Pokud už se bojíme šmírujících sousedů a kolemjdoucích, dá se přístup denního světla vyřešit matným sklem či luxfery.
V každém případě zřejmě bude potřeba i elektrické osvětlení. To musí zejména splňovat příslušné předpisy z hlediska bezpečnosti, konkrétně ČSN 33200-7-701, která tuto problematiku upravuje. Určitě bychom nechtěli skončit svůj život v koupelně kvůli nevhodně umístěnému nebo špatně vybranému světlu… Zmíněná norma proto uvádí požadavky na umístění a parametry spotřebičů a další podmínky k zajištění bezpečného provozu elektrických zařízení v koupelnách.
Z hlediska praktičnosti je vhodné mít v koupelně hlavní svítidlo, nejlépe na stropě nebo na stěně v dostatečné výšce, např. nade dveřmi; u velkých koupelen může být hlavních svítidel i více. Mělo (-y) by být uzavřené a chráněné před vodou, tedy nikoliv lustr. Další doplňkové světlo či častěji světla bývají nejčastěji umísťována v blízkosti zrcadla a umyvadla tak, aby nás osvětlovala při různých činnostech, které lidé v koupelně obvykle provádějí - tím je teď myšleno česání, holení, aplikace různých krému atd... Hlavně ženy určitě ocení, když osvětlení nebude zkreslovat přirozenou barvu pleti. Lepší je použití více menších svítidel (nejlépe z obou bočních stran) než jednoho velkého, aby byl obličej dobře osvětlen a nevznikaly na něm stíny. Pro tento účel se přímo nabízejí různé halogenové bodovky, osvětlovací lišty a římsy, zářivky apod. Někdy bývají světla přímo zabudována v koupelnových skříňkách. I v tomto případě samozřejmě platí, že musí jít o svítidla přímo určená pro použití v koupelnách, která splňují příslušné bezpečnostní požadavky. Zejména by nemělo jít o svítidla bez krytu, s přímo viditelnou žárovkou.
Ani schválené „bezpečné“ svítidlo ovšem nikdy neumisťujte v rozporu s výše uvedenou vyhláškou, zejména ne přímo do sprchového koutu, nad vanu nebo k vodovodní baterii. Voda je zkrátka vodivá!
Koupelna je každopádně prostor, kde je potřeba osvětlení dostatečně intenzivní, s dobrým a rovnoměrným pokrytím (jak častý dnes to výraz!). Na druhou stranu není na škodu, když se dají svítidla zapínat postupně a samostatně, čímž se dá intenzita regulovat. Oceníte to třeba tehdy, když budete ležet při tlumeném osvětlení ve vaně. Jen pozor na usnutí, nemuselo by to skončit dobře…
Osvětlení plní v koupelně funkci praktickou, ale také pomáhá dotvářet její atmosféru a celkový dojem. Už proto se nevyplatí jej zanedbat.
Autor: Michal Hamšík
Foto: archiv firmy Svět světel