Bidet je na západ od našich hranic celkem běžnou součástí koupelen a také každodenních hygienických rituálů jedince. U nás si tento „sprchovací záchod“ cestu do koupelen a toalet teprve hledá. Stále více jedinců si však jeho význam a vliv na zdraví naštěstí uvědomuje.
Proč bidet
Vedle příjemného pocitu čistoty během celého dne je tím hlavním důvodem, proč bychom si měli bidet pořídit, zejména zdraví. Smutná statistika řadí Českou republiku na přední místo v žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva. Dalším nepříjemným onemocněním, kterému lze částečně předejít, jsou hemeroidy. Nutno podotknout, že tato onemocnění se netýkají pouze seniorů, jak by se někdy mohlo zdát. Problémy mají stále mladší lidé zejména vlivem náročného sedavého zaměstnání a nezdravých stravovacích návyků.
I mezi bidety si lze vybrat typ, který vyhovuje našim požadavkům. Na trhu jsou vedle klasických samostatně stojících bidetů i zařízení, která se montují na záchodovou mísu.
Klasický bidet
Standardní bidet zná asi každý - samostatný porcelánový klozet (lépe řečeno umyvadélko) s vodovodní baterii ovšem bez sedátka. Variantami, mezi kterými lze volit a které nemají na funkci bidetu vliv, jsou bidet stojící nebo závěsný. Výběr bude pravděpodobně přizpůsoben typu klasické toalety. Výhodou standardního bidetu je zejména estetické hledisko, bidet v nové koupelně vypadá luxusně a ještě umocňuje pocit dokonalé očisty těla. Nevýhodou je samozřejmě prostor, který bidet zabere. Pokud s bidetem počítáme již při projektu či rekonstrukci, neměl by být s místem žádný problém. Pokud si ale přejeme bidet do panelákové koupelny, je to téměř nesplnitelné přání. Další nevýhodou klasického bidetu je jeho funkce, tedy důkladné omytí intimních partií. Některé bidety jsou totiž konstruovány tak, že k omytí sice dojde, nikoliv však důkladnému. Prevence onemocnění je tak bohužel značně snížena.
Bidety standardně nabízí každé koupelnové studio a jejich cena se pohybuje od 3 000 korun.
Dva v jednom
Další variantou, která vyřešila problém s místem, jsou bidety takzvané elektronické. U některých výrobců mají podobu celých klozetů, které nahrazují i klasické WC, u jiných se montují na stávající WC místo sedátka. Nutné je v tomto případě připojení na přívod vody a elektrického proudu. Pohodlí však bohatě předčí zdánlivé komplikace. Pomocí několika tlačítek nás bidet sám omyje a osuší. Ručník i toaletní papír tak pozbývají na toaletě smyslu. Na bidetu lze dále navolit teplotu a tlak vody, teplotu vzduchu, sklon trysky a také délku oplachování nebo dokonce vyhřívání sedátka. Výsledkem je tak dokonalý pocit čistoty bez toho, že bychom se museli několikrát denně sprchovat a sušit ručníkem. Ceny těchto bidetů se pohybují od 20 000 korun. V ceně je většinou zahrnuta také montáž výrobku.
Přídavný bidet
Třetí variantou je zařízení, které asi nejlépe uspokojí ty kteří bidet sice chtějí, ale nechtějí do něj příliš investovat a z důvodu nedostatku místa si nemohou dovolit bidet klasický. Přídavný bidet je složen vlastně pouze z trysky, která se montuje pod záchodové prkénko, a z regulátoru tlaku a teploty vody po straně. Výhodou tohoto zařízení je jeho jednoduchost. Montáž zvládne každý zákazník doma sám. Rovněž není nutné připojovat zařízení k elektrickému proudu. Cena přídavného bidetu je o něco nižší než u klasického bidetu, tedy kolem 3 000 korun, nevýhody jsou podobné – bidet nesuší a nelze si navolit sklon trysek do potřebných patrií, některé modely dokonce omývají pouze studenou vodou.
Foto: archiv firem Jika, EasyClean, Astor Alarm, Geberit