Kámen je ušlechtilým a oblíbeným přírodním materiálem a to hned z několika důvodů – má skvělé fyzikálně-technické vlastnosti, je dlouhověký, vyzařuje z něj originální design a má atraktivní vzhled. Každý kámen je jiný, jde o velmi osobité solitéry. Tyto vlastnosti nelze plně nahradit jinými materiály. Proto každý, kdo má rád originalitu, si přírodní kámen jistě zamiluje. Všechny tyto vlastnosti je možné skvěle využít pro ztvárnění podoby vašeho interiéru. Přírodní kámen tak vnese do koupelny luxus a zároveň bude působit zcela přirozeně. Koupelna se stane místem s výjimečnou atmosférou a pobyt v ní bude příznivě působit na lidský organismus.

Přestože moderní technologie dnes nabízí nesčetné umělé materiály, přírodní kámen neustále nachází své uplatnění. Dříve bylo jeho místo především v exteriérech, ale dnes je vyhledávanou součástí řady interiérů. Jednou z místností, v níž kámen skvěle vyniká, je například koupelna. V ní můžete kámen využít jako základní prvek, který bude celému prostoru udávat styl, nebo pouze jako zajímavý a neotřelý doplněk. Vhodné je například využití některých druhů kamene jakožto podlahové koupelnové dlažby. Přírodní kámen může mít však v koupelně mnohostranné uplatnění, kromě podlahové dlažby je možné jej využít na obklady, vyrábějí se z něj umyvadla a dokonce i vany. Takovéto prvky přitahují svým vzhledem a dlouhověkostí – dokážou sloužit několika generacím.


Alabastri di Rex

Využití přírodního kamene jakožto materiálu pro koupelnovou dlažbu vyplývá z jeho velké odolnosti vůči poškození a otěruvzdornosti, což je právě v koupelně velice důležité. Výhodou je rovněž nenasákavost díky minimální poréznosti. Na dotek je materiál velmi příjemný a má jedinečnou strukturu. Povrch kamenné dlažby je často upravován do pololesku či vysokého lesku. Matné povrchy s jemnou strukturou zase vytvářejí zajímavý efekt. Kamenná dlažba je charakteristická nízkým tepelným odporem, což je výhodné v kombinaci s podlahovým vytápěním. Velkým kladem pro přírodní kámen je i značná rozměrová přesnost a montáž bez vzniku spár, což oceníte při údržbě a čištění podlahy. Kamenná dlažba tak splňuje všechna kritéria odolnosti vůči vlhkému prostředí.

V koupelnách se na podlahy nejčastěji uplatňuje mramor, žula a travertin. Tím nejvyužívanějším materiálem zůstává žula, je totiž téměř nezničitelná, odolává vysokým teplotám i působení nejrůznějších chemických látek. Často žádaný je také ušlechtilý mramor, který vyniká zajímavým krystalickým žilkováním a jeho přírodní barva navozuje dojem luxusu. K dostání je dnes v nejrůznějších povrchových úpravách – leštěný, matný, broušený, opalovaný či otesávaný. K jeho nevýhodám však patří o něco větší měkkost než má žula a náchylnost k mechanickému poškození, proto vyžaduje povrchové ošetření. Na povrch kamene se aplikují trvalé impregnace, které zcela zamezují nasákavosti. Dlažba je tak dokonale chráněna proti plísním i vodnímu kameni.

Někoho možná napadne otázka, jestli dlažba v koupelně z přírodního kamene, který bude mít lesklý povrch, nebude klouzat? Toho není třeba se obávat, protože přírodní kámen díky svým vlastnostem neklouže o nic víc, než běžné podlahy či dlažby. V porovnání s laminátovými plovoucími podlahami klouže dokonce podstatně méně a to i za mokra.

Údržba kamenné dlažby není vůbec náročná. Stačí pouhé opláchnutí vodou, zejména pak u lesklých povrchů, které vodu odpuzují. Je třeba si dát pozor a vyvarovat se použití agresivních a abrazivních čisticích prostředků. Důležité je rovněž zamezit kontaktu s mastnými a chemickými látkami. Přestože je kámen minimálně nasákavý a stálý materiál, může být jeho povrch působením chemikálií nebo mastnotou poškozen. Látky totiž proniknou do struktury materiálu a jsou potom obtížně odstranitelné. U některých druhů kamene se z tohoto důvodu doporučuje pravidelní impregnace pomocí přírodního oleje, který těmto problémům zabraňuje.

- jpa -