují detektory kovu k tomu speciálně určené.

Topenílevně - oprava potrubí

2. Nejrychlejší řešení

Čekáte, než přijde opravář nebo šikovný soused? Nejrychlejším řešením je vazelína a instalatérská páska. Vazelínu vtlačíte do trhliny a omotáte instalatérskou páskou. Pokud se jedná o tlakové potrubí, uzavřete nejprve přívod vody, poté otevřete kohoutek, nechte zbylou vodu vytéct a provizorní opravu provádějte až následně.

3. Sofistikovanější řešení – zalepit!

Pokud se vám už něco podobného stalo, jistě nebudete takové nemilé překvapení riskovat znovu. Vybavte se pro jistotu epoxidovou pryskyřicí nebo epoxidovým tmelem. Poté, co hmota ztuhne (některé vyžadují i 2 dny takzvaného „zrání“), ji ještě zafixujte instalatérskou páskou. Až po ztuhnutí či vyzrání zapněte vodu a vyzkoušejte, zda je trubka skutečně utěsněná.

Topenílevně - oprava potrubí

4. Těsnící kapalina

O té jste možná ještě neslyšeli. Jde o kapalinu obsahující minerální krystaly. Tuto speciální kapalinu vpravíte do oběhu vody. Tím, jak kapalina společně s vodou protéká trubkami, částečky minerálů vyplňují poškození a praskliny trubek a tvoří tak trvalé utěsnění.

Topenílevně - oprava potrubí

5. Opravné „cípanty“

Příchytky na trubky nebo objímky na trubky – přesně to jsou „cípanty“. Existují přímo opravné objímky na trubky, které poslouží rychle a spolehlivě. Pokud ale cípanty nevlastníte, vyrobte si alespoň provizorní. Vezměte kus gumy (skvěle se hodí třeba stará duše od kola), pevně jí omotejte poškozené místo a stáhněte gumu hadicovými sponami.

Topenílevně - oprava potrubí

Vše se dá řešit, i když zrovna nemáte po ruce to pravé vybavení – stačí pohotově reagovat a trochu zaimprovizovat. Samozřejmě si pak pozvěte odborníka, který vše opraví tak, aby to opět sloužilo dlouhé roky!

- PR článek -