Ještě donedávna jsme se s bezdotykovými (senzorovými) armaturami setkávali spíše jen ve veřejných prostorách, školách, školkách, jídelních a jiných potravinářských provozech, kde plnily především svou funkci a byly navrženy převážně do účelných tvarů. Postupně si však tyto armatury nachází cestu i do našich domácností a tak se designéři začínají více zabývat jejich vzhledem a navrhují je tak, aby bylo možné je zařadit mezi skutečně moderní výrobky se špičkovým designem. Snahou je především skloubení jejich praktické a estetické stránky. Většinou mají čistý a spíše jednodušší tvar, který podtrhuje eleganci, jež nepodléhá času.
Někteří výrobci nabízí dokonce ucelené série, které ladí s dalšími koupelnovými doplňky, sanitární keramikou či dokonce s nábytkem. Rozšíření tohoto druhu baterií i do domácností je dáno také snížením pořizovací ceny. Na trhu dnes nalezneme také baterie kombinované, kdy je jeden kohoutek ovládaný senzorově, druhý klasicky pákou.
Jak bezdotykové baterie fungují?
Principem fungování bezdotykových neboli senzorových baterií je čidlo (senzor), které se aktivuje pohybem ruky před nebo pod kohoutkem. Optoelektrický snímač v baterii na pohyb reaguje tak, že dá signál k otevření elektromagnetických ventilů na přívodech teplé a studené vody. Poté, co ruce vyjmeme ze snímané zóny, se ventily opět uzavřou. Bezdotykové baterie nám tak poskytnou opravdu jen tolik vody, kolik jí potřebujeme například k opláchnutí rukou. Tím je zajištěna maximální úspora vody. Čidlo napájí baterie zpravidla 2 až 4 roky. Jakmile životnosti baterie skončí, čidlo na nedostatek energie samo upozorní uživatele rozsvícením diody. Výměna napájecího zdroje není nijak náročná, je totiž umístěn přímo v těle baterie nebo ve speciálním pouzdře. Pokud si ale nebudete vědět rady, je lepší zavolat servisního technika.
Kdo a kde je ocení?
Své uplatnění našly bezdotykové baterie především v kuchyních, kde nám umožňují omývat si ruce zašpiněné od přípravy jídla, aniž bychom museli sahat na kohoutek a tím jej ušpinili. Tím jsme ušetřeni neustálého umývání baterie od nečistot. Tento druh baterií si oblíbily také rodiny s dětmi, pro které je hygiena velice důležitá. Děti mají často problém na kohoutek vůbec dosáhnout, senzorová baterie jim tak usnadní alespoň základní hygienu. Práci ulehčí ale také starším či handicapovaným osobám. Jednou z dalších výhod bezdotykových baterií je jejich nenáročnost na údržbu. Tento typ ovládání rovněž zabraňuje přenosu mikroorganismů a celkově nabízí vysoký uživatelský komfort.
Ekonomický provoz a viditelná úspora
Senzor baterie pustí jednorázově pouze jeden litr vody, další dávka je již zablokovaná pružinou. Při jednom umytí rukou můžete ušetřit až 4 litry vody, při mytí zubů je to několikanásobně více. U kvalitních bezdotykových baterií můžeme nastavit dobu, po kterou bude voda vytékat z kohoutku a také intenzitu průtoku vody. Bezdotykové vodovodní baterie fungují dvěma způsoby. Buď jako průtočné ventily, u nichž je poměr teplé a studené vody nastaven ještě před vstupem do samotné baterie, nebo jako mísící, kde je možnost teplotu dodatečně nastavit. Většinou je to umožněno pomocí ovládací hlavice nebo páčky. Některé baterie však mohou být vybaveny termostatem. Když regulátor vody nepoužíváte, můžete jej uzamknout.
Další využití senzorů? Bezdotykové splachování
Se senzory se však nesetkáte pouze v kuchyních a v koupelnách u umyvadel, ale dostaly se již i do sprch a ve velké míře slouží ke splachování toalet či pisoárů.
Díky automatickému ovládání splachování se vám již nestane, že byste narazili na nespláchnuté WC – s ním dojde ke spláchnutí vždy. Těmito výrobky se zabývá například česká firma Geberit. Nikdo se nemusí tlačítka dotknout, bezdotykové ovládání spouští splachování po každém použití WC automaticky, což zabraňuje vzniku a šíření pachů a také usazování močového kamene. Infračervený senzor rozpozná, kdy uživatel opustil toaletu a spustí spláchnutí. V případě, že je nutné spláchnout dodatečně, je součástí i manuální tlačítko. Díky distančnímu a prostorovému měření elektronika spolehlivě rozezná, zda osoba pouze prochází kolem, postává v blízkosti nebo zda pisoár či toaletu skutečně používá.
Jiné splachovací systémy, jako například o firmy Viega, zase spustíte jednoduchým pohybem ruky bez dotyku před dvěma senzory. Množství vody, kterou se splachuje je ze strany výrobce nastaveno, nicméně je možné jej dle potřeby snížit či zvýšit. Když je nutné citlivou ovládají desku vyčistit, musí se nejdříve použít magnetický klíč, který během úklidu zamezí případnému nechtěnému splachování. Ovládací desky mohou být napájeny jak ze síťového zdroje, tak i bateriovou jednotkou. Obvyklé tužkové baterie dodají potřebnou energii na více než 7000 spláchnutí. Výměna baterií je tak za normálních provozních podmínek nutná nejdříve po roce.
- jap -
Foto: DORNBRACHT, Viega