1. Pořiďte do této místnosti protiskluzovou dlažbu. Čím je však protiskluznost vyšší, tím náročnější bude údržba. Netřeba to tedy přehánět.

2. Pokud nechcete měnit stávající dlažbu, která nemá protiskluzný povrch, je možné tento problém vyřešit rohoží se stejným efektem.

3. Zabraňte uklouznutí i ve vaně či sprchovém koutu, a to pořízením těchto částí koupelny, které budou mít již na svém dně hrubší povrch od výrobce.

4. Ne příliš vyhovující je však protiskluzová úprava akrylátových výrobků, lepší jsou plechové či keramické vany a vaničky. Posílit bezpečí u akrylátu mohou opět rohože.

5. Pokud zvolíte do vaničky rohož, nešetřete. Zatímco například teakové dřevo v této úloze vydrží dlouho a bez problémů, u gumových rohoží hrozí tvorba plísní.

6. Především starší lidé při používání sprchového koutu ocení sedátko, které se v mnoha případech dá i sklápět a nepřekáží tak ostatním členům domácnosti.

7. Sedátka na trhu už nejsou jednotvárná, výrobci přinášejí i výjimečný design, barevnost, kvalitní materiály. Je třeba ale dbát na hygienu tohoto prvku.

8. Lepší řešení pohodlného a bezpečného užívání sprchového koutu je sedátko rovnou vyzděné a obložené v prostornějším sprchovém koutu.

9. U van i ve sprchových koutech usnadníte pohyb starším lidem, připevníte-li pro ně madla na stěny. Bezpečnější je vstávání, mydlení i utírání.

10. Madla u van, pokud nejsou přímo součástí vany, připevňujte na stěnu za vanou svisle či vodorovně, nikoli šikmo.

11. I na vanu můžete zakoupit sedátko, ovšem v případě van akrylátových, které jsou vyrobeny z měkkého materiálu, je riziko, že stěny váhu člověka nevydrží.

12. Bezpečí v koupelně zvýší i velmi nízké vaničky sprchových koutů či přímo zabudované do podlahy, stejně jako nízká vana, která může mít hloubku i 31 cm.

13. Pohodlný vstup do vany zajistíte také jejím obezděním. Vzniklý schod, který by neměl být příliš vysoký, usnadní pohyb především starším lidem.

14. Zástěny k vanám i sprchovým koutům také nevybírejte primárně podle ceny - bezpečnostní sklo by mělo být podle místa použití 6 až 8 mm silné.

15. Opaření, a to zejména u dětí, snadno zabrání termostatické baterie s předem nastavitelnou teplotou. Její přenastavení je pro dítě natolik složité, že jej nezmění.

16. Osvětlení do koupelny určitě naplánujte s odborníkem, jedná se o velmi složitou věc omezenou i normami. Základ - zdroj by měl být co nejdále od vody.

17. Myslete na to, že čím méně bude v koupelně ostrých rohů, tím více bude pohyb v této místnosti bezpečný.

18. Kvůli dětem dbejte na to, aby nebyly na dosah žádné ostré předměty (pilníky, nůžky, žiletky) stejně jako veškeré elektrické spotřebiče (fény, kulmy).

19. Nejen obývák, ložnice a kuchyně, ale i koupelna je prostorem, v němž by měly být samozřejmostí dětské pojistky v zásuvkách a skříňkách.

20. Problém představuje i záchodové prkénko - i vy sami víte, jak je to nepříjemné, když spadne na prsty. Trh nabízí i prkénko s „pomalým sklapováním“.

Autor: časopis Domov

Foto: archiv firem Rako, Ravak