Když si koupíte byt, získáte tím řadu práv, ale také povinností a to nejen ke svému vlastnímu bytu, ale také ke společným částem nemovitosti. Společně s bytem jste si totiž pořídili podíl i na pozemku, chodbě, výtahu atd. V Novém občanském zákoníku jsou stejně jako v tom původním i tyto prostory nazývány jednotkou. Od 1. ledna 2014 jsou práva a povinnosti vlastníků jednotek nově upravena a nová pravidla se týkají také splatnosti a vyúčtování záloh. Tím mohou být někteří vlastníci bytů zaskočeni.
Podle Nového občanského zákoníku jsou náklady nově rozděleny do dvou skupin. První skupinu tvoří vlastní náklady na správu domu a pozemku, zatímco skupinu druhou pak příspěvky určené na odměňování osob, které mají tuto činnost na starost a zajišťují ji.
Zálohy pro údržbu domu a pozemku
Vlastní údržba domu si vezme vyšší částku záloh. Tyto peníze jsou určeny například na opravu střechy, nákup nových vchodových dveří, údržbu výtahů, malování společných prostor, výměnu oken a podobně. Náklady jsou obvykle rozúčtovávány dle výše vlastnického podílu. Daný podíl se však nově určuje zejména podle hodnoty bytu při zohlednění jeho mimořádných vlastností. Rozhoduje tedy hlavně kvalita bytu – měřítkem může být tak jeho velikost, tak i poloha. Například byt situovaný v přízemí bude mít jinou hodnotu než byt nacházející se ve čtvrtém patře. Je však třeba upozornit, že ani nový občanský zákoník nevylučuje přijetí jiných, vlastních pravidel. Tato pravidla však musí být přesně definována a zakotvena ve stanovách společenství vlastníků bytových jednotek.
Zálohy pro odměňování osob
Pro osoby, které domy spravují, starají se o účetnictví, nebo o vlastní správní činnost, je určena druhá skupina záloh. V tomto případě však nový občanský zákoník nařizuje náklady pro odměňování osob rozúčtovávat zcela rovným dílem dle počtu jednotek. A zde právě nastává nejčastější kámen úrazu, kdy jsou vlastníci menších bytů nebo nebytových prostor nepříjemně zaskočeni tím, že daná částka až několikanásobně převyšuje částku, kterou doposavad platili – dříve se jim totiž tyto náklady počítaly také podle velikosti prostoru, který vlastní. Nová úprava však vycházela z logiky věci, že přeci nezáleží na velikosti užívané plochy – správce musí věnovat stejnou pozornost každé ze spravovaných jednotek, ať je její velikost jakákoliv.
Vyúčtování
Pokud neurčují stanovy jinak, pak nový občanský zákoník stanoví, že by vyúčtování mělo být hotovo vždy do konce dubna následujícího roku, splatnost je určena do konce července. „Otázkou zatím zůstává, jak to bude například s rozúčtováním tepla v bytových domech. Po zhruba dvouletých přípravách Ministerstvo pro místní rozvoj totiž zrušilo již připravenou novelu vyhlášky pro rozúčtování tepla, která měla ovlivnit náklady na vytápění několika set tisíc domácností.“ Upozorňuje Martin Kašpar ze společnosti Praetor Systems s. r. o. Dodává také, že se díky tomu budou náklady na teplo rozúčtovávat stejně, jako tomu bylo doposud.
- jpa -