Klasické vesnické stavby jsou zpravidla vybaveny septikem, ale třeba pro domky v zahrádkářských koloniích nebo nově budované rekreační chaty a chalupy může být chemické WC dobrým řešením. I když třeba jen dočasným, než se podaří vykopat vlastní septik či zajistit kanalizační přípojku. Stejně tak najde uplatnění na stavbách, nebo třeba v domech obývaných hůře pohyblivými osobami, pro které by byla cesta na běžné WC (často v jiném patře) příliš dlouhá a náročná.
Existuje několik variant chemického WC. Některé typy bývají normálně napojeny na přívod vody sloužící ke splachování, jiné jsou zcela suché a obejdou se nejen bez odpadu, ale i bez přívodu vody.
První typ mívá většinou dvě nádoby, jednu na vodu a druhou odpadní. Do té se dávají doporučené rozkládací chemikálie, které ničí bakterie a viry a zabraňují tvorbě plynů, zatímco do nádoby na splachování se mohou přidávat desinfekční látky zlepšující oplach. Dle typu mohou být obě nádrže různě velké a vyžadovat tak doplnění, respektive vyprázdnění v různých intervalech. U odpadní nádoby se však doporučuje její pravidelné vyprázdnění bez ohledu na to, zda je či není zcela plná (většinou nejpozději do 14 dnů). V opačném případě se totiž začnou uvolňovat nepříjemné pachy.
Pro správnou funkci a dlouhou životnost je u většiny typů chemických WC nutné používat speciální toaletní papír, který se v chemikáliích rozloží a zařízení se tak nezanáší a neucpává.
V poslední době se pro chemická WC vyvíjejí ekologičtější biologické přípravky. Tyto látky jsou více či méně rozložitelné, nezpůsobují znečištění vody a neměly by škodit lidem ani zvířatům. Dosud běžně prodávané přípravky však takové vlastnosti nemají a odpad z chemického WC je proto nutné řádně likvidovat v souladu s vyhláškami (např. vylévat do kanalizace s čističkou odpadních vod).
Suché WC by vlastně už ani nemělo být nazýváno „WC“ (= water closet), neboť vodu nepotřebuje. Ve své tradiční formě jde o dobře známou latrínu či „kadibudku“, avšak v současnosti je možné zakoupit suchou toaletu, která je na zcela jiné úrovni a ve vskutku luxusním provedení. Jde o separační kompostovací toalety, vyráběné převážně ve Skandinávii (např. Separett). Toto zařízení je mnohem ekologičtější než chemické WC, šetří vodu a umožňuje prakticky 100% recyklaci. Produkt této toalety se totiž dá bez obav použít jako hnojivo. Je docela dobře možné, že tento typ toalet se v budoucnu dočká většího rozšíření, zejména v souvislosti s očekávaným nedostatkem vody na mnoha místech. Vždyť oproti splachovacímu WC ušetří v každé domácnosti kolem 100 000 litrů vody ročně. Kromě ušetření vody a životního prostředí má také tu výhodu, že nepotřebuje žádnou infrastrukturu (rozvod vody, kanalizace). To vše se pochopitelně promítá i do finančních úspor.
Autor: Michal Hamšík
Foto: firmy Campingaz, Porta Potti