Od koupelnového nábytku všeobecně očekáváme především to, že bude praktický a poskytne dostatek odkládacího a úložného prostoru v podobě skříněk a poliček. Ty společně se zrcadly vytvoří funkční koupelnovou sestavu a dodají koupelně neotřelý design. Koupelna se tak stane místností určenou nejen k hygieně těla, ale i k odpočinku a relaxaci po dlouhém pracovním dni.

Koupelna je však místností, v níž panuje oproti ostatním místnostem v domě naprosto odlišné klima. Je v ní téměř neustále vlhko a proto je velmi náchylná ke vzniku plísní. To způsobuje nedostatečné odvětrávání. Zejména v panelákových bytech je koupelna jen malým uzavřeným prostorem, který je většinou vybaven filtry s nevyhovující účinností. Pokud jste si také oblíbili dřevěný nábytek, který působí teple a útulně, a uvažovali jste o jeho užití i v koupelně, pak musíte jeho výběru věnovat velkou pozornost.

Pokud si vyberete dřevěný koupelnový nábytek z kvalitního materiálu, nemusíte se bát, že by jej voda nějakým způsobem ohrozila. Nábytek, který je speciálně určen pro koupelny, je totiž vybaven speciální povrchovou úpravou, tedy obrazně řečeno jakýmsi nepromokavým oblekem. Pokud byste do koupelny umístili klasický kus nábytku, například komodu, kterou jste předtím měli v ložnici, tak by vám s největší pravděpodobností dlouho nevydržela. Působením vody by se mohla například odloupnout dýha, nebo se objevit plíseň. Než si tedy koupíte nábytek, který se vám líbí, ujistěte se, že je odolný vůči vlhkosti. Úplně nejlepší je zaměřit se na ten, u něhož je přímo napsáno, že je určen pro použití v koupelnách.

Dřevěný nábytek si všeobecně získal u lidí oblibu tím, že je příjemný na dotyk, má krásnou strukturu, je zdravotně nezávadný a dokáže v interiéru vykouzlit příjemnou domácí atmosféru. V dnešní době je na trhu velké množství materiálů určených pro konečnou povrchovou úpravu, které dřevěný nábytek před vodou dostatečně ochrání.

Jaké dřevo se do koupelny hodí?

Nevhodnějším a také nejvíce oblíbeným dřevem pro výrobu koupelnového nábytku je dřevo pocházející z českých lesů, tedy buk, dub a pak také lípa. Je však možné říct, že k použití do koupelny je vhodné téměř jakékoliv dřevo, pokud bude opatřeno dobrou ochranou. Dosti odolné a také vysoce módní jsou také různé exotické dřeviny (teak, mahagon), které jsou díky svému původu často samy o sobě odolné proti vlhkosti a vodě. Cizokrajné dřeviny jsou však mnohem dražší, než ty tuzemské.

Dřevo jen „na oko“

Někteří méně nároční spotřebitelé, kterým se dřevo sice líbí, ale připadá jim příliš drahé, se mohou zaměřit na méně finančně náročné náhražky a imitace. Možná se setkáte s koupelnovým nábytkem z dřevotřísky, ale ten není zrovna nejvhodnější. Lehce se nasákne vodou a časem se může rozpadnout. Velmi snadno také nabobtnává, čímž trpí především hrany a ty se pak rychle ničí. Stačí pouhé dva měsíce, aby se z hezkého nového kusu koupelnového nábytku stal polorozpadlý a nepoužitelný krám.

Existuje však materiál, který dokáže dřevo plně nahradit. Jde o dřevovláknitou desku zvanou MDF – z anglického Medium Density Fibreboads, tedy „středně zahuštěná dřevovláknitá deska“. Tento materiál se vyrábí bez použití lepidel, má velmi kompaktní strukturu a je tak značně odolný proti vodě. Mimo jiné se také dobře tvarově opracovává.

Čím nábytek ochránit?

Ať už si vyberete nábytek ze dřeva, nebo z MDF desek, musí mít vždy kvalitní povrchovou úpravu. V obchodech narazíte na celou řadu speciálních přípravků, jako jsou voděodolné laky, vosky nebo napouštěcí oleje. V obchodech se u hotového nábytku, který je přímo určen pro použití v koupelnách, počítá s tím, že je již povrchově upraven tak, abyste jej mohli do koupelny hned instalovat. Pokud jste si nechali vyrobit koupelnový nábytek na míru, nemusíte se o nic starat. Dobrý truhlář ví nejlépe, co je pro nábytek do koupelny nejlepší. Jestliže se však rozhodnete váš nábytek „impregnovat“ svépomocí, nechejte si raději poradit odborníky v některém z hobbymarketů.

Pozor na záludnosti materiálu

Než si daný koupelnový nábytek pořídíte, pečlivě si přečtěte složení materiálu. Leták bude možná lákat na MDF materiál, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že z MDF jsou jen dvířka, zatímco korpus je jen z dřevotřísky. Výsledkem bude to, že dvířka sice vydrží, ale ostatní části nábytku se brzy rozpadnou. Výmluvou může být to, že je dřevotříska nalakovaná a tak je odolná proti vodě, ale mějte na paměti, že jde stále jen o dřevotřísku přitahující vodu.

Pokud se poohlížíte po koupelnovém nábytku z masivu, pamatujte na to, že když je pečlivě ošetřen, bývá sice dobře odolný vůči vodě, ale zase podstatně více trpí na otěr. Čištěním se časem trochu „ošoupe“. Dalším možným problémem mohou být nehezké skvrny, které se vytvoří na jeho povrchu. Může za ně dlouhodobé působení páry a vody. Zkrátka, i když je masiv opatřen kvalitní lakovanou úpravou, může být choulostivější. Truhláři tyto problémy, s nimiž se u masivu potýkají, řeší většinou kombinací tohoto materiálu s MDF deskou. Vyrobená skříňka má tak například korpus z MDF desky a přední lišty i hrany z masivu.

- jpa -

Foto: Nábytek Le Bon