Pořídit dětem vlastní koupelnu se jeví zdánlivě jako čirý nesmysl. Přesto bychom se však koupelnou přizpůsobenou dětem měli zabývat, a pokud ji již nezařídíme přímo pro ně, stojí za uvážení alespoň její přizpůsobení pro snadnější užívání malými obyvateli.

Například v nově postavených rodinných domech už zpravidla bývají k dispozici dvě koupelny, a proč by nemohla jedna z nich sloužit jen dětem tzv. na míru? Už i výrobci sanitární keramiky přizpůsobují speciální výrobky do koupelen upravených dětským potřebám. Když uvažujeme o vybavení pro děti, jsou hlavními atributy především malý rozměr, bezpečnost a barevnost.

Potíže s výškou

Vzpomeňte si na trpasličí záchůdky v mateřinkách. V dětské koupelně je tedy třeba počítat s tím, že zařizovací předměty - umyvadla, toalety či bidety - se umisťují níže, aby byly pohodlně dostupné. Například pro věkovou skupinu 6 – 10 let je doporučováno zavěsit toaletu do výšky 25 – 35 centimetrů. To je asi 10 – 15 cm níže, než potřebují dospělí. Šplhání dětí po nejrůznějších stoličkách na vlhké podlaze v koupelně není rozhodně příliš bezpečné.

Klasické WC zpříjemní prkénko s dětskými motivy, pro velmi malé děti pořídíme přídavné sedátko, a také nášlapný podstavec. Na trhu lze najít už i toalety, které mají zvýšenou zadní část, a proto se instalují ke zdi ve stejné výšce jako ty klasické. Až děti odrostou, jde jednoduše vyměnit záchod za záchod, aniž by ve stěně zůstaly nevzhledné otvory po šroubech.

Při výběru umyvadla platí stejná pravidla o výšce jako pro toaletu. V koupelně ušité na míru dětem, by neměla chybět ani vana menších rozměrů. Prodejci nabízejí menší a užší typy například s velikostí 160 a 170 cm krát 70 cm. I v takových vanách zajistí dětem bezpečnější pohyb madla.

Příliš horká voda

Všude tam, kde nepoužíváme baterie s blokací regulátoru nastavení teplé vody, může dojít k bolestivému opaření horkou vodou. Velmi dobře je vyřešen tento problém například u vodovodních baterií firmy Oras, které se běžně prodávají na trhu jako baterie s „Eko-knoflíkem“. Tento systém je zárukou, že děti, i když budou neopatrné při svých hrách v koupelně, budou ochráněny před opařením. Eko-knoflík je jednoduché a snadno ovladatelné zajištění bezpečnostní polohy, které snese i necitlivé zacházení a nevyžaduje žádnou údržbu.

Dalším častým úrazem v koupelnách je uklouznutí. Při ztrátě stability se dítě snaží instinktivně zachytit nejbližšího pevného bodu, což bývá právě vodovodní baterie. S regulační pákou v krajní poloze, kdy teče pouze horká voda, se může kromě pádu dítě také snadno opařit. Pro odstranění tohoto nebezpečí jsou na trhu k dispozici termostatické vodovodní baterie. Jsou bezpečné především proto, že automaticky ohlídají nastavenou teplotu s přesností +- 1 °C po libovolně dlouhou dobu. Termostatické baterie zajišťují stoprocentní ochranu před opařením. Výhodou je, že termostatické baterie rozhodně nejsou určené jen do dětských koupelen. Jejich výhody ocení i dospělí a měnit je nemusíme ani při rekonstrukci.

Opatrnosti není nikdy dost

V koupelně se neubráníme styku s mokrými povrchy, které jsou kluzké, proto je vhodné používat ve vaně protiskluznou podložku a na podlaze protiskluzové koberce. Při pobytu dětí v koupelně rozhodně odstraňte z dosahu jakékoliv elektrické spotřebiče a zásuvky opatřete tzv. dětskou pojistkou. Pokud máte v koupelně instalován plynový spotřebič, je nezbytná jeho každoroční revize a zajištění pravidelného větrání.

V koupelně bývá až neuvěřitelné množství kosmetiky, někdy se zde ovšem nachází i domácí chemie. Všechny chemické látky a přípravky, včetně těch určených k hygieně dětí, by ale měly být uloženy mimo jejich dosah. Totéž platí například i pro holicí potřeby, zvláště pak pro žiletky. Většina koupelen je vybavena zevnitř zámkem. Pokud jdou do koupelny děti, je vhodnější klíč odložit.

Veselé barvičky pro děti

Bezpečnost je sice důležitá, ale ratolesti ve své koupelně jistě ocení třeba i zrcadlo ve tvaru Krtečka či jiné oblíbené postavičky z pohádek. Klasické bílé obložení oživí několik barevných kachlíků s veselými motivy, jednotlivé části s umyvadlem, WC či vanou lze opticky oddělit dekorovanými nebo jen výrazně barevnými listelami, bordurami a podobně. Nádoby, stejně jako sprchové zástěny či dveře je možné ozdobit slupovacími barvami či motivy určenými k dekorování skla a stěn. Barevné ručníky a osušky, žínky ve tvaru zvířátek aj. hračičky jsou už jen závěrečnou tečkou.

Autor: Alexandra Rohanová

Foto: archiv firem Ideal Standard, Kleine Wolke