Výběr obkladů velmi významně ovlivní kvalitu bydlení, také proto že obklady mohou být součástí koupelny třeba třicet let.

1. Charakter místnosti, tedy koupelny, je jedním z hlavním kritérií. Zajímat by vás měla především velikost koupelny a její výsledný design. Měli byste se zamyslet, jak chcete, aby koupelna působila – venkovsky nebo funkcionalisticky, světle nebo trošku ponuře, chladně nebo naopak hřejivě a útulně.

2. Obklady si prohlížejte na živo v koupelnových studiích, kde je většinou i postavena vzorová koupelna včetně sanitární keramiky. Podle jedné dlaždiče vystavené na pultě nebo dokonce podle katalogu se můžete dočkat spíše zklamání.

3. I přesto, že máte spotřebu materiálu propočítanou, nechejte si přibližně 15 % rezervu a na kupujte raději tam, kde můžete kdykoliv dokoupit stejný obklad.   Akce typu „výprodej loňských vzorů“ proto nejsou vhodné.

4. Před nákupem si prostudujte obchodní a dodací podmínky. Již nalepené obklady se poněkud hůře reklamují, ale záruky by vás měly zajímat i přesto. Důležité jsou také dodací lhůty, abyste nezjistili, že vámi vybrané obklady firma dodá za 6 týdnů, zatímco vám přijdou příští týden řemeslníci.

5. Neopomeňte se také informovat, zda vám prodávající zajistí dopravu materiálu zdarma, pokud ne, tak za kolik. Většina firem vám při prodeji obkladů udělí také několik užitečných rad, jak postupovat při obkládání, nabídne vám lepidla a spárovací hmoty, popřípadě další materiál potřebný při obkládání.

6. Pří výběru konkrétního obkladu se zaměřte také na barvu střepu. Jedná se o barevnost hmoty, ze které je obklad vyroben. Bílý střep je známkou kvality.

7. Důležitým parametrem je také nasákavost neboli poréznost materiálu, který ovlivňuje také jeho mrazuvzdornost. U koupelny neočekáváme, že teploty klesnou pod 5 stupňů Celsia, ale jistota je jistota. Větší pravděpodobnost chladu je potom například v chodbě či na terase. Naprosto spokojeni můžete být s hodnotou nasákavosti 0,1 až 0,3%.

8. Další důležitou vlastností, kterou řešíme zejména u dlažby je otěruvzdornost, neboli odolnost vůči opotřebení. Glazurované dlaždiče se rozlišují na stupnici PEI od 1 do 5 (5 značí nejvyšší odolnost). Snadno lze potom odvodit, že dlažba s hodnotou PEI 5 snese i extrémní zátěž.

9. Každý výrobce udává na svých výrobcích označení barevného odstínu rozměru. Pro jednu místnost je nutné použít stejný odstín a rozměr, pokud nekombinuje dvě nebo tři barvy. I tak je nutné informovat se u prodejce, zda třeba nemají dvě zdánlivé stejné obkladačky různou tloušťku.

10. Dávno již neplatí, že kvalitu můžete očekávat pouze od zahraničních výrobců.  Česká dlažba je mnohdy kvalitnější něž ta zahraniční. Pravdou zůstává, že italské a španělské dlažby jsou velmi kvalitní a vkusné, ovšem cena nás může usadit hluboko do židle.

Foto: archiv firmy LASSELSBERGER, výrobce obkladů RAKO