Koupelna je totiž místností, kde se nejčastěji z celého bytu dostáváme do kontaktu s vodou. A voda znamená bohatství. Alespoň podle filosofie Feng shui.

Feng shui klade obecně velký důraz na čistotu a střídmost v bytě. Hlavně nevytvářet žádné zbytečné překážky, aby bytem lépe mohla prostupovat životodárná síla a energie chi. Nehromadit nic, v čem by se mohla nacházet negativní energie.

Prvním krokem, který bychom proto měli udělat vždy, než se pustíme do samotného čištění koupelny, by měla být inventarizace. Všechny nepotřebné lahvičky a flakónky, byť ještě se zbytky nějakého krému, šamponu či pleťového tonika, bychom měli nekompromisně vyhodit. Teprve pak ke slovu přichází hadr.

Ekologické čištění koupelny

Na výběr máte ze dvou možností. Buďto se rozhodnete koupelnu důkladně vydezinfikovat běžně dostupným čistícím prostředkem chemického složení, nebo v zájmu ekologického boje za zelenější planetu budete tento průmysl bojkotovat a nakoupíte si dostatečné množství jedlé sody, octu a citronu

Ekologický úklid domácnosti je stále více populární a osvědčuje se zejména v koupelně, kde se pravděpodobně nejvíce pohybujeme nazí. Přípravky s antibakteriálními přísadami v čistících prostředcích podle odborníků vůbec nepatří do našich domácností. Naopak, měli bychom se jim vyhýbat, neboť představují zdravotní rizika zejména pro malé děti. Poškozují kožní a střevní mikroflóru a způsobují alergie.

Místo Sava, Domestosu či Brefu ekologové radí na vanu, umyvadlo, případně toaletu, použít pevný kartáč se štětinami a jedlou sodu. Vše pořádně ručně vydrbat a všechnu špínu následně spláchnout nejlépe vařící vodou.

Ocet a citrónová šťáva odstraní i vodní kámen. Stačí jimi hadřík napustit a nechat ho položený na konkrétním postiženém místě.

Plísně

Málokdo ví, že ocet platí i na jeden z nejhorších problémů koupelen vůbec, a tím jsou plísně. Lze ho použít i na vyčištění spár mezi jednotlivými obklady. Lépe než s klasickým rejžákem to půjde se starým zubním kartáčkem.

Plísně jsou nejen odpudivé na pohled, ale i zároveň jsou i zdraví škodlivé. Velmi často totiž vyvolávají alergické reakce. Proto je vhodné koupelny rovněž často větrat. Minimálně po každém sprchování a koupeli. Hlavní příčinou vzniku plísní v koupelně je totiž srážení vodních par, absence klimatizace a nedostatečná tepelná izolace.

Rozhodně ale nenechávejte dveře vaší koupelny příliš dlouho otevřené. Vystavili byste se tak riziku úniku bohatství z vaší domácnosti.

Někdy ale samotné větrání nestačí a tak ke slovu přichází chemické desinfekce, ale vyzkoušet můžete i již zmíněný ocet. Z preventivních důvodů je vhodné stěny a obklady v koupelně přetírat alkoholem, uvádí se i čpavek, bohužel ten už by mohl kazit relaxační atmosféru koupelen. V některých případech stačí i roztok sody, nebo citrónové šťávy.

Blýskání na lepší časy

Nutno dodat, že se na trhu začínají stále více objevovat výrobky ze speciálních „nešpinících se“ materiálů. Lépe řečeno, jde o speciálně upravené povrchy, na kterých se nezachytávají nečistoty. Naopak, mají dokonce schopnost některé druhy nebezpečných bakterií od sebe odpuzovat.

Jejich tajemství spočívá ve složení a specifickém zpracování. Nejprve se přidá ta správná příměs, u sanitární keramiky může jít například o stříbro, v případě skla se zase přidává příměs teflonu. Původně šlo o technologie využívané pouze při stavbách veřejných budov, ale bylo jen otázkou času, kdy tento zázrak vědy pronikne i do našich domácností.

Co k tomu dodat? No, možná se nejen hospodyňkám, ale i celé planetě, opravdu blízká na lepší časy.

Autor: Bronislava Supíková

Foto: archiv firmy Vileda