Největší položku ve výdajích za energie tvoří náklady na vytápění a ohřev teplé vody. Ty však patří mezi větší investice s delší návratností, které mnohé domácnosti, zvláště v panelových domech s centrální dodávkou nejsou schopné ovlivnit. Podívejme se na drobnosti, které za zúčtovací období mohou přinést nějakou stokorunu do rodinného rozpočtu.
Tipy na úsporu elektřiny
- Pro osvětlení výhradně používejte úsporné žárovky nebo zářivky
- Zářivky s klasickými předřadníky, vyměňte za elektronické, které uspoří až třicet procent elektrické energie. Kromě optimálního světelného výkonu se až o padesát procent prodlouží životnost světelného zdroje
- Zářivková svítidla se zrcadlovým reflektorem jsou nejúčinnějším a zároveň nejúspornějším světelným zdrojem
- Používejte pouze účinná svítidla s účelně usměrněným světlem na plochu či prostor, které mají být osvětlené
- Zvláště v exteriéru omezí zbytečné svícení snímače pohybu
Regulátory a ovladače jsou dalším účinným nástrojem pro snížení výdajů ze energii. Nejjednodušší a nejlevnější jsou programovatelné denní spínací hodiny. Montáž je otázkou několika minut. Hodiny jsou vybavené vidlicí a zásuvkou, které se zapojí mezi zdroj energie a spotřebič. Jednoduché zařízení slouží jak pro spínání osvětlení, tak i pro řadu dalších spotřebičů. v pravidelném časovém režimu. Program lze nastavit v několika režimech, včetně spínače trvalého sepnutí například pro provoz mrazničky či lednice. Signalizaci stavu spínacích hodin monitoruje kontrolka LED a v případě výpadku sítě je paměť udržena pomocí baterie.
K největším spotřebičům elektřiny v plně elektrifikovaných domácnostech patří zejména elektrické sporáky, ohřívače vod, pračky, chladničky a myčky na nádobí. Proto při nákupu nového přístroje zvolíme energeticky nejúspornější třídu A.
Vařením se spotřebuje velké množství energie. Ač se to zdá trochu nelogické rychlovarná konvice je úspornější než klasický ohřev vody na sporáku. Úsporným spotřebičem jsou rovněž sklokeramické desky, které šetří až 47% energie. K vaření na elektrickém sporáku používáme hrnce stejné velikosti jako je plotýnka elektrického sporáku (při plotýnce o průměru 18 cm a hrnci o průměru 15 cm promarníme 30% energie). Využíváme také zbytkového tepla elektrické plotýnky – vypnout proud můžeme těsně před varem, troubu těsně před dopečením. Energii nejvíce šetří tlakové hrnce neboli „papiňáky“. Také speciální hrnce s tzv. sendvičovým dnem šetří energii a připravované jídlo se v nich nepřipaluje. Každopádně však vaříme vždy s pokličkou, která brání unikání tepla.
Voda základ života
Nikoho už nepřekvapí všeobecně známá úsporná metoda, že na rozdíl od koupání celé rodiny ve vaně je levnější a energeticky úspornější sprchování. Výměna staré dvoukohoutkové baterie za pákovou (kromě toho, že šetří vodu jako takovou), uspoří 30% energie na teplé vodě. Investice za termostatickou baterii se velmi rychle vrátí. A se splachováním klozetu je to obdobné. Vyměňte, a hlavně používejte, kombinované splachování „velké“ i „malé“. Ušetříte nejméně třetinu vody oproti běžným splachovadlům a to už bude na účtě za vodné pořádně znát.
Autor: Irena Forejtová